Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fot: Westend61 / gettyimages.com

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Fitness sylwetkowy cieszy się zainteresowaniem szczególnie wśród kobiet. Na zawodach sędziowie oceniają nie tylko figurę, mięśnie, proporcje i symetrię ciała, ale również wdzięk osobisty, ubiór, a nawet fryzurę. Uprawianie tej dyscypliny poleca się również panom dla poprawy ogólnej tężyzny fizycznej i wyglądu.

Zobacz także:

Ćwiczenia po cesarce – kiedy i jakie ćwiczenia można wykonywać?

Odpowiedni trening fitness. Jakie są najlepsze ćwiczenia?

Zasady i podstawy core fitness, czyli treningu mięśni głębokich

Na czym polega fitness sylwetkowy?

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa ukierunkowana na budowanie muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Połączenie treningu siłowego z wyszczuplającym stanowi wyzwanie dla sportowca ze względu na przeciwstawny wpływ każdego z treningów na komórki mięśniowe. Efekt proporcjonalnej i wysportowanej sylwetki osiąga się dzięki łączeniu wysiłku fizycznego z restrykcyjną dietą, w której plan żywieniowy ewaluuje się w zależności od zaawansowania treningów oraz etapu przygotowań do zawodów.

Fitness sylwetkowy cieszy się zainteresowaniem szczególnie wśród kobiet. Panie podczas profesjonalnych występów prezentują symetrię ciała i proporcje figury. Ponadto ocenie sędziów poddawany jest ich osobisty wdzięk, kobiecość, strój, a nawet fryzura, biżuteria, opalenizna czy makijaż. Dyscyplina nie stanowi jednak wyłącznie domeny pań, polecana jest również panom dla poprawy ogólnej tężyzny fizycznej i wyglądu.

Fitness sylwetkowy przeznaczony jest dla wszystkich osób pragnących wyszczuplić i ukształtować ciało bez utraty masy mięśniowej. Jego istotą jest odpowiednie połączenie ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych. Optymalny okazuje się w tym przypadku trening w układzie tzw. superserii, ćwiczeń łączonych i treningów obwodowych. Na początek zaleca się wysiłek siłowy, a fazę redukcyjną – na zakończenie. Ćwiczenia na rzeźbę można urozmaicać również interwałami. Intensywność treningów zwykle określana jest jako umiarkowana.

Trening sylwetkowy – jak rozpocząć ćwiczenia?

Rozpoczęcie przygody z fitnessem sylwetkowym nie wymaga specjalnych przygotowań. Treningi można zacząć w każdym momencie życia, o ile nie ma zdrowotnych przeciwwskazań. Na początku zaleca się konsultację z wyspecjalizowanym w tym kierunku trenerem, który oceni wygląd sylwetki i jej potencjał oraz wstępnie zakwalifikuje do najlepiej rokującej kategorii, przygotuje program i harmonogram treningów oraz poprowadzi sesje.

Decydując się na fitness sylwetkowy, warto mieć świadomość wymagań, jakie stawia on przed zawodnikami. Aby osiągnąć odpowiednie proporcje ciała, należy uzbroić się w cierpliwość, wykazywać dużo samozaparcia, a czasem nawet być skłonnym do poświęceń. Codzienne, kilkudziesięciominutowe treningi, uzupełniane restrykcyjną dietą, nierzadko mogą złamać wolę walki. Z tego względu w treningu sylwetkowym wyróżnia się kilka kategorii, np. bikini fitness. Nie odbiega on znacząco od fitnessu sylwetkowego. Różnica tkwi w stopniu wyrzeźbienia ciała i pomniejszych detalach. W bikini fitness mile widziana jest mniejsza muskulatura, większą uwagę zwraca się na stan, kondycję i jędrność skóry.

Fitness sylwetkowy a dieta

Dieta przy fitnessie sylwetkowym opiera się na chudym mięsie drobiowym, wołowinie, pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, ryżu oraz warzywach i rybach. Podstawowy plan żywieniowy powinien uwzględniać 5 posiłków. Do ważniejszych elementów jadłospisu należy białko, czyli budulec mięśni i powysiłkowy regenerator ich przeciążonych włókien. Powszechnym źródłem tego składnika są różnorodne produkty mleczne, w tym sery, a także jaja. Warto pamiętać, że celem diety nie jest pozyskiwanie energii, a rzeźbienie sylwetki i spalanie tłuszczu. Liczbę kalorii ustala się indywidualnie. Ich wartość zależy szczególnie od rodzaju treningu, tzn. inny zakres kaloryczny posiłków zaleca się na etapie budowania masy mięśniowej, a inny w czasie redukcji. Faza przygotowań do zawodów również wpływa na zmniejszenie bądź zwiększenie nawodnienia organizmu. Ograniczenie spożycia wody (tzw. odwodnienie) zalecane jest przed zawodami, podczas których sportowiec musi zaprezentować mięśnie. Pozbawiony wody układ mięśniowy wygląda korzystniej i sprawia wrażenie bardziej rozbudowanego. Przy fitnessie sylwetkowym bezwzględnie zabrania się spożywania przetworzonych produktów, słodyczy, napojów gazowanych i alkoholu, a także znacznej części owoców. Przestrzeganie restrykcyjnych zasad sprzyja efektywności treningów.

Fitness sylwetkowy – trening

Trening sylwetkowy wymaga pełnego zaangażowania. Sesja siłowo-wytrzymałościowa może odbywać się nawet 2 razy w ciągu dnia, szczególnie na etapie przygotowań do wyjścia na scenę. Jednak osobom zaczynającym przygodę z tym sportem proponuje się aktywność 3–4 razy w tygodniu. Kilkudziesięciominutowy wysiłek o umiarkowanej intensywności z czasem jest wydłużany, ciężary są zwiększane, rośnie częstotliwość treningów.

Jak dobrze zacząć dzień? Aerobik Agaty Dąbrowskiej i Bartka Palucha

Zobacz film: Jak dobrze zacząć dzień? Aerobik Agaty Dąbrowskiej i Bartka Palucha Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Gacka N., „Diet Fit”, Dragon, Bielsko-Biała 2016.

2. Gacka N., „Zostań fit. Nowa ty w 180 dni”, Dragon 2015.

3. Ventuto T., „Spalaj tłuszcz, buduj mięśnie”, Galaktyka, Łódź 2014.

Data aktualizacji: 06.04.2021,
Opublikowano: 06.04.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej