Fluoryzacja zębów – na czym polega? Wskazania, metody, zagrożenia

Fot: Cultura RFjackSTAR / gettyimages.com

Fluoryzacja to zabieg stomatologiczny służący profilaktyce próchnicy i nadwrażliwości zębów. Polega na zastosowaniu preparatów z fluorem – zewnętrznie (bezpośrednio na zęby) lub wewnętrznie (w formie suplementów diety). Wymaga zachowania ostrożności w związku z dużą aktywnością chemiczną fluoru.

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym dla zdrowia zębów. Wzmacnia ich szkliwo, uodparniając na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów, kwasów i innych szkodliwych czynników. Fluoru organizmowi dostarczają produkty spożywcze i woda. Zawierają go także środki do higieny jamy ustnej. Profilaktycznie lub w przypadku deficytów tego pierwiastka warto raz na pewien czas zastosować fluoryzację – zabieg polegający na nałożeniu na powierzchnię zębów preparatu ze stężonym fluorem. Fluoryzacją nazywa się także podanie odpowiedniej dawki fluoru w postaci kropli lub tabletek doustnych.

Czemu służy fluoryzacja zębów?

Fluor to pierwiastek chemiczny, który w stanie wolnym występuje w postaci silnie trującego gazu. Związki fluoru w niewielkich ilościach są jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mają szczególne znaczenie dla zdrowia zębów:

  • wzmacniają szkliwo, czyniąc je odpornym na działanie kwasów i bakterii,
  • wspomagają procesy remineralizacji szkliwa, tj. odtwarzania go w miejscu drobnych ubytków,
  • utrudniają przywieranie kamienia nazębnego do szkliwa.

Zapotrzebowanie organizmu na fluor jest stosunkowo niewielkie, a jego niezbędnych dawek może dostarczyć woda (zwłaszcza mineralna) i odpowiednia dieta. Pierwiastek zawierają m.in.: orzechy, ryby, owoce morza, sery, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, herbata. Fluor jest także częstym składnikiem past i płukanek do zębów.

Niedobory fluoru nie są zjawiskiem powszechnym, a jego nadmiar może wręcz szkodzić zdrowiu. Istnieją jednak sytuacje, w których wskazane jest uzupełnienie tego pierwiastka za pomocą odpowiednich zabiegów.

Fluoryzacja zębów – wskazania

Większość osób fluoryzację zębów kojarzy z okresem szkoły podstawowej. Niegdyś była obowiązkowa, współcześnie odbywa się najczęściej za zgodą rodziców. Fluoryzacja u dzieci jest wskazana o tyle, że ich uzębienie, znajdując się na etapie wzrostu, jest szczególnie narażone na niedobory niezbędnych składników mineralnych i związane z nimi uszkodzenia. Wiele do życzenia pozostawia także higiena jamy ustnej maluchów, toteż działania profilaktyczne pozwalają zapobiegać najczęstszym chorobom zębów. Fluoryzacja u dzieci wzmacnia uzębienie na całe życie.

Fluoryzację warto wykonać po takich zabiegach, jak skaling i piaskowanie. Przeprowadzane są one w gabinetach stomatologicznych i służą usunięciu kamienia nazębnego. Po użyciu skalera (usuwa złogi kamienia za pomocą ultradźwięków) i piaskarki (uzupełnia skaling, usuwając resztki kamienia strumieniem piasku stomatologicznego pod ciśnieniem) dobrze jest zabezpieczyć oczyszczoną powierzchnię zębów, nakładając na nią preparat zawierający stężony fluor.

Oprócz powyższych wskazań profilaktycznych najczęstszymi powodami do fluoryzacji są:

  • remineralizacja szkliwa w początkowych stadiach próchnicy,
  • zapobieganie wtórnej próchnicy w okolicach wypełnień i uzupełnień protetycznych,
  • nadwrażliwość szyjek zębowych,
  • przebarwienia płytki nazębnej.

Metody fluoryzacji

Zabiegi fluoryzacji można ogólnie podzielić na egzogenne i endogenne. Fluoryzacja kontaktowa (egzogenna) powinna być przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym. Polega na nałożeniu na zęby preparatu z fluorem. Mianem metod endogennych określa się dostarczanie fluoru z pożywieniem lub w postaci preparatów doustnych (tabletek, kropli).

Zabiegi egzogenne wykonuje się po dokładnym oczyszczeniu zębów. Za najskuteczniejsze uznaje się lakierowanie zębów – nakładanie na ich powierzchnię cienkiej warstwy specjalnego lakieru, z którego uwalniają się do szkliwa jony fluorkowe. Alternatywą dla lakieru są żele lub pianki o wysokim stężeniu związków fluoru. Nie pozostawia się ich na zębach, lecz po krótkim czasie usuwa z jamy ustnej. Inną metodą egzogenną jest jonoforeza fluorkowa. Polega ona na wprowadzaniu fluoru do uzębienia za pomocą prądu stałego o słabym natężeniu. Popularna jest także metoda szczoteczkowa. Płyn z fluorem nakłada się na szczoteczkę do zębów i szczotkuje je przez kilka minut. Nie płucze się po tym zabiegu jamy ustnej. Zalecenia po fluoryzacji dotyczą przede wszystkim spożywania pokarmów – po wyżej wymienionych zabiegach nie należy jeść ani pić przez mniej więcej 2 godziny.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Fluoryzacja – skutki uboczne

Fluor jest toksyczny i przyjęcie jego dużej dawki jednorazowo wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań. Ostre zatrucie fluorem może objawiać się:

  • nudnościami,
  • ślinotokiem,
  • nadmiernym poceniem się,
  • łzawieniem oczu,

Spożycie jednorazowo 2–3 g fluoru może nawet stać się przyczyną śmierci.

Odkładanie się fluoru w organizmie (fluoroza) często prowadzi do:

  • uszkodzeń nerek i wątroby,
  • obrzęku płuc,
  • alergii,
  • nowotworów,
  • zaburzeń pracy układu nerwowego (apatii),
  • osteoporozy.

Paradoksalnie nadmiar fluoru bywa też przyczyną uszkodzeń szkliwa i powstawania plam na zębach.

Z powyższych względów fluoryzacja zębów w domu jest niewskazana. Należy przeprowadzać ją pod ścisłą kontrolą stomatologa. Na co dzień można stosować jedynie środki higieniczne z niewielką zawartością tego pierwiastka – pasty do zębów, płyny do płukania ust.


Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 07.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej