Grzybica pochwy – skąd się bierze i jak skutecznie ją leczyć?

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Grzybica pochwy to jedna z najczęściej diagnozowanych kobiecych przypadłości. Wywołuje uporczywy świąd oraz upławy. Pojawienie się takich dolegliwości wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Niestety nawet bardzo szybko wprowadzone leczenie nie daje gwarancji, że choroba nie powróci. Skąd się bierze grzybica pochwy i jak skutecznie z nią walczyć?

Grzybica pochwy, nazywana także kandydozą lub drożdżycą, to choroba zakaźna wywoływana przez drożdżaki z gatunku Canida albicans. Mimo że ich obecność w pochwie jest zupełnie naturalna, to problemy zaczynają się w sytuacji, gdy drożdżaki zaczynają się namnażać. Prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Nadmiar drożdżaków, a zbyt mała ilość bakterii kwasu mlekowego sprawia, że zaczynają się pojawiać nieprzyjemne dolegliwości. Warto zaznaczyć, że ich nasilenie zależy od postaci i stopnia zaawansowania choroby.

Grzybica pochwy może pojawić się u kobiety praktycznie w każdym wieku (zdarza się, że pojawia się także u dzieci). Niekiedy wystarczy niewielkie osłabienie odporności, aby infekcja się rozwinęła. Do rozwoju grzybicy pochwy może przyczynić się stosowanie antybiotyków lub antykoncepcji hormonalnej. Czasem zdarza się, że choroba jest konsekwencją nieostrożnego korzystania z publicznych toalet, kąpieli w jacuzzi czy basenie. Może się zdarzyć, że infekcję wywołają drażniące kosmetyki lub niestosowanie się do zasad higieny okolic intymnych.

O czym będzie mowa w premierowym odcinku programu 36,6 °C? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: O czym będzie mowa w nowym odcinku programu 36,6? Źródło: 36,6.

Grzybica pochwy – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

  • silne zaczerwienienie narządów płciowych;
  • białe upławy o charakterystycznym zapachu;
  • obrzmienie;
  • pieczenie;

Pojawienie się takich dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Nieleczona grzybica pochwy może rozprzestrzeniać się na inne narządy, a niedoleczona przechodzi w postać utajoną i ma tendencję do nawracania. Tym samym próby leczenia choroby domowymi sposobami mogą doprowadzić do poważnych problemów.

Grzybica pochwy – jak wygląda leczenie?

Każda kobieta, która podejrzewa u siebie grzybicę powinna jak najszybciej skonsultować swoje podejrzenia z lekarzem. Istnieje wiele typów drożdżaków i nie wszystkie leki potrafią skutecznie je zwalczać. Dlatego o doborze terapii może zdecydować jedynie lekarz ginekolog. W zależności od wyników badań zleca on preparaty o działaniu grzybobójczym i łagodzącym stan zapalny w formie tabletek, globulek dopochwowych lub maści do stosowania miejscowego.

Grzybica to choroba, która łatwo się przenosi i może być niebezpieczna także dla mężczyzn. Aby uniknąć takich problemów lekarz powinien przepisać stosowane leki także partnerowi kobiety, która zgłosiła się do niego z grzybicą pochwy. To najlepsze zabezpieczenie przed m.in. grzybicą penisa, a także nawrotem choroby. Na czas leczenia – przez tydzień lub dwa – należy wstrzymać się od seksu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o grzybicy pochwy? Czy dieta może przyczynić się do rozwoju choroby? Zobacz film i dowiedz się co na ten temat mówi dr Janusz Pałaszewski, ginekolog i położnik:

Zobacz film: Grzybica pochwy - jak skutecznie z nią walczyć? Źródło: 36,6.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zdrowie oglądaj nowy sezon programu 36,6°C. Dr Janusz Pałaszewski opowie w jednym z odcinków o wpływie pestycydów na płodność. Czy można się ich skutecznie pozbyć z warzyw i owoców? Czy metody, które można znaleźć w internecie faktycznie działają? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w najnowszych odcinkach programu 36,6°C. Emisja premierowego odcinka odbędzie się 2 marca, w sobotę, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN. 

Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 19.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej