Glinka zielona i jej niezwykłe właściwości. Zastosowanie w kosmetyce

Fot.: fortyforks / stock.adobe.com

Glinka zielona zawiera około 20 różnych soli mineralnych, dzięki czemu charakteryzuje ją działanie odkażające, detoksykujące i odżywcze. Stosowana na skórę przynosi spektakularne efekty, znacznie poprawiając jej stan.

Glinka zielona powinna znaleźć się w domu każdej osoby, która pragnie zadbać o stan swojej skóry. Szczególnie przypada do gustu tym, którzy lubią korzystać z naturalnych preparatów i wytwarzać własne kosmetyki.

Co to jest glinka zielona i jakie ma właściwości?

Pod nazwą glinka kryją się sproszkowane minerały, które są wykorzystywane do pielęgnacji ciała od czasów starożytnych. Zawierają one olbrzymie ilości mikroelementów i związków chemicznych, które wpływają odżywczo na skórę. Nie bez znaczenia jest też konsystencja glinki i sposób jej aplikacji, które umożliwiają lepsze przyswajanie tych składników. Jej zastosowanie jest na tyle szerokie, że powstała nawet odrębna metoda lecznicza z jej wykorzystaniem, nazwana argilloterapią.

Glinka zielona to ta o najsilniejszym działaniu. Jej kolor wynika z obecności jonów żelaza, a wydobywa się ją ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Stosowana jest ze względu na właściwości:

  • absorbujące toksyny – glinka zielona wyłapuje szkodliwe substancje na zasadzie fizycznej absorpcji,
  • odkażające – zawarte w niej substancje leczą drobne uszkodzenia skóry (otarcia, ugryzienia owadów, oparzenia),
  • odżywiające – bogactwo minerałów zawartych w glince sprawia, że doskonale odżywia skórę, dzięki czemu działa również przeciwzmarszczkowo,
  • ściągające i wysuszające – pomocne w leczeniu trądziku.

Glinka zielona na trądzik

Zielona glinka polecana jest w leczeniu trądziku, nie tylko ze względu na swoje silnie dezynfekujące działanie. Oprócz tego przyczynia się ona do wyrównywania pH skóry. Dzięki działaniu ściągającemu zamyka pory i zmniejsza ilość zaskórników i grudkowatych zmian. Matuje i wysusza skórę, co sprawia, że łagodzi również objawy nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych. Równocześnie wykazuje delikatnie złuszczające właściwości, dzięki którym pomaga pozbyć się brzydkich zmian na twarzy. Glinkę zieloną na trądzik należy stosować w formie maseczki 1–2 razy w tygodniu.

Glinka zielona na zmarszczki

Glinka zielona doskonale odżywia skórę, uelastycznia ją i pomaga w redukcji już istniejących zmian w postaci zmarszczek. W tym celu należy wykorzystywać ją do maseczek raz w tygodniu lub rzadziej. Osoby o cerze skłonnej do przesuszania się powinny ją potem odpowiednio nawilżać. Nadmierne wysuszenie skóry sprzyja powstawaniu zmarszczek, dlatego zielona glinka nie jest raczej stosowana jako bazalny środek w walce ze zmarszczkami.

Glinka zielona – jak wygląda przygotowanie maseczki?

Przygotowanie maseczki przy użyciu zielonej glinki jest bardzo proste. Wystarczy zmieszać 3 łyżeczki proszku z 4 łyżeczkami wody. Należy jednak pamiętać o tym, że powinna to być woda źródlana lub mineralna, a nie z kranu.

Taką maseczkę nakłada się na oczyszczoną twarz na 10–15 minut, po czym się ją zmywa. Zalecane jest posmarowanie później twarzy delikatnie nawilżającym kremem.

Przygotowując w domu maseczkę z glinki zielonej, można wzmocnić jej działanie, jeżeli zamiast w wodzie rozpuści się ją w naparze z ziół lub hydrolacie. Szczególnie zalecane są:

  • rumianek – działa odkażająco i rozjaśniająco,
  • chaber bławatek – przydatny dla cery naczynkowej, działa też przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
  • liście jabłoni – pomocne w leczeniu stanów zapalnych skóry,
  • rozmaryn – przydatny przy nadmiernym przetłuszczaniu się skóry,
  • spirulina – odżywia i dodatkowo nawilża naskórek.

Glinka zielona na włosy

Zielona glinka doskonale nadaje się także do pielęgnacji włosów – wzmacnia je, przeciwdziała ich wypadaniu i przetłuszczaniu się, odżywia skórę głowy i działa przeciwłupieżowo. Proszek należy rozmieszać do konsystencji gęstej pasty, a następnie nałożyć na umyte wcześniej włosy. W celu dobrego wchłonięcia się składników odżywczych tak przygotowany kosmetyk powinien pozostawać na głowie co najmniej przez 5 minut. Po tym czasie należy go spłukać chłodną wodą.

Glinka zielona do kąpieli

Wzorem starożytnych piękności glinkę zieloną warto również dodawać do kąpieli. Ujędrnia ona całe ciało, pomaga pozbyć się cellulitu czy nieładnych przebarwień na skórze. Ponadto działa rozluźniająco i zmniejsza bóle mięśniowe. Przygotowując taką kąpiel, należy rozpuścić 200–300 g proszku w ciepłej wodzie. Nie powinna ona trwać dłużej niż 20 minut.

Chcąc wzmocnić działanie antycellulitowe takich kąpieli, można dodatkowo stosować zawijania. W tym celu należy wykonać wodę glinianą o nieco większym stężeniu niż ta do kąpieli. W niej moczy się duże kawałki gazy, którymi następnie owija się te powierzchnie ciała, na których pojawiła się pomarszczona skóra. Żeby efekty były zadowalające, terapię antycellulitową opartą o zawijania należy stosować co najmniej raz w tygodniu, przez dłuższy czas.

Glinka zielona – zastosowanie lecznicze

Glinka zielona znalazła również zastosowanie lecznicze. Okłady z niej działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego polecane są w bólach kostno-stawowych. Może być również wykorzystana do płukania gardła podczas anginy, a także w leczeniu grzybicy stóp.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 13.02.2018,
Opublikowano: 23.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej