Grzybica odzwierzęca – przyczyny, leczenie i objawy

Fot. Astrakan Images / Getty Images

Grzybica odzwierzęca często daje niespecyficzne objawy. Mogą pojawić się wysypka, wyprysk czy inne zmiany skórne, które powinny być zróżnicowane przez dermatologa. Leczenie zależy od rozległości zmian i objawów towarzyszących.

Grzybice, czyli choroby wywołane przez grzyby, zaliczane są do wysoko zakaźnych schorzeń, czyli bardzo łatwo dochodzi do zakażenia nimi. Grzyby są szeroko rozpowszechnione w środowisku i nie zawsze wywołują objawy chorobowe. Niekiedy jednak grzyby mogą być powodem bardzo niebezpiecznych stanów chorobowych. Zalicza się tu przede wszystkim stany z obniżoną odpornością w wyniku choroby przewlekłej czy antybiotykoterapii. Grupą osób narażoną na zakażenie grzybicą są zwłaszcza dzieci, szczególnie dotyczy to grzybic odzwierzęcych.

Grzybica odzwierzęca – przyczyny

Grzybica może mieć różne przyczyny. Zarazić się nią można od ludzi, jak również od zwierząt. W tym drugim przypadku do zakażenia dochodzi przez kontakt ze zwierzęciem. Uznaje się, że grupą najbardziej narażoną na zakażenia grzybicą odzwierzęcą są dzieci, które dotykają bez zachowania zasad higieny różne zwierzęta, w tym także obce i bezdomne. Źródłem zakażenia mogą być np. koty, psy, świnki morskie. Zachorowanie jednej osoby w domu powoduje przeniesienie zakażeń na innych członków rodziny. Ponadto zakażenia łatwo rozprzestrzeniają się wśród dzieci w przedszkolach czy w szkołach.

Co musisz wiedzieć o grzybicy? Przekonajcie się na filmie, co trzeba wiedzieć o chorobie:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o grzybicy? Źródło: 36,6

Jakie objawy wysyła grzybica odzwierzęca?

Ze względu na dość niespecyficzne objawy często przez długi czas nie dochodzi do właściwego postawienia rozpoznania. Różne grzyby wywołują grzybicę odzwierzęcą. To z kolei powoduje, że grzybice dają różne objawy i obierają różną lokalizację. Bardzo często grzybica odzwierzęca lokalizuje się na owłosionej skórze głowy, jednak tak naprawdę może wystąpić na całym ciele. Czasami objawem dodatkowym jest świąd. Liczne przeczosy skórne u dzieci pojawiające się w efekcie drapania mogą ulec dodatkowym nadkażeniom i przybrać obraz ropnych zmian. Niekiedy objawem są wykwity skórne, przypominające alergię, a konkretnie pokrzywkę, miejscowy wyprysk kontaktowy.

Grzybica odzwierzęca – diagnostyka i leczenie

Celem wysunięcia rozpoznania konieczne jest skonsultowanie się z dermatologiem. Aby potwierdzić grzybicę odzwierzęcą, należy wykonać badania diagnostyczne na potwierdzenie obecności grzyba. W tym celu można wykonać badania zeskrobin ze skóry, a także badanie skóry lampą Wooda (zakażone miejsca świecą w lampie na zielono). Wśród badań mikrobiologicznych wykonuje się również hodowlę dla określenia gatunku grzyba. W leczeniu stosuje się leki doustne lub leki miejscowe. Grzybica odzwierzęca u dzieci często słabo reaguje na leczenie, stąd niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie kilku tygodni czy miesięcy leczenia. Niezbędne jest leczenie wszystkich członków rodziny i zwierząt domowych (jeśli przebywają w otoczeniu dziecka).

Czy można zapobiec grzybicy odzwierzęcej?

Nie da się zupełnie uniknąć narażenia na grzyby chorobotwórcze. Ryzyko zakażenia jest jednak niższe w przypadku stałych kontroli weterynaryjnych zwierząt domowych. Ważna jest również higiena zwierząt. Powinno się unikać narażenia na kontakt z chorymi, szczególnie bezdomnymi, zwierzętami. Po kontakcie ze zwierzęciem konieczne jest mycie rąk wodą z mydłem.

Data aktualizacji: 06.11.2018,
Opublikowano: 10.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej