Guzki Schmorla – bolesne zmiany kręgów związane z chorobą Scheuermanna

Fot: yodiyim / fotolia.com

Guzki Schmorla najczęściej obserwuje się w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Występują dosyć powszechnie, zazwyczaj nie dają żadnych objawów, jednak mogą wiązać się z silnym bólem pleców. Współczesna medycyna umożliwia łatwe zdiagnozowanie problemu i podjęcie różnych wariantów leczenia.

Guzki Schmorla to wpuklenia krążka międzykręgowego w kręgi, w większości przypadków są związane z chorobą Scheuermanna, nazywaną także kifozą młodzieńczą. Niestety, do dzisiaj nie udało się ustalić przyczyny ich powstawania. Można jednak skutecznie przeciwdziałać objawom bólowym i postępowaniu choroby.

Guzki Schmorla a choroba Scheuermanna

Guzki Schmorla zawdzięczają nazwę Christianowi Georgowi Schmorlowi, który w 1927 r. po raz pierwszy zaobserwował je i opisał. Są to patologiczne wpuklenia krążka międzykręgowego przez ściankę przylegającego kręgu. Bardzo często nie dają one żadnych objawów i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. W niektórych sytuacjach mogą jednak wiązać się z silnym bólem kręgosłupa. Często towarzyszą bardzo poważnej chorobie Scheuermanna, która doprowadza do obumarcia tkanki kostnej i chrzęstnej. Schorzenie atakuje w wieku dojrzewania (większość pacjentów ma 12–16 lat) i doprowadza do charakterystycznej deformacji kifotycznej kręgosłupa, związanej z niewłaściwym wzrostem trzonu kręgów. Niestety, bardzo trudno wykryć chorobę w pierwszym stadium, a późniejsze leczenie umożliwia jedynie łagodzenie objawów. Guzki Schmorla u dorosłych najczęściej nie powodują bólu i są diagnozowane przez przypadek w czasie innych badań diagnostycznych. Świadczą o przebyciu w młodości łagodnej formy choroby Scheuermanna. Nie wiadomo, co doprowadza do powstania guzków Schmorla. Prawdopodobnie mają związek ze znacznym przeciążeniem kręgosłupa lub postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Same guzki Schmorla mogą się powiększać lub nie zmieniać rozmiaru.

Jakie wady postawy występują u dzieci? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie wady postawy najczęściej występują u dzieci? Źródło: 36,6.

Zobacz też: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy

Guzki Schmorla – objawy

Objawy guzków Schmorla są trudne do zaobserwowania – zwykle powodem zgłoszenia się do lekarza jest nasilający się ból kręgosłupa, jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest on spowodowany guzkiem, czy postępującym zwyrodnieniem dysku. Szczególnie dotkliwe objawy bólowe obserwuje się w chorobie Scheuermanna – trudności może sprawiać nawet wykonywanie podstawowych czynności oraz dłuższe niezmienianie pozycji.

Diagnozowanie guzków Schmorla

Pacjenci zwykle zwracają się do lekarza z powodu dokuczliwego bólu kręgosłupa. Guzki Schmorla najłatwiej dostrzec w obrazie rezonansu magnetycznego (RM) lub tomografii komputerowej (TK). W obrazie pojawia się charakterystyczne zagłębienie w trzonie sąsiedniego kręgu, wyróżniające się pofałdowanymi ścianami z widocznymi kawałkami chrząstki i tkankami kręgów.

Zobacz też: Wypuklina kręgosłupa - co to jest? Leczenie i rehabilitacja

Leczenie guzka Schmorla

Mimo rozwoju medycyny nie udało się opracować jednolitej metody leczenia guzków Schmorla. Terapia przypomina tę, którą zaleca się w przypadku nieswoistych bólów kręgosłupa. Zazwyczaj podaje się jedynie niesteroidowe leki przeciwzapalne i kieruje się pacjenta na fizjoterapię.

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna jest również nazywana jałową martwicą kości. Oprócz objawów bólowych charakterystyczne jest dla niej także wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym ku tyłowi. Chorzy cierpią na tzw. plecy okrągłe, popularnie nazywane garbem, pochylają barki ku przodowi. Jeżeli do zaburzeń dochodzi w odcinku lędźwiowym, występują plecy płaskie.

Układ kostny - jak jest zbudowany? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36.6.

Choroba dotyka jedynie dzieci w okresie dojrzewania lub przed nim. W jej wyniku dochodzi do obumierania trzonów kręgowych i krążków międzykręgowych na wybranym odcinku, jednak proces ten zachodzi bez udziału wirusów czy bakterii. Może do niego doprowadzić m.in. przeciążenie kręgosłupa, zatory, zakrzepy, zaburzenia hormonalne, urazy trzonu kręgów, problemy z odpornością, a także predyspozycje genetyczne. Ból wzmaga się w czasie wysiłku fizycznego, pogłębia go długie chodzenie, stanie lub niezmienianie pozycji. Leczenie we wczesnym stadium polega na usztywnieniu kręgosłupa – w tym celu wykorzystuje się gorsety ortopedyczne. Nie należy również dopuszczać do przeciążenia kręgosłupa – wykluczone jest podejmowanie większego wysiłku fizycznego czy długie siedzenie przy biurku. Należy za to zadbać o prawidłową postawę dziecka, w procesie rehabilitacji ważne są masaże i zabiegi cieplne. Rozwój choroby spowalnia pływanie na plecach. Ważna jest także dieta dostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Szczególne miejsce powinien zajmować w niej nabiał i warzywa. Za jeden z czynników, sprzyjających powstaniu choroby Scheuermanna, uważa się niedobór witaminy A – uwagę należy więc zwrócić zwłaszcza na produkty bogate w tę substancję. W późniejszym stadium zaleca się 2–3 miesięczne odciążanie kręgosłupa w tzw. łóżeczku gipsowym. Aby uśmierzyć ból, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. W wyjątkowo ciężkich przypadkach, w których doszło do znacznej deformacji kości, konieczna może okazać się operacja.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej