Glony wakame – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Przykładowe przepisy na dania z glonami wakame

Fot. supermimicry / Getty Images

Glony wakame to codzienny składnik potraw kuchni japońskiej. Wykorzystywane są do zupy miso-shiru, sushi czy sałatek. Stanowią element diety Genmai-Saishoku. Oprócz atrakcyjnych walorów smakowych wykazują działanie prozdrowotne, a zwłaszcza wspomagają odchudzanie i pracę układu krążenia.

Wodorosty są produktem, po który coraz częściej sięga się w sztuce kulinarnej. Sporą popularnością cieszą się glony wakame, które rodzimie występują u wybrzeży Japonii. Inna nazwa tych brunatnic to undaria pierzastodzielna. Glony wakame sprzedawane są w wersji wysuszonej. To dość drogi produkt, bo za 100 g zapłaci się około 40 zł. Są mięsiste i delikatnie chrupiące po przygotowaniu. Zawierają sporo białka, żelaza, potasu i sodu.

Czym są wodorosty wakame?

Wodorosty wakame, znane też jako undaria pierzastodzielna lub pierzasta (z łac. Undaria pinnatifida (Harvey) Suringar), to gatunek brunatnic z rzędu listownicowców, które należą do rodzaju undaria i rodziny alariowate. Glony wakame rosną w wodzie do głębokości 6 m. Są oliwkowobrązowego koloru. Mają kształt cienkich, skręconych pasm. Charakteryzują się lekko słodkim smakiem.

Wodorosty wakame w kuchni

W tradycyjnej kuchni Dalekiego Wschodu wodorosty wakame to istotny składnik zupy miso-shiru, zwanej też miso. Potrawa sporządzana jest na bazie dashi, czyli bulionu z wiórków ryby bonito (tuńczyk pasiasty), i wodorostów kombu. Wakame można dodać do polskiego krupniku i zup warzywnych. Należy pokruszyć glony w palcach i dodać do zupy na około 5 minut przed końcem gotowania. Mogą stanowić dodatek do gotowanego ryżu, składnik sushi, past, sałatek. Nierzadko pełnią też rolę chrupiącej przekąski, kiedy po namoczeniu zostają obtoczone w dowolnej panierce i pieczone w piekarniku. Stanowią element diety Genmai-Saishoku. To odmiana diety wegańskiej, która opiera się na brązowym ryżu, warzywach, grzybach i glonach.

Przepis na sałatkę z wakame

Sałatka z wakame może mieć wiele odsłon, lecz jedną z najbardziej znanych jest ta z sezamem. Danie jest dość łatwe i szybkie w przygotowaniu. Niezbędne składniki stanowią: suszone glony wakame 60 g, sezam 30 g, 1 świeży ogórek, ocet ryżowy 50 ml, 1 łyżka miodu, 1 łyżka sosu sojowego. W pierwszej kolejności należy moczyć glony w chłodnej, przegotowanej wodzie przez 40 minut, przy czym po upłynięciu połowy czasu trzeba pamiętać o zmianie wody na nową. Po namoczeniu glony zwiększają nawet czternastokrotnie swoją objętość w stosunku do suchej wagi. Następnie miesza się ocet, sos sojowy i miód. Uzyska się lekko kwaśny sos. Ogórek myje się i kroi w słupki. Glony, ogórek i sos miesza się razem dokładnie. Na koniec na suchej patelni praży się sezam do czasu, aż osiągnie lekko złoty kolor. Zabieg ten wydobędzie jego aromat. Prażonym sezamem posypuje się sałatkę.

Jakie produkty wpływają negatywnie na nastrój? Zobaczcie:

Zobacz film: Jakie produkty niekorzystnie wpływają na nasz nastrój. Źródło: Wiem, co jem 

Zupa z wakame – przepis

Kolejną propozycją wykorzystania wakame jest orientalny bulion warzywny. Do jego przygotowania potrzebne będą: 3–4 marchewki, 2 pietruszki, 1/2 selera, 1/2 pora, 1 cebula, 1 garść suszonych wodorostów wakame, 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu, 1 łyżeczka soli morskiej, kilka liści laurowych, kilka ziaren ziela angielskiego, świeża kolendra, makaron szpinakowy, woda. Warzywa myje się i obiera ze skórki. Następnie wrzuca się do garnka i zalewa 3 l zimnej wody. Dodaje się suche przyprawy i gotuje na małym ogniu przez około 40 minut. Po tym czasie wrzuca się wodorosty i gotuje przez kolejne 10 minut. W osobnym garnku gotuje się makaron szpinakowy. Zupę podaje się ze świeżą kolendrą.

Ile kosztują glony wakame?

Glony wakame kupić można w sklepie ze zdrową żywnością i coraz częściej w dużych marketach spożywczych. Istnieje też możliwość ich nabycia dzięki sprzedaży internetowej. Za opakowanie 100 g suszonych glonów wakame zapłaci się około 40 zł.

Wartość odżywcza glonów wakame w 100 g produktu przedstawia się następująco:

  • wartość energetyczna 45 kcal,
  • tłuszcze 0,65 g,
  • węglowodany 9 g,
  • białko 3 g.

Glony wakame – właściwości zdrowotne

Glony wakame znane są z właściwości prozdrowotnych. Stanowią doskonałe źródło wapnia, jodu, cynku, manganu, magnezu i łatwo przyswajalnego żelaza. Dostarczają witamin z grupy B, a zwłaszcza B1, B2, B3, B6, B12, kwasu foliowego oraz witamin A, K, E, C. Wykorzystywane są w leczeniu uporczywego kaszlu, astmy, dolegliwości żołądkowych, hemoroidów, czyraków, migrenowych bólów głowy. Wpływają korzystnie na kondycję skóry. Zawarte w nich białka oraz beta-karoten przyśpieszają przemianę materii oraz wspomagają odchudzanie. Wykazują też właściwości przeciwutleniające, co zawdzięczają obecności fukoksantyny. Związek ten hamuje też akumulację tłuszczu w komórkach i stymuluje ich utlenianie. Wspomagają pracę układu nerwowego dzięki zawartości kwasu eikozapentaenowego należącego do kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Działają przeciwzakrzepowo i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, przez co zmniejszają ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, choroby wieńcowej, udaru mózgu, miażdżycy, zawału serca. Wakame wykazują też pozytywny wpływ na pracę tarczycy oraz zwiększają mineralizację kości i zębów, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo powstania osteoporozy..

Bibliografia:

1. Kordzińska-Nawrocka I., Japońska sztuka kulinarna, Warszawa, TRIO, 2008.

2. Barber K., Kuchnia japońska, Poznań, Publicat, 2004.

3. Tomaszewska-Bolałek M., Tradycje kulinarne Japonii, Warszawa, Hanami, 2006.

Data aktualizacji: 02.01.2019,
Opublikowano: 02.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej