Guarana w proszku (mielona) - właściwości i działanie. Jak używać?
Rawf8/getty images
Guarana w proszku posiada liczne właściwości prozdrowotne. Suplement diety odznacza się działaniem pobudzającym oraz wspomagającym odchudzanie. Oprócz tego guarana poprawia koncentrację i stymuluje układ nerwowy. Dowiedz się jak jej używać.
Guarana ro roślina pochodząca z Brazylii. Jej lecznicze właściwości docenili już wiele lat temu rodowici Indianie. W ostatnich latach guarana zyskała również popularność w pozostałych częściach świata.
Guarana – właściwości
Guarana w swoim składzie posiada kofeinę (jest jej dwukrotnie więcej niż w ziarnach kawy). Kofeina zawarta w guaranie wchłania się wolniej z przewodu pokarmowego. Oprócz kofeiny w składzie guarany znajdziemy także: teobrominy, teofiliny oraz garbniki i saponiny.
Guarana – zastosowanie
Guaranę w proszku powinny stosować przede wszystkim osoby, które uskarżają się na przewlekłe zmęczenie fizyczne i psychiczne, ponieważ guarana dzięki zawartej kofeinie pobudza organizm i usprawnia koncentrację. Kofeina przyspiesza także procesy spalania tkanki tłuszczowej, dlatego będzie to idealny suplement diety dla osób, które się odchudzają. Oprócz tego guaranę poleca się osobom, które uskarżają się na bóle głowy i migreny. Guarana to także środek na poprawę odporności.
Guarana – jak używać?
Guarana w proszku ma jasnobrązowy kolor. Niezbyt dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dlatego najlepiej sproszkowaną guaranę dodawać do wszelkiego rodzaju koktajli oraz soków. Ze względu na swoje właściwości należy ograniczyć jej spożycie do maksymalnie 2 łyżeczek dziennie.
Guarana – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do stosowania guarany są:
Nadciśnienie
Choroby serca
Cukrzyca
Refluks żołądkowy
Choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy
Guarana w proszku – działania niepożądane
Tak jak większość suplementów diety, tak i guarana w proszku może powodować różne działania niepożądane. Mogą wystąpić między innymi:
Bezsenność
Problemy żołądkowe
Nudności
Wymioty
Bóle głowy
Odczucie niepokoju
Drżenie rąk
Skurcze
Zobacz film: Ile kofeiny naprawdę zawiera kawa, herbata czy napój energetyczny?
źródło: Wiem, co jem
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 22.06.2020,
Opublikowano: 22.06.2020 r.
Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?