Gorzki smak w ustach – jaka jest jego przyczyna? Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Prostock-Studio / Getty Images 

Uczucie gorzkiego smaku w ustach to dla chorego ogromny dyskomfort. Prawidłowo funkcjonujący zmysł smaku umożliwia bowiem wybór pokarmów i ostrzega przed przyjęciem toksycznych substancji. Bierze też udział w procesie trawienia, więc ma duży wpływ na wydzielanie enzymów trawiennych. Skutkiem zaburzeń smaku są dolegliwości ze strony tego układu.

Zaburzenia smaku określane są mianem łacińskiej nazwy dysgeusia. Gorycz, metaliczny lub słony posmak odbierają choremu przyjemność ze spożywania posiłków i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Jest wiele dolegliwości, które powodują gorzki smak w ustach. Złagodzenie goryczy występującej w jamie ustnej trzeba rozpocząć od poszukiwania źródła dolegliwości, która ją powoduje. Jeśli zaburzenia smaku są długotrwałe, warto zgłosić się do lekarza, który pomoże w ustaleniu przyczyny uciążliwego problemu.

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN 

Gorzki posmak w ustach – przyczyny

Wiele osób przyczynę gorzkiego smaku w ustach upatruje w problemach stomatologicznych. I słusznie! Jest to jedna z przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości. Mimo to jest jeszcze szereg innych, które skutkują zaburzeniami smaku:

  • infekcje grzybicze
  • zespół pieczenia jamy ustnej – jest to przewlekła choroba błony śluzowej, której towarzyszy uczucie goryczy
  • nowotwory jamy ustnej
  • reakcje alergiczne, np. na nową protezę lub aparat ortodontyczny
  • infekcje górnych dróg oddechowych
  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • kamica żółciowa
  • długotrwałe wdychanie metali ciężkich
  • choroby wątroby
  • halitoza
  • cukrzyca
  • lęki, depresja.

Ogólnie rzecz biorąc, większość chorób występujących w społeczeństwie może skutkować zaburzeniami smaku. Dlatego bardzo ważne jest poznanie dokładnej przyczyny uciążliwej goryczy. Od tego zależy ewentualna terapia.

Czytaj takżeDlaczego warto dobrze czyścić zęby?

Gorzki smak w ustach po… O czym to świadczy?

Schorzenia dróg żółciowych i choroby wątroby powodują, że pacjent odczuwa gorzki smak w ustach po jedzeniu. Wątroba może być wtedy niewydolna. Jeśli towarzyszą temu inne objawy sygnalizujące chorobę tego narządu, trzeba koniecznie iść do lekarza.

Gorzki smak w ustach po lekach jest efektem ubocznym działających substancji czynnych. Niekiedy wiąże się to z alergią na jeden ze składników leku. Podobnie jest w przypadku gorzkiego smaku w ustach po antybiotyku, choć przyczyną dolegliwości w tym wypadku może być sama infekcja.

Gorzki smak w ustach rano po przebudzeniu jest spowodowany suchością w jamie ustnej. Jest to też wina nieodpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu lub uszkodzenia ślinianek w przebiegu zespołu Sjogrena.

Gorzki smak w ustach w ciąży

Pod wpływem zmian hormonalnych w ciele kobiety może się pojawić gorzki smak w ustach w ciąży. Jego winowajcą jest zgaga i cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Aby złagodzić te dolegliwości, zaleca się kobietom ciężarnym polegiwanie na lewym boku.

Gorzki posmak w ustach a choroby

Uczucie gorzkiego smaku w ustach może być objawem lęków i depresji. Nerwica także powoduje tego typu dolegliwości.

Nowotworom jamy ustnej również towarzyszy gorzki smak w ustach. W buzi tworzą się wtedy guzy, pomiędzy którymi zbiera się pokarm. Powoduje to namnażanie się bakterii i powolne gnicie.

Gorzki smak w ustach: jak się go pozbyć?

Priorytetem jest ustalenie przyczyny, która powoduje uczucie goryczy. Jeśli nie uda jej się znaleźć, gorzki posmak w ustach trudno będzie zlikwidować. Można sobie wtedy pomóc jedynie doraźnymi środkami i domowymi metodami.

Kluczowym elementem do złagodzenia goryczy w buzi jest zmiana nawyków żywieniowych. Posiłki powinny być wzbogacone w witaminy i minerały. Lepiej zrezygnować z ostrych potraw. Wywołują one zgagę, która jest przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego. A ten powoduje gorzki posmak w ustach.

W aptece możemy kupić zioła i płyny antybakteryjne do płukania jamy ustnej. Od jakiegoś czasu popularne są również tabletki odświeżające oddech. W ich składzie są mięta i olejki eteryczne. Nie są drogie. Jest to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Na gorycz w jamie ustnej można żuć też cynamon i goździki. Możemy je kupić w sklepach zielarskich. Będą działały przeciwzapalnie i antybakteryjnie. To sprawdzony sposób na infekcje górnych dróg oddechowych, która także jest przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Korzystny wpływ na układ trawienny ma siemię lniane. Szklanka napoju wypijana 2 razy dziennie powinna złagodzić gorzkość. Len znakomicie powleka śluzówkę żołądka.

Przede wszystkim trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Należy też rozwiązać problemy z uzębieniem. Jakiekolwiek infekcje w obrębie jamy ustnej będą skutkować nawrotem gorzkiego smaku.

Najlepiej iść do lekarza i nie leczyć się na własną rękę. Preparaty doraźne będą skuteczne jedynie na chwilę i nie zlikwidują faktycznego źródła gorzkiego posmaku w ustach.

Bibliografia:

  1. Halina Sienkiewicz-Jarosz, Przemysław Bieńkowski, Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku, Tom 7 Nr 5 2012 • Neurologia po Dyplomie, podyplomie.pl.
Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 11.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej