Fluor – kiedy stosować pasty bez fluoru? Objawy zatrucia fluorem

Fot: MarkSwallow / gettyimages.com

Fluor działa korzystnie na szkliwo zębów, pozwala na jego właściwy rozwój. Jednym ze źródeł fluoru są pasty do zębów. Dzieci nie zawsze muszą stosować pasty bez fluoru, tym bardziej jeśli narażone są na rozwój próchnicy.

Fluor to pierwiastek będący niezbędnym składnikiem w budowie kości i zębów. Występuje w nich pod postacią fluoroapatytu. Niedobór fluoru stanowi czynnik ryzyka próchnicy, dlatego zawsze należy skonsultować ze stomatologiem, czy warto stosować pasty bez fluoru czy z fluorem. Nie wolno bowiem doprowadzić nie tylko do niedoboru, ale również do nadmiaru tego pierwiastka. Może przyczynić się on do rozwoju fluorozy, która związana jest z nieodpowiednim tworzeniem się szkliwa. Objawy fluorozy to kolejno zmętnienie, ciemne przebarwienia, a dalej kruszenie się zębów.

Zalecana ilość fluoru i jego właściwości

W wodzie pitnej optymalna ilość fluoru wynosi 1 mg/l. Fluor ma działanie przeciwpróchnicze. Pochodzący z diety i suplementacji fluor warunkuje właściwe dojrzewanie i rozwój szkliwa zębów. Proces ten trwa nadal po wyrżnięciu się zębów. Po wyjściu zęby nie są wystarczająco wysycone fluorem, co czyni je bardziej podatne na uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne. Wtedy też konieczne jest, by zadbać o jego odpowiedni poziom, np. w formie past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej.

Tworzy on warstwę ochronną na zębach. Fluor działa hamująco na metabolizm bakterii. Zapobiega przechodzeniu glukozy przez błonę komórkową, a tym samym hamuje wzrost i namnażanie się bakterii, czyli rozrost płytki nazębnej. Jego korzystne działanie polega również na hamowaniu przetwarzania cukrów do kwasów, które uszkadzają szkliwo zębów.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Kto powinien stosować pasty bez fluoru?

Wprowadzenie na rynek past z fluorem okazało się ogromnym sukcesem w stomatologii ze względu na doskonałe efekty leczenia próchnicy. Dlatego też pasty do zębów z fluorem powinny być stosowane przez dzieci i dorosłych znajdujących się w grupie ryzyka rozwoju próchnicy. Ze względu jednak na określone dopuszczalne dawki fluoru, jakie można stosować, należy używać takiej pasty z fluorem, która jest dostosowana do danej grupy wiekowej. Inne pasty z fluorem wobec tego są przeznaczone dla dzieci, a inne dla dorosłych.

Należy jednak pamiętać, iż mimo że fluor jest doskonałą formą prewencji próchnicy, to nie każdy powinien go w paście przyjmować. Wprowadzono na rynek specjalne pasty do zębów bez fluoru, przeznaczone dla osób, które w związku ze spożyciem wody pitnej o zwiększonej ilości fluoru powinny unikać dodatkowych jego źródeł.

Ryzyko fluoryzacji szkliwa istnieje, choć jest małe. Dotyczy osób nieprzestrzegających zaleceń dawki pasty i częstości mycia zębów. Pastę bez fluoru zalecają stomatolodzy również osobom, u których mają podejrzenie, że nie będą stosować się do zaleceń. Istnieje wiele czynników ryzyka próchnicy u dziecka, których można uniknąć, wobec czego u dzieci, których rodzice przestrzegają pewnych zaleceń dotyczących diety, można również stosować pastę bez fluoru. Do tych czynników ryzyka należą:

  • spożycie cukru i soli w ciągu pierwszych 2 lat życia dziecka,
  • dokarmianie na noc i zasypianie z resztkami jedzenia na zębach,
  • dokarmianie w nocy,
  • zasypianie z butelką

Fluor w wodzie pitnej i innych źródłach

Źródła fluoru dzieli się na endogenne i egzogenne. Do endogennych należy przede wszystkim dieta. W Polsce nie wdraża się fluoryzacji wody pitnej, za to stosuje się fluorowanie soli kuchennej, a także niektórych produktów spożywczych, jak np. mleko. Fluor można dostarczyć również poprzez stosowanie suplementów. Egzogenne źródła obejmują metody, dzięki którym fluor ma bezpośredni kontakt z zębami. Zalicza się tu wszelkiego rodzaju płukanki, pasty, lakiery itp. Należy jednak z tymi metodami uważać, by nie przekraczać zalecanej dawki dobowej fluoru.

Działania szkodliwe fluoru

Nadmierna podaż fluoru może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet zgonu (przy podaży 32 mg/kg masy ciała). Objawy zatrucia fluorem to:

  • biegunka,
  • zaburzenia oddychania,
  • zaburzenia rytmu serca.

Przewlekłe zatrucie fluorem to fluoroza, objawiająca się przede wszystkim plamami na zębach i ich uszkodzeniem. Swego rodzaju antidotum w nadmiernym spożyciu fluoru jest spożycie produktów bogatych w wapń bądź podanie wapnia dożylnie.

Zobacz film: Dlaczego zgrzytamy zębami? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.05.2018,
Opublikowano: 23.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej