Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?

Prapass Pulsub/getty images

Nieprawidłowe wyniki badań rentgenowskich mogą stanowić powód do niepokoju. Wiele osób uważa, że obecność guzków w płucach oznacza groźną przypadłość, ale nie jest to prawda. Małe guzki na płucach równie dobrze mogą być pozostałością po przebytej chorobie.

Złych wyników rentgenowskich nie należy bagatelizować, choć nie zawsze oznaczają coś złego. Obawy można rozwiać, zgłaszając się na wizytę do pulmonologa lub lekarza rodzinnego. O czym może świadczyć obecność guzków w płucach? Czy jest to rak, czy coś niegroźnego?

Guzki na płucach – co to jest?

Guzki w płucach to nic innego, jak zmiany w miąższu płuc widoczne na zdjęciu rentgenowskim (RTG). Nie zawsze stanowią powód do niepokoju, ale też nie należy bagatelizować ich obecności. Wielu pacjentów jest przerażonych obecnością guzków w płucach. Czy może być to rak? Ich istnienie nie zawsze jest zwiastunem złych wiadomości. Równie dobrze mogą być pozostałością po jednym ze schorzeń układu oddechowego lub po chorobie zakaźnej. Niestety bywają także sygnałem, że w organizmie toczy się proces nowotworowy. W takich sytuacjach wskazana jest pilna konsultacja lekarska u pulmonologa lub lekarza rodzinnego, który pomoże ustalić charakter widocznych zmian i rozwieje wątpliwości chorego.

Małe guzki w płucach a choroby ogólnoustrojowe

Małe guzki w płucach mogą być objawem sarkoidozy lub innych chorób ogólnoustrojowych np. reumatoidalnego zapalenia stawów lub ziarniniakowatości. Ich obecność manifestuje się szeregiem objawów, których nie sposób nie zauważyć. Charakterystycznym symptomem sarkoidozy jest uporczywy kaszel oraz bardzo świszczący oddech, a najważniejszą cechą tej choroby właśnie obecność guzków w narządach ciała. Blisko 70% z nich powstaje w płucach. Niestety przyczyny choroby do tej pory nie ustalono.

Guzki na płucach po zapaleniu płuc

Czasem zdarza się sytuacja, że u chorego rozpoznano guzki w płucach będące pozostałością po przebytej infekcji. Są to zmiany o charakterze pozapalnym, które nie stanowią powodu do niepokoju. Na powstanie guzków w płucach po infekcji szczególnie narażone są osoby po przeszczepach, które przyjmują leki immunosupresyjne i chorzy ze znacznie obniżoną odpornością. Obecność guzków grozi również cierpiącym na gruźlicę i inne choroby zakaźne. W niektórych przypadkach są one zwiastunem powstającego ropnia płuc, który wymaga leczenia farmakologicznego. W leczeniu ropni stosuje się też drenaż ułożeniowy, czyli wymuszoną pozycję ciała, która ma ułatwić choremu odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Guzki na płucach spowodowane procesem nowotworowym

Guzki w płucach widoczne w badaniu rentgenowskim mogą być też sygnałem, że w organizmie chorego jest nowotwór, który miewa złośliwy charakter. Niepokoi również duża ilość zmian – obecność kilku lub więcej drobnych guzków na płucach może się wiązać ze złym rokowaniem. Istotna jest także ich wielkość. Wątpliwości pomoże rozwiać szersza diagnostyka, ponieważ rak płuc z początku może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów.

Pierwsze oznaki nowotworu pojawiają się, gdy guz jest już w zaawansowanym stadium. Symptomy trudno powiązać z tak poważną chorobą, ponieważ pojawiają się one także przy innych chorobach układu oddechowego. Tymczasem w organizmie chorego mnożą się komórki nowotworowe i rak może przerzucać się na inne narządy. Uporczywy kaszel, trudności z połykaniem i oddychaniem oraz ból w klatce piersiowej powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza.

Zobacz film: Rak płuc

źródło:x-news

Diagnostyka i leczenie guzków na płucach

Chorzy, u których wykryto guzki w płucach, są z reguły zaskoczeni wynikiem badania. Większość osób nie ma żadnych niepokojących objawów, a rentgen klatki piersiowej wykonywali przy okazji rutynowych badań kontrolnych. W takich sytuacjach o dalszych badaniach decyduje wielkość i lokalizacja guzków. Jeśli mają one wymiar poniżej 5 milimetrów, chory musi robić regularne badania kontrolne. Gdy są większe, może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. Bardziej szczegółowym badaniem jest pozytonowa tomografia emisyjna, nazywana potocznie PET. Zmiany, które mają ponad 10 milimetrów, wymagają przeprowadzenia zabiegu biopsji i pobrania materiału do badania histopatologicznego.

Leczenie guzków na płucach jest w pełni zależne od przyczyny ich powstania, dlatego tak ważne są badania diagnostyczne. Jeśli guzek jest zmianą nowotworową, będzie wymagał podjęcia leczenia onkologicznego, Rokowania w tym przypadku są uwarunkowane stopniem jego złośliwości. Jeśli to ropień, wdraża się leczenie farmakologiczne, zwłaszcza antybiotykoterapię celowaną i stosuje drenaż ułożeniowy. Ropnie na płucach nierzadko wymagają hospitalizacji, zmiany pozapalne jedynie obserwacji. Gdy zmieniają swój rozmiar, diagnostykę trzeba powtórzyć. Nie każdy guzek na płucach wymaga terapii, ale warto sprawdzić, jaki ma charakter.

Bibliografia:

1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018.

Data aktualizacji: 10.09.2020,
Opublikowano: 10.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej