Grypa a karmienie piersią - czy matka powinna przystawiać dziecko do piersi i przyjmować leki?

Fot: cyano66 / gettyimages.com

Grypa a karmienie piersią to nie powód, aby rezygnować z dostarczania dziecku matczynego mleka, które zawiera przeciwciała (immunoglobuliny). Chora matka może wspomagać się domowymi rozwiązaniami, ale i stosować określoną farmakoterapię.

Zachorowanie na grypę to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jednakże grypa a karmienie piersią nie należy do najprostszych relacji. Mimo to należy pamiętać, aby nie odstawiać dziecka od piersi na czas choroby matki. Karmienie naturalne nie wyklucza także możliwości wykonania szczepienia przeciwko grypie.

Grypa a karmienie piersią

Grypa a karmienie piersią to problematyczna zależność, ze względu na możliwość przekazania dziecku chorobotwórczych drobnoustrojów. Jednakże zarówno podczas karmienia naturalnego, jak i sztucznego matka powinna przedsięwziąć szczególne środki ostrożności, aby w możliwie jak największym stopniu zredukować prawdopodobieństwo zakażenia dziecka. Jednym z efektywniejszych środków profilaktycznych jest ograniczenie jego kontaktu z chorą. Na czas grypy należy skierować się o pomoc w opiece nad dzieckiem do bliskich osób. Zapewni to możliwość odpoczynku dla matki, która zmaga się z gorączką, bólem głowy, mięśni i gardła, brakiem sił i ogólnym rozbiciem oraz zmniejszy ryzyko transmisji zakażenia. Podczas kontaktu z potomkiem chora matka powinna zakładać na usta i nos maseczkę higieniczną. Produkt ten jest powszechnie dostępny w aptekach i sklepach z zaopatrzeniem medycznym. Kosztuje około 80 gr. Takie postępowanie ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa grypy, który przekazywany jest drogą kropelkową, m.in. podczas kichania i kasłania. Dodatkowo nie wolno wkładać do ust smoczka czy studzić pokarmów poprzez dmuchanie na nie. Chora matka powinna zadbać o higienę rąk i myć je przed każdym przystawieniem dziecka do piersi.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie grypy, a jak przeziębienia? Źródło: Stylowy Magazyn.

Grypa a karmienie piersią – jakie leki może zażywać matka?

Warto wiedzieć, jakie leki są dozwolone dla matek, kiedy matka karmiąca piersią zachoruje na grypę. Nie ma potrzeby wprowadzenia antybiotykoterapii, ponieważ grypa to choroba wirusowa, a antybiotyki stosuje się w leczeniu chorób wywołanych przez bakterie. Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania leków antywirusowych przez karmiącą matkę. W przypadku grypy wskazane są oseltamiwir i zanamiwir. Jednakże przed zastosowaniem tych preparatów należy skonsultować się z lekarzem. Oseltamiwir przyjmowany jest w kapsułkach w dawce 75 mg, 2 razy dziennie, przez 5 dni. Zanamiwir podaje się wziewnie w dawce 5 mg 2 razy dziennie. Środki te są też rekomendowane dla ciężarnych.

Karmiąca kobieta może bezpiecznie zażywać paracetamol i ibuprofen, które wykazują działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ten pierwszy powinno stosować się w dawce do 4 g na dobę (dawkę 1 g można powtarzać co 6 godziny). Ibuprofen powinno się zażywać w jednorazowej dawce 200–400 mg, którą można powtórzyć po 6–8 godzinach.

Należy pamiętać, aby nie przekraczać dawki 1200 mg na dobę. Zarówno do paracetamolu, jak i ibuprofenu często dołączana jest pseudoefedryna. Jest to lek zmniejszający obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Niestety wpływ tego środka na organizm dziecka nie został jak dotąd dobrze poznany, dlatego należy zrezygnować z leków go zawierających. Dodatkowo zabronione jest przyjmowanie kodeiny, aspiryny i pyralginy.

Grypa a karmienie piersią – co stosować oprócz leków przeciwbólowych?

Pomocne w łagodzeniu grypowych dolegliwości okazują się proste domowe sposoby. Matka powinna wygrzewać się w łóżku i mieć zapewniony spokój. Koniecznie należy nawadniać organizm. Wskazane jest picie niegazowanej wody mineralnej w temperaturze pokojowej i rozgrzewających herbat z dodatkiem soku malinowego, z lipy, czarnej porzeczki, czarnego bzu czy dzikiej róży. Warto sięgnąć po ciepłe mleko z miodem, masłem i rozgniecionym czosnkiem. W przypadku towarzyszącego grypie katarowi warto udrożnić zatkany nos za pomocą inhalacji i oczyszczać go przy użyciu roztworu wody morskiej. Pozytywne efekty przynosi też maść majerankowa. Na bolące gardło zastosować można syrop islandzki, prawoślazowy i tymiankowy. Jednak najbardziej popularny jest syrop Prenalen, który posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i IP Centrum Zdrowia Dziecka. Brak jest przeciwwskazań do stosowania podczas karmienia piersią powszechnie dostępnych w aptekach tabletek do ssania na bazie naturalnych ziół. Preparatem dedykowanym specjalnie kobietom w ciąży i karmiących piersią jest Prenalen GARDŁO, który zawiera suchy wyciąg z propolisu, sok malinowy w proszku i witaminę C.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Szczepienie przeciwko grypie a karmienie piersią

Państwowa Inspekcja Sanitarna i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomendują szczepienia przeciw grypie u kobiet karmiących piersią. Podawać można inaktywowane szczepionki, które sprawią, że w organizmie matki powstają przeciwciała. Są to białka produkowane przez układ odpornościowy, które pomagają zwalczyć infekcję. Przeciwciała przechodzą do mleka w śladowej ilości i na pewno nie zaszkodzą dziecku, a wręcz mogą okazać się pomocne. Szczepienie mamy nie zastąpi szczepienia dziecka i nie stanowi dla niego wystarczającego zabezpieczenia przed chorobą.

Karmienie piersią a grypa u dziecka

Drugą konieczną do rozpatrzenia sytuacją jest przystawianie do piersi dziecka chorego na grypę. Naturalne karmienie jest wtedy jak najbardziej wskazane. Specjaliści donoszą, że dziecko karmione piersią przejdzie chorobę łagodniej i szybciej. Mleko matki dostarcza przeciwciała i zapewnia uzupełnianie płynów utraconych w nadmiarze podczas trwania choroby. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko w wyniku grypy jest nadmiernie osłabione, co uniemożliwia prawidłowy pobór mleka z piersi. Wówczas można mu je podawać przy użyciu strzykawki, butelki lub zakraplacza.

Bibliografia:

1. Lothrop H., Sztuka karmienia piersią, Poznań, Media Rodzina, 2011.

2. Kamińska E., Stosowanie leków a karmienie piersią, „Pediatria po Dyplomie”, 2011, 15(6), s. 77-85.

3. Szenborn L., Matkowska-Kocjan A., Grypa u ciężarnych – leczenie i profilaktyka, „Medycyna po Dyplomie”, 2010, 19(7), s. 98-103.

Zobacz film: Objawy grypy. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 08.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej