Hiperkalcemia – nadmiar wapnia w organizmie

Fot: bit24 / fotolia.com

Hiperkalcemia jest niebezpiecznym stanem dla organizmu i nawet niewielkie przekroczenie wartości uznanej za normę wymaga reakcji. Nadmiar wapnia może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie większości narządów, w tym tych najważniejszych, jak mózg, nerki czy serce.

W organizmie człowieka 99% zasobów wapnia znajduje się w kościach, a zaledwie 1% we krwi. Dlatego nadwyżka tego pierwiastka może świadczyć np. o problemach z tarczycą, a niekiedy wręcz o nowotworze z przerzutami do kości. To właśnie hormony wydzielane przez komórki tarczycy regulują procesy przyswajania wapnia dostarczanego z pożywieniem.

Hiperkalcemia – objawy

Hiperkalcemia ma bardzo złożone i zróżnicowane objawy, charakterystyczne dla wielu innych chorób, dlatego jej diagnoza zawsze wymaga przeprowadzenia dokładniejszych badań. Nawet niewielkie przekroczenie normy wapnia może powodować zmniejszenie napięcia mięśniowego, bóle kostne, częste oddawanie moczu czy zaparcia. Możemy odczuwać problemy z koncentracją, a w niektórych, bardziej zaawansowanych przypadkach hiperkalcemia może prowadzić do depresji.

Przewlekły nadmiar wapnia wpływa na funkcjonowanie większości narządów: mózgu, nerek czy układu bodźco-przewodzącego serca. Negatywnie wpływa na krzepnięcie krwi czy enzymy. Na skutek hiperkalcemii może dojść do:

  • zaburzeń czynności nerek,
  • zaburzeń żołądkowo-jelitowych,
  • objawów sercowo-naczyniowych,
  • objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego,
  • objawów nerwowo-mięśniowych,
  • wapnicy (na skutek odkładania się wapnia i fosforanów w niektórych narządach).

Każdy wynik powyżej normy, która mieści się w zakresie od 2,25 do 2,75 mmol/l, nazywamy hiperkalcemią. Jeżeli stężenie wapnia przekroczy 3,75 mmol/l, zwykle mamy do czynienia z tzw. przełomem hiperkalcemicznym. Przy tak podwyższonych wartościach następuje zespół objawów zagrażających zdrowiu i życiu: zaburzenia świadomości, silne bóle brzucha i wymioty czy odwodnienie spowodowane wielomoczem. W takich przypadkach widoczne są już zmiany w zapisie EKG, na skutek zaistniałych zaburzeń rytmu serca. Zachodzi ryzyko śpiączki.

Hiperkalcemia – leczenie

W leczeniu hiperkalcemii zastosowanie mają głównie leki moczopędne pozwalające wydalić wapń z organizmu (zmniejszają wchłanianie wapnia w nerkach). Najczęściej stosowanymi są furosemid oraz kalcytonina w połączeniu z solą fizjologiczną – wlewy dożylne. Dodatkowo podaje się bisfosfoniany, które zmniejszają uwalnianie wapnia z kości.

Leczenie przewlekłej hiperkalcemii skupia się przede wszystkim na usuwaniu schorzenia, które ją spowodowało np. choroby nowotworowej czy nadczynności przytarczyc. Konieczne jest regularne monitorowanie parametrów nerkowych – ich wydolność jest niezbędna dla uzyskania pożądanych efektów leczenia. Po zakończeniu terapii należy przeprowadzić ponowne badania w celu określenia skutków leczenia.

Hiperkalcemia a dieta – jakich pokarmów unikać?

W leczeniu hiperkalcemii wskazana jest również odpowiednia dieta – uboga w wapń i bogata w fosfor. Fosforany zwiększają bowiem wydalanie wapnia z organizmu. Osoby dotknięte hiperkalcemią powinny ograniczyć spożywanie żółtego sera, niewskazane są też sery twarogowe, biała fasola czy sezam. Zaleca się wprowadzenie ograniczenia w piciu wody mineralnej, która również zawiera spore ilości wapnia. Należy pamiętać, że dieta uboga w wapń sprzyja otyłości, dlatego wskazane jest spożywanie niewielkich, ale regularnych posiłków. Eliminując wapń, musimy mieć na uwadze potrzebę dostarczania pozostałych niezbędnych składników odżywczych jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne.

Hiperkalcemia – przyczyny

W 90% przypadków hiperkalcemia spowodowana jest nadczynnością przytarczyc i nowotworami (źródło: A. Błachowicz, E. Franek, Hiperkalcemia - przyczyny i leczenie, Choroby Serca i Naczyń 2005, tom 2, s. 51-56). Rozwija się przede wszystkim w przypadku pierwotnej nadczynności przytarczyc, a także na skutek zespołów paraneoplastycznych towarzyszących nowotworom – objawy poprzedzające mogą wystąpić od kilku miesięcy do kilku lat wcześniej. Tego typu sytuacje zdarzają się najczęściej w przypadku nowotworu sutka, jajnika czy nerki. Przyczyną hiperkalcemii są również nowotwory z przerzutami do kości.

Nadmiar wapnia może być efektem obecności witaminy D w organizmie, poprzez spożywanie znacznej ilości suplementów. Sprzyja jej długotrwałe unieruchomienie (na przykład na skutek urazów), ale także przyjmowanie leków moczopędnych oszczędzających wapń (tiazydów).

Jeżeli hiperkalcemii towarzyszy niskie stężenie PTH wówczas jej podłoża można upatrywać w zmianach nowotworowych albo wspomnianym wcześniej przedawkowaniu preparatów witaminy D. W przypadku wysokiego stężenia PTH Hiperkalcemia jest najczęściej wynikiem nadczynności przytarczyc. Wyniki badań zawsze należy skonsultować ze specjalistą – onkologiem lub endokrynologiem.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej