Gorączki nie ma aż u 80 proc. osób chorujących na grypę!

Fot: Getty Images-Paul Bradbury

Lekarze zauważyli wśród chorych na grypę niebezpieczne zjawisko, znacząco wydłużające czas infekcji wirusowej. Z badań prof. Wiesława Kozaka z UMK w Toruniu, wynika, że gorączka nie występuje aż u ok. 80 proc. chorujących na grypę! Dlaczego tak się dzieje?

Grypa przenoszona jest drogą kropelkową. Jej objawy pojawiają się nagle. Zwykle towarzyszy im wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Prof. Kozak zauważył szczególną tendencję do chorowania bezgorączkowego wśród osób starszych i dzieci po 10 roku życia.

Zdaniem badacza blokowanie gorączki i zażywanie leków aspirynopodobnych przy infekcjach wirusowych jest bezsensowne. Gdyż gorączka jest naturalnym stanem, w którym organizm walczy z infekcją. Dzięki wysokiej temperaturze ciała wiele z pospolitych patogenów nie może się namnażać i ginie.

Po prostu, gdy blokujemy gorączkę, wirus rozmnaża się bez kontroli, bez pierwszej reakcji na powstawanie infekcji. Zawsze lepiej zmierzyć się z tą gorączką - wyleżeć ją, wypocić, niż reagować farmakologicznie -mówi prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu.

Naukowiec przypomniał, że przedłużająca się infekcja wywołana grypą może mieć bardzo poważne następstwa - m.in. może przerodzić się w autoimmunoagresję np. nerek czy pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego. Profesor przypomina, że nieleczona grypa może doprowadzić nawet do zgonu.

Grypa bez gorączki? Czy szybkie zbijanie gorączki przy grypie to dobry pomysł? Odpowiedź znajdziecie w filmie: 

Zobacz film: Czy można mieć grypę bez gorączki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Grypa a przeziębienie – różnice

Grypa zazwyczaj ma ostry przebieg. Wywołują ją wirusy typu A i B. Towarzyszy jej wysoka gorączka (często wyższa niż 39°C), uczucie rozbicia, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Typowym objawem jest suchy męczący kaszel. Katar i ból gardła występują sporadycznie. 

Przeziębienie natomiast rozpoczyna się trwającym od 1 do 2 dni osłabieniem i gorszym samopoczuciem. Pierwszym objawem jest ból gardła, może towarzyszyć mu chrypa. Następnie pojawia się nieżyt nosa. W pierwszych dniach choroby może występować stan podgorączkowy (37—38°C). Objawy obu chorób utrzymują się zwykle do około 7 dni.

Grypa to choroba, którą trzeba wyleżeć. Ignorowanie objawów choroby może mieć opłakane skutki. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, seniorów i małych dzieci, ale również dla pacjentów z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków.

Grypa - jak się chronić?

Mimo że wirusa grypy nie da się wyeliminować, to przed chorobą można się skutecznie bronić. Wystarczy się zaszczepić. Dzięki szczepionce można uniknąć nie tylko samej choroby, ale groźnych powikłań, które bywają groźniejsze niż sama grypa. Z danych sanepidu wynika, że z powodu powikłań pogrypowych - od listopada - zmarły już trzy osoby. 

Data aktualizacji: 13.12.2019,
Opublikowano: 12.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej