Guz nadnercza - objawy, przyczyny, rokowanie i diagnostyka. Guz chromochłonny. Rak nadnercza.

Fot: endostock / stock.adobe.com

Guz nadnercza dzięki coraz dokładniejszej diagnostyce obrazowej jest częściej wykrywany. Nie każda zmiana jest nowotworem złośliwym. Najczęstszy typ guz u osób dorosłych to gruczolak, z kolei u dzieci - rak nadnerczy

Nadnercza to parzysty narząd znajdujący się na górnym biegunie nerek. Składa się z dwóch części - rdzenia (od wewnątrz) i kory (od zewnątrz). Między innymi ze względu na coraz dokładniejszą diagnostykę obrazową częściej dochodzi do rozpoznań różnych patologii w nadnerczach. Guzki i guzy nadnerczy są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Głównie rozpoznawane są podczas badań obrazowych wykonywanych z innych przyczyn, ale również przy diagnostyce zaburzeń hormonalnych pochodzenia nadnerczowego.

Nie każdy guz nadnercza jest zmianą złośliwą. Najczęściej rozpoznaje się gruczolaki. Poza tym występują tzw. incydentaloma, guzy chromochłonne, rozrosty mikro- i makroguzkowe, jak również złośliwe zmiany, czyli rak. 

Gruczolak, guz nadnercza, zmiany mikro- i makroguzkowe nadnerczy

Takie rozrosty są najczęstszą formą zmian w obrębie kory nadnerczy. U osób dorosłych najczęstszym typem guza jest gruczolak. U dzieci zazwyczaj rozpoznaje się raka nadnerczy.

Gruczolak może wywodzić się z każdej warstwy kory nadnerczy. Może wydzielać glikokortykosteroidy (GKS), sam kortyzol oraz androgeny. Jest też najczęstszą przyczyną zespołu Cushinga (związanego z nadmiarem GKS).

Występują następujące objawy:

  •  spadek masy mięśniowej, osłabienie, zła tolerancja wysiłku,
  •  nadmierny apetyt,
  •  duże pragnienie,
  •  osłabienie odporności,
  •  bóle i zawroty głowy,
  •  zaburzenia potencji u mężczyzn,
  •  objawy wtórnej niedoczynności tarczycy,
  •  zaburzenia miesiączkowania u kobiet,
  •  bóle kości,
  •  rozstępy na skórze, samoistne wybroczyny,
  •  otłuszczenie tułowia, karku,
  •  trądzik, hirsutyzm.

Podstawą do jakichkolwiek podejrzeń gruczolaka nadnerczy są badania laboratoryjne prezentujące zaburzenia hormonalne. Symptomy, których można się spodziewać:

  •  wzrost stężenia kortyzolu,
  •  spadek stężenia DHEA-S,
  •  małe stężenie ACTH.

Poza badaniami laboratoryjnymi Istotne dla rozpoznania są badania obrazowe - tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG.

Leczeniem z wyboru gruczolaka kory nadnerczy jest jego całkowite chirurgiczne usunięcie.

Niedawno wyodrębniono również taką jednostkę chorobową, jak rozrost guzkowy nadnerczy. Objawy, wyniki badań są takie same, jak w przypadku gruczolaka, jednak te guzki wydzielają hormony zupełnie w innym mechanizmie niż gruczolaki. Również leczenie jest bardziej radykalne, gdyż usuwa się całe nadnercza i niezbędne jest później leczenie substytucyjne.

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Rak nadnercza

W przeciwieństwie do wcześniej opisanych guzów nadnerczy, rak nadnercza jest nowotworem złośliwym. Występuje bardzo rzadko, jednak cechuje się dużą skłonnością do inwazji miejscowej i przerzutów odległych.

Przyczyną raka mogą być przede wszystkim predyspozycje genetyczne i związek z mutacją genu supresorowego TP53 i genu beta-kateniny.

Omawiany nowotwór ma zdolność syntezy hormonów - kortyzolu, androgenów, a także estrogenów i mineralokortykosteroidów.

Objawy raka nadnerczy zależą od tego, czy guz jest hormonalnie czynny czy nie. Jeśli tak, to objawy są takie same, jak wspomniane wcześniej przy gruczolaku nadnercza, jednak z wyraźniej zaznaczonymi objawami androgenizacji i bardziej dynamicznym przebiegu. Jeśli rak jest nieczynny hormonalnie, obserwuje się standardowe objawy współistniejące z chorobami nowotworowymi, czyli chudnięcie, wzrost temperatury. Ponadto mogą występować przerzuty i wynikające z nich objawy.

Leczeniem z wyboru jest usunięcie guza oraz farmakoterapia mitotanem. Nie zaleca się tu laparoskopii. Niezbędne jest w tym przypadku leczenie substytucyjne. W wyspecjalizowanych ośrodkach stosuje się również chemioterapię oraz terapię celowaną, ukierunkowaną na molekularne mechanizmy rozwoju guza.

Rokowanie w przypadku raka nadnercza nie jest zbyt pomyślne. Szacuje się, że pięcioletnie przeżycie u osób leczonych wynosi około 20%.

Guz chromochłonny

Guz chromochłonny nadnerczy rozwija się w rdzeniu nadnerczy. Jest czynny hormonalnie i wydziela katecholaminy. Jest wykrywany u niewielkiego odsetka chorych z niepoddającym się leczeniu nadciśnieniem tętniczym. Około 10% osób ma postać złośliwą guza chromochłonnego. Jego rozwój może być związany z mutacją genów. Obserwowane są przypadki rodzinnego występowania tego guza.

Guz chromochłonny wydziela noradrenalinę i adrenalinę. Wzajemna proporcja pomiędzy tymi hormonami ma wpływ na ostateczny obraz kliniczny. Objawy mają charakter napadowy. Czynnikami spustowymi mogą być: nadmierny wysiłek fizyczny, obfite posiłki, niektóre leki, stres oraz alkohol.

Do głównych objawów zaliczamy: 

  •  nadciśnienie tętnicze, a w szczególności napadowe wzrosty ciśnienia,
  •  bóle głowy,
  •  drżenia mięśniowe i uczucie niepokoju,
  •  kołatania serca,
  •  nadmierną potliwość.

Rozpoznanie guza chromochłonnego dokonuje się na podstawie badań laboratoryjnych i obrazowych. Ważne jest też badanie histopatologiczne.

Leczenie guza chromochłonnego jest operacyjne, jednak wiąże się z odpowiednim przygotowaniem, mającym na celu odpowiednie obniżenie i ustabilizowanie ciśnienia tętniczego, a także opanowanie objawów związanych z nadmiernym wydzielaniem katecholamin.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 03.04.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej