GIS ostrzega przed kleszczami. Pajęczaki już atakują!

Fot: SCIEPROSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Rozluźnienie obostrzeń wprowadzonych wraz z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiło, że coraz chętniej wychodzimy z domu i chodzimy do parków czy lasów. Mimo że na świeżym powietrzu ryzyko "złapania" COVID-19 jest bardzo małe, nie znaczy to, że jesteśmy bezpieczni. W lasach, a także w miejskich parkach czy skwerach pojawiły się już kleszcze.

Łagodna zima i szybkie nadejście cieplejszych dni sprawiło, że kleszcze już się obudziły i zaczynają atakować zarówno ludzi, jak i zwierzęta. GIS, w swoim komunikacie, przypomina, że spotkanie z tym pajęczakiem może być niebezpieczne i zaleca zachowanie niezbędnych środków ostrożności.

Jak się chronić przed kleszczami?

Jeśli wybieramy się do lasu (ale także do miejskiego parku) warto zakryć możliwie, jak najwięcej ciała. Należy założyć bluzkę z długim rękawem i długie spodnie. Te ostanie dobrze jest wpuścić w skarpetki. W ten sposób jeszcze bardziej ograniczymy pajęczakowi możliwości "przyczepienia się" do skóry. Na głowie dobrze mieć kapelusz z szerokim rondem. Warto także stosować środki, które odstraszają kleszcze. Najskuteczniejsze są te na bazie permetryny.

Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze najczęściej wczepiają się w skórę głowy na granicy włosów, za uszami, w pachwinach, pod kolanami, w zagięciach łokci czy pod pachami. To właśnie tam skóra jest najdelikatniejsza i te miejsca trzeba bardzo dokładnie obejrzeć. Dla większej pewności warto wziąć prysznic.

Jeśli w lesie było z nami dziecko, jego ciało po powrocie także trzeba bardzo dokładnie obejrzeć. Tak samo trzeba postąpić z psem, jeśli go mamy i zabraliśmy go na spacer. Kleszcze mogą atakować także koty. Dlatego właściciele kotów, które wychodzą także powinni zwrócić większą uwagę, czy na skórze pupila nie ma nieproszonego gościa.

Zobacz film i dowiedz się więcej o chorobach, które mogą przenosić kleszcze:

Zobacz film: Jakie choroby przenoszą kleszcze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie choroby mogą przenosić kleszcze?

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Jak się przed nimi chronić? Przede wszystkim zachowywać wyżej wymienione środki ostrożności. Dodatkowo przed kleszczowym zapaleniem mózgu chroni szczepionka.

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

Warto jednak zaznaczyć, że samo ukłucie kleszcza nie oznacza, że od razu zachorujemy. Po pierwsze nie wszystkie kleszcze przenoszą groźne patogeny, po drugie, nawet jeśli pajęczak jest nosicielem groźnej bakterii czy wirusa, aby doszło do zakażenia musi on pozostać na skórze przez co najmniej 24 godziny. Po trzecie sprawny i dobrze działający układ odpornościowy powinien sam zwalczyć zagrożenie.

Data aktualizacji: 08.05.2020,
Opublikowano: 08.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej