Fetyszyzm w seksuologii – czym jest, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób leczyć to zaburzenie

Fot: michelaubryphoto / stock.adobe.com

Fetyszyzm to zaburzenie polegające na osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kontakt z fetyszem. Trychofilia oraz agorafilia to najczęściej występujące rodzaje fetyszyzmu. Leczenie zaburzenia obejmuje terapię awersyjną, wywołującą negatywne skojarzenia z obiektem pożądania.

Przyczyną fetyszyzmu mogą być nieprzyjemne doświadczenia, pochodzące jeszcze z czasów dzieciństwa. Niekiedy powstaje dopiero w okresie dojrzewania. Utrudnia życie i podejmowanie kontaktów z innymi.

Zobacz także: Pierwsza wizyta u seksuologa – jak wygląda, kiedy jest potrzebna i dlaczego nie warto jej unikać?

Czym jest fetyszyzm?

Fetyszyzm to parafilia seksualna, a więc zaburzenie preferencji dotyczących kontaktów płciowych. Jej istotą jest osiąganie seksualnej satysfakcji głównie lub jedynie poprzez kontakt z fetyszem, czyli obiektem pobudzającym. Fetyszyści w języku potocznym to osoby, które bardzo lubią np. pewne gadżety erotyczne. Najczęściej fetyszem stają się części ciała, np. stopy, tatuaże bądź kolczyki lub charakterystyczne elementy sylwetki, np. kolor skóry bądź otyłość. Tego typu upodobania klasyfikuje się jako zaburzenie, kiedy:

  • impulsy, fantazje bądź zachowania w sferze seksualności wywołują duży dyskomfort bądź upośledzenie życia zawodowego, społecznego bądź negatywnie wpływają na inną część codziennego funkcjonowania;
  • impulsy, fantazje bądź zachowania w sferze seksualności pojawiają się przez co najmniej sześć miesięcy i nawracają, mają silne działanie podniecające i są związane z nieożywionymi obiektami bądź przedmiotami;
  • fetysze nie ograniczają się do urządzeń i gadżetów przeznaczonych do mechanicznego stymulowania narządów płciowych bądź elementów kobiecej garderoby, które służą do przebierania się.

Zobacz także: Seks w samochodzie – najlepsze pozycje, jak się kochać w samochodzie?

Rodzaje fetyszyzmu

Najczęściej występujące fetysze to elementy garderoby, akcesoria wykonane z gumy kauczuku, buty, części ciała, skóra i miękkie tkaniny. Do tej grupy należą także pociąg do niskich mężczyzn (nanofilia), fetysz włosów (trychofilia), podniecenie na widok osób odsłaniających swoje mięśnie, np. w trakcie ćwiczeń (kratofilia) oraz fetysz pępka (alvinofilia). Dobrze znanym fetyszem jest agorafilia, gdy podniecenie wywołują miejsca publiczne. Widok okaleczonego bądź zdeformowanego ciała partnera seksualnego powoduje wzrost libido u osób z akrotomofilią, zwaną też dysmorfofilią. Kreowanie ról z okresu niemowlęcego podnieca autonepiofilów. Endytofilia to określenie na pojawianie się satysfakcji seksualnej jedynie w kontakcie z ubranym partnerem. 

Zobacz także: Wibrator – dla kobiet i mężczyzn, analny, łechtaczkowy czy „króliczek”

Obcowanie pod kątem seksualnym z osobami zmarłymi jest zwane nekrofilią. Z kolei koprofil podnieca się na skutek kału i czynności związanych z nim. Wlew doodbytniczy powoduje satysfakcję u klizmafilów. Mocz wywołuje dreszczyk emocji u urofilów. Okaleczone ciało podnieca natomiast apotemnofilów. Grawiditofilowie są pobudzeni seksualnie na widok brzucha ciężarnych kobiet. Pigmalionizm, zwany także agalmatofilią, polega na osiąganiu satysfakcji poprzez patrzenie na wizerunki: rzeźby, zdjęcia oraz obrazy. Stopy podniecają podofilów, a inny kolor skóry – heterochomofilów. Ozolagnia to podniecenie na skutek kontaktu jedynie z zapachem partnera seksualnego zarówno pod postacią zapachu okolic intymnych, perfum bądź kosmetyków. Inne, może mniej znane, ale równie zadziwiające filie to:

  • akrotomofilia - satysfakcja osiągana na skutek kontaktu z osobą o amputowanych kończynach – najczęściej nogach;
  • ocololinctus – lizanie gałki ocznej; jest ona jednak mocno negowana przez okulistów, którzy twierdzą, że tego typu preferencje seksualne mogą doprowadzić do infekcji oka lub uszkodzić rogówkę, a nawet doprowadzić do utraty wzroku;

Zobacz także: Jak działa pierścień erekcyjny?

  • pubefilia – pożądanie i podniecenie wywołują włosy łonowe;
  • hybristofilia – pociąg seksualny odczuwany w kontakcie z osobą, która popełniła ciężkie przestępstwo, np. morderstwo bądź gwałt; to zaburzenie często pojawia się u kobiet, które były ofiarami znęcania się bądź nadużyć seksualnych w czasie dzieciństwa;
  • nasolinus – w tym przypadku podniecenie wywołuje ssanie nosa partnera.

Zobacz także: Seksoholizm – jakie ma objawy? Leczenie uzależnienia od seksu

Leczenie fetyszyzmu

Fetyszyzm dezorganizuje życie i może doprowadzić do destrukcyjnych zachowań. Osoby z parafilią seksualną powinny poddać się terapii. Leczenie zawsze odbywa się za ich zgodą. Najczęściej stosuje się terapię awersyjną. Jej istota to wywoływanie negatywnych uczuć na skutek kontaktu z fetyszem. Przykładowo: osoba którą podniecają buty, w trakcie ich oglądania zostaje porażona prądem elektrycznym o niewielkim natężeniu lub dostaje środek wywołujący wymioty. Innym rodzajem terapii jest psychoanaliza. Skierowana została do tych fetyszystów, którzy potrafią kontrolować impulsy wywoływane przez fetysz. Dzięki niej pacjent uczy się nowych zachowań i umiejętności, które pomagają zwalczyć to zaburzenie. Reorientacja reakcji seksualnych to także kolejny etap terapii awersyjnej. Ten proces sprawia, że bodźce seksualne, które do tej pory nie były dla niego atrakcyjne, wywołują podniecenie. Poprawia to samopoczucie pacjenta, pozwala mu odzyskać godność i przywrócić poczucie własnej wartości.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 05.01.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 26.02.2019r.

Informacje zawarte w tekście bazują na aktualnej wiedzy. Oczywiście w przypadku zaburzeń granice są bardzo cienkie i ruchome, dlatego też każdy Pacjent musi być poddany dokładnej ocenie psychiatrycznej i dopiero na tej podstawie można stwierdzić u niego konkretne zaburzenie.

Kotek 30.07.2018r.

Kolejna bzdura :))) skąd bierzecie tych psychologów z Bożej łaski. Zatrzymali sie w średniowieczu :) i pożólklych ze starosci ksiegach. Jeden czlowiek lubi dotyk delikatny inny bardzo silny, jeden lubi mieso inny jest wegetarianinem. Czy wg was oznacza ze wegetarianin powinien byc poddany terapii bo jest inny?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej