GIF wycofuje maść stosowaną przez osoby chore na łuszczycę

Fot: Marina Vol / gettyimages.com

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z aptek w całym kraju ma zniknąć maść Curatoderm. Preparat stosowany jest przez pacjentów z łuszczycą. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu leku ze sprzedaży?

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu maści Curatoderm o numerze serii 813344 z datą ważności do marca 2021 r. GIF podjął taką decyzję po tym, jak wpłynął do niego wniosek pełnomocnika firmy Almirall Hermal GmbH o wycofanie leku. Jako przyczynę wycofania leku podano "uzyskanie wyników poza specyfikacją, podczas badań stabilności, w zakresie parametru zawartości substancji czynnej".

Osoby, które posiadają maść Curatoderm w opakowaniu 20 g, numer serii 81334 z terminem ważności do marca 2021 roku powinny natychmiast zwrócić lek do apteki.

Lek stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które chorują na łuszczycę.

Łuszczyca - co to za choroba?

Łuszczyca to choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym, która może dać o sobie znać niezależnie od wieku pacjenta. Szacuje się, że z chorobą zmaga się od 2-4 proc. populacji. Łuszczyca atakuje przede wszystkim skórę, ale nie jest to reguła. Zdarza się, że choroba zajmuje stawy. Do najbardziej charakterystycznych objawów łuszczycy należą zmiany na skórze. U zdrowej osoby naskórek złuszcza się w przeciągu 26-28 dni. U osób z łuszczycą proces ten skrócony jest do zaledwie kilku dni. Nowe komórki dojrzewają tak szybko, że stare nie nadążają się złuszczać. W konsekwencji naskórek staje się grubszy, a na ciele gromadzą się martwe komórki przybierające postać twardych łusek.

Łuszczyca - podobnie jak większość schorzeń o podłożu autoimmunologicznym - jest nieuleczalna. Medycyna potrafi jednak skutecznie nad nią zapanować i znacząco wydłużyć okres remisji. 

Zobacz także: Łuszczyca – rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie

Data aktualizacji: 22.08.2019,
Opublikowano: 21.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej