Gigantyzm przysadkowy – przyczyny, objawy, leczenie, występowanie u dzieci

Fot: Mark / fotolia.com

Gigantyzm to choroba, która pojawia się bardzo rzadko, a jej objawy i powikłania są niebezpieczne. Pierwsze symptomy są widoczne już w okresie dzieciństwa. Za główną przyczynę uznaje się nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu, który prowadzi do osiągania wręcz nienaturalnego wzrostu.

Gigantyzm pojawia się niezwykle rzadko; obarczona nim osoba charakteryzuje się bardzo wysokim wzrostem. Lekarze twierdzą, że pierwsze objawy pojawiają się już w okresie dzieciństwa, a nawet we wczesnej młodości. Występują w okresie, gdy kości nie są jeszcze w pełni zrośnięte oraz nie dochodzi do skostnienia chrząstek wzrostowych.

Gigantyzm to nadmierny rozrost masy ciała oraz kośćca. Można go podzielić na dwa rodzaje: przysadkowy oraz eunuchoidalny. Pierwszy jest ściśle związany z funkcjonowaniem przysadki mózgowej. Drugi – dotyczy zaburzeń oraz niedoboru hormonów płciowych. Gigantyzm eunuchoidalny przejawia się opóźnionym kostnieniem kości, a także dojrzewaniem płciowym, czego efektem jest m.in. nadmierny wzrost.

Gigantyzm wiąże się z nadczynnością przedniego płata przysadki. Natomiast w okresie szkolnym nadmierny wzrost może wynikać z otyłości – zwiększonego przyrostu tkanki tłuszczowej. Dziecko staje się wyższe, a przy tym bardziej rozwinięte od rówieśników. Niekiedy po okresie pokwitania nadmierny rozwój ustaje; wówczas zazwyczaj nie pojawiają się cechy akromegalii (choroby wywołanej przez czynnego gruczolaka komórek kwasochłonnych w przednim płacie przysadki mózgowej). Jeżeli jednak wzrost wciąż postępuje, choroba może się rozwijać w bardzo szybkim tempie.

Gigantyzm – objawy

Zbyt duża produkcja hormonu wzrostu w przypadku dzieci skutkuje gigantyzmem, natomiast u dorosłych – akromegalią, pojawiającą się między 30. a 45. rokiem życia. U osób starszych dochodzi również do nadmiernego rozrostu tkanek miękkich, czego efektem są powiększone stopy, dłonie oraz żuchwa czasami te cechy można również zaobserwować u dzieci z gigantyzmem.

Zobacz także: Co to jest gigantyzm? Jakie daje objawy? Czy można go leczyć?

Gigantyzmowi przysadkowemu mogą towarzyszyć także inne symptomy związane z działaniem hormonu wzrostu, wśród nich: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, bóle stawów i kręgosłupa oraz osłabienie mięśni. Ubytek bocznego pola widzenia bóle głowy, podwójne widzenie wynika z obecności guza i jego ucisku na okoliczne tkanki. Innymi objawami mogą być: opóźnione pokwitanie, osłabienie, nadmierne pocenie się, wydzielanie mleka z piersi, a także zaburzenia miesiączkowania.

Jakie są przyczyny gigantyzmu przysadkowego?

Gigantyzm przysadkowy związany jest z problemami z funkcjonowaniem przysadki mózgowej, która wydziela za dużą ilość hormonu wzrostu. Lekarze potwierdzają, że najczęściej jest to wynik gruczolaka przysadki (łagodnego guza nowotworowego), uciskającego okoliczne nerwy, a także powodującego zaburzenia w funkcjonowaniu tego gruczołu.

Wydzielanie zbyt dużej ilości hormonu jest spowodowane przez rozrost złośliwego guza przysadki. Jednak to nie jedyna przyczyna schorzenia. Wśród innych są genetycznie uwarunkowane choroby takie jak: zespół Klinefeltera czy Sotosa, syndrom McCune’a-Albrighta, mnoga gruczolakowatość typu 2B, zespół Marfana. Gigantyzm pojawia się sporadycznie w okresie dziecięcym, znacznie częściej u dojrzewających chłopców.

Gigantyzm przysadkowy – leczenie

Wszystkie symptomy, które wzbudzają niepokój, należy skonsultować z lekarzem. To istotna sprawa, dlatego że im wcześniej rozpoczyna się leczenie, tym lepsze są rokowania. Dodatkowo specjalista jest w stanie potwierdzić lub wykluczy inne choroby, których efektem bywa właśnie zbyt duży wzrost. Lekarz może wykluczyć syndrom McCune’a-Albrighta, zespół Sotosa czy też mnogą gruczolakowatość typu 1.

Podstawowymi testami, które należy wykonać przy podejrzeniu gigantyzmu, są rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. To właśnie one dają lekarzowi stuprocentową pewność, czy faktycznie pacjent ma problemy związane z guzem przysadki. Dodatkowo są przeprowadzane także badania hormonalne – oznaczanie poziomu hormonu wzrostu, poziomu prolaktyny, hormonów płciowych oraz hormonów nadnerczy. Mając pełne wyniki, lekarz może dopiero stwierdzić, czy badany cierpi na gigantyzm, a jeżeli tak, to jakiego rodzaju jest to schorzenie, oraz na jakim poziomie zaawansowania obecnie się znajduje.

Leczenie gigantyzmu przysadkowego rozpoczyna się od usunięcia guza, który zapoczątkował rozwoju choroby. W przypadku gdy nie można się go pozbyć w całości albo nie może się odbyć zabieg chirurgiczny lub gdy choroba nie wynika z obecności guza lekarz wykorzystuje terapię somatostatyną. Polega ona na hamowaniu wydzielania hormonu wzrostu.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej