Gruczolak prostaty - co to jest? Jakie są rokowania?

Henadzi Pechan/getty images

Gruczolak prostaty to choroba polegająca na rozroście komórek gruczołowych tego narządu. Nazywana jest inaczej łagodnym rozrostem prostaty. Powoduje stopniowe zaburzenia w oddawaniu moczu, przede wszystkim u starszych mężczyzn. Gruczolak prostaty nie prowadzi do rozwoju raka tego narządu.

Leczenie gruczolaka stercza nie zawsze jest konieczne, pacjenci bezobjawowi mogą przez pewien czas pozostawać jedynie pod obserwacją lekarską. Przy dokuczliwych dolegliwościach stosowane są leki doustne oraz przeprowadzane są zabiegi operacyjne. Rokowanie co do przeżycia w gruczolaku prostaty jest bardzo dobre.

Zobacz też:

Co to jest gruczolak prostaty?

Prostata, inaczej nazywana gruczołem krokowym lub sterczem, to nieparzysty narząd, należący do męskiego układu płciowego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Od tyłu sąsiaduje z odbytnicą. Prostata zbudowana jest z dwóch płatów bocznych, które połączone są pośrodkowo tzw. węziną. Gruczoł krokowy zbudowany jest z komórek gruczołowych, które wrażliwe są na męskie hormony płciowe – przede wszystkim na działanie testosteronu. Główną rolą prostaty jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład spermy i zapewnia środowisko do życia plemnikom.

Wraz z wiekiem, prostata ulega zmianom rozrostowym – najczęstszym schorzeniem jest, występujący przede wszystkim u starszych mężczyzn, łagodny rozrost gruczołu krokowego. Schorzenie nazywane jest inaczej gruczolakiem prostaty, gdyż rozrostowi ulegają m.in. komórki gruczołowe budujące ten narząd. Stosunek rozrostu komórek gruczołowych do komórek zrębu (np. fibroblastów) u każdego pacjenta jest odmienny.

Najważniejsze przyczyny powstawania gruczolaka prostaty to: zaawansowany wiek chorych, otyłość oraz wpływ hormonów – androgenów i estrogenów – pobudzających rozrost komórek gruczołowych.

Jakie objawy może dawać gruczolak prostaty?

Objawy, jakie daje gruczolak stercza, związane są głównie z jego powiększeniem oraz mechanicznym uciskiem na cewkę moczową. Choroba powoduje dolegliwości przy oddawaniu moczu. Do najczęstszych objawów podrażnienia dróg moczowych przez gruczolaka należą: częstomocz, nykturia (oddawanie moczu w nocy), nietrzymanie moczu, naglące parcie na oddawanie moczu oraz ból i pieczenie podczas mikcji. Poprzez ucisk na cewkę moczową strumień moczu staje się zwężony, jest przerywany, a czas mikcji ulega wydłużeniu. Pacjenci skarżyć się mogą na uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. W najcięższych przypadkach dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu, co wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i założenia cewnika do pęcherza moczowego.

W diagnostyce chorób prostaty zalecane jest wykonanie przez lekarza badania per rectum (palcem przez odbytnicę). Gruczolak stercza podczas badania palpacyjnego daje się wyczuć jako niebolesne, symetryczne powiększenie narządu o jednolitej, gładkiej powierzchni. Następnie przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne (USG) przezbrzuszne, które ukazać może powiększenie narządu oraz zaleganie moczu w pęcherzu moczowym. Z analiz laboratoryjnych wykonywane jest przede wszystkim badanie antygenu sterczowego (PSA). Jego zbyt wysoki wynik (przy normie 0–4 ng/ml) powinien zawsze skłaniać do poszerzenia diagnostyki w kierunku chorób prostaty.

Na czym polega leczenie gruczolaków prostaty?

Celem leczenia gruczolaków prostaty jest zmniejszenie dolegliwości związanych z upośledzeniem przepływu moczu przez przerośnięty gruczoł krokowy. Stosowane są 4 strategie postępowania:

  1. Wyłącznie coroczna obserwacja lekarska – zalecana jest u pacjentów z mało nasilonymi zaburzeniami w oddawaniu moczu. Powinni oni prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia oraz często oddawać mocz.
  2. Farmakoterapia – stosowane są leki zmniejszające dolegliwości i ułatwiające przepływ moczu (alfa-adrenolityczne, inhibitory 5-alfa reduktazy).
  3. Zabiegi mało inwazyjne – m.in. stenty zakładane do cewki moczowej lub rozszerzanie jej balonem, metody laserowe oraz termiczne usuwanie fragmentów stercza.
  4. Leczenie operacyjne – stosowane jest w najbardziej zaawansowanych przypadkach, polega na przezcewkowej elektroresekcji prostaty (TURP) lub operacyjnym wyłuszczeniu gruczolaka stercza.

Jakie jest rokowanie przy gruczolaku prostaty?

Rokowania co do przeżycia w gruczolaku prostaty są bardzo dobre. Choroba nie przyczynia się do wzrostu śmiertelności. Nie prowadzi także do rozwoju raka prostaty. Co jednak ważne, nieleczone, zaawansowane stadia rozrostu prostaty oprócz całkowitego zatrzymania oddawania moczu powodują rozwój kamicy w pęcherzu moczowym czy w nerkach, poszerzenie moczowodów oraz fragmentów nerek. Wszystkie te stany po wielu latach prowadzą do rozwoju przewlekłej niewydolności nerek oraz mocznicy (jej schyłkowego stadium). Jest to choroba nieuleczalna, powodująca wyniszczenie pacjenta, konieczność leczenia nerkozastępczego (dializy lub przeszczep nerek), przyczyniająca się do przedwczesnej śmierci chorych.

Zobacz film: Co zrobić, by uniknąć problemów z przerostem prostaty?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Choroby rozrostowe gruczołu krokowego. http://www.czytelniamedyczna.pl/1339,choroby-rozrostowe-gruczolu-krokowego.html.

Data aktualizacji: 27.11.2020,
Opublikowano: 29.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej