Grypa przenoszona jest drogą kropelkową. Jej objawy pojawiają się nagle. Zwykle towarzyszy im wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Prof. Kozak zauważył szczególną tendencję do chorowania bezgorączkowego wśród osób starszych i dzieci po 10 roku życia.
Zdaniem badacza blokowanie gorączki i zażywanie leków aspirynopodobnych przy infekcjach wirusowych jest bezsensowne. Gdyż gorączka jest naturalnym stanem, w którym organizm walczy z infekcją. Dzięki wysokiej temperaturze ciała wiele z pospolitych patogenów nie może się namnażać i ginie.
Po prostu, gdy blokujemy gorączkę, wirus rozmnaża się bez kontroli, bez pierwszej reakcji na powstawanie infekcji. Zawsze lepiej zmierzyć się z tą gorączką - wyleżeć ją, wypocić, niż reagować farmakologicznie -mówi prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu.
Naukowiec przypomniał, że przedłużająca się infekcja wywołana grypą może mieć bardzo poważne następstwa - m.in. może przerodzić się w autoimmunoagresję np. nerek czy pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego. Profesor przypomina, że nieleczona grypa może doprowadzić nawet do zgonu.
Grypa bez gorączki? Czy szybkie zbijanie gorączki przy grypie to dobry pomysł? Odpowiedź znajdziecie w filmie:
Grypa a przeziębienie – różnice
Grypa zazwyczaj ma ostry przebieg. Wywołują ją wirusy typu A i B. Towarzyszy jej wysoka gorączka (często wyższa niż 39°C), uczucie rozbicia, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Typowym objawem jest suchy męczący kaszel. Katar i ból gardła występują sporadycznie.
Przeziębienie natomiast rozpoczyna się trwającym od 1 do 2 dni osłabieniem i gorszym samopoczuciem. Pierwszym objawem jest ból gardła, może towarzyszyć mu chrypa. Następnie pojawia się nieżyt nosa. W pierwszych dniach choroby może występować stan podgorączkowy (37—38°C). Objawy obu chorób utrzymują się zwykle do około 7 dni.
Grypa to choroba, którą trzeba wyleżeć. Ignorowanie objawów choroby może mieć opłakane skutki. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, seniorów i małych dzieci, ale również dla pacjentów z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków.
Grypa - jak się chronić?
Mimo że wirusa grypy nie da się wyeliminować, to przed chorobą można się skutecznie bronić. Wystarczy się zaszczepić. Dzięki szczepionce można uniknąć nie tylko samej choroby, ale groźnych powikłań, które bywają groźniejsze niż sama grypa. Z danych sanepidu wynika, że z powodu powikłań pogrypowych - od listopada - zmarły już trzy osoby.