Fasola mung – wartości odżywcze i właściwości. Jak ją przygotować?

Fot.:ZeroPhanToMs / Getty Images

Fasola mung do niedawna była jeszcze słabo znana w krajach europejskich, jednak obecnie staje się coraz bardziej popularna dzięki wysokim walorom zdrowotnym i delikatnemu smakowi. Jej kiełki są również chętnie wykorzystywane w kuchni.

Fasola mung pochodzi z Indii, gdzie była znana już od wieków, a obecnie hodowana jest w większości krajów południowej Azji. Dostarcza stosunkowo wysokie plony w postaci bardzo odżywczych nasion, które po wysuszeniu mogą być z łatwością przechowywane.

Zielona fasola mung

Fasola mung, mimo tego, że jest zielona, czasem nazywana jest także złotą fasolą. Pochodzi z Indii, gdzie od wieków była uprawiana. Jadalne są jej drobne, zielone nasiona, które po ugotowaniu często ciemnieją i zmieniają kolor na brunatny. Mimo swojej nazwy należy ona do rodziny bobowatych, podobnie jak fasola adzuki. Jest mniej wzdymająca od dobrze znanych w Polsce gatunków fasoli i łatwiej ją ugotować.

Choć do niedawna była jeszcze mało znana poza Azją, obecnie podbija świat jako kolejny super pokarm, ze względu na wysoką gęstość odżywczą. Dzięki temu, że zawiera spore ilości białka i wdzięcznie poddaje się różnym kulinarnym zastosowaniom, szczególnie ceniona jest przez wegetarian i wegan.

Fasola mung – wartości odżywcze

Fasola mung jest bardzo odżywczym i zdrowym pokarmem, o niskim indeksie glikemicznym (dla gotowanych ziaren wynosi on około 30). 100 g tego produktu dostarcza 347 kcal i zawiera 62 g węglowodanów , 23 g białka i 16 g błonnika. Oprócz tego zaspokaja on dużą część dziennego zapotrzebowania na wiele witamin i składników mineralnych:

  • 54% zapotrzebowania na tiaminę (witaminę B1),
  • 19% zapotrzebowania na ryboflawinę (witaminę B2),
  • 15 % zapotrzebowania na niacynę (witaminę B3),
  • 38% zapotrzebowania na witaminę B5,
  • 29% zapotrzebowania na witaminę B6,
  • 156% zapotrzebowania na kwas foliowy (witaminę B9),
  • 13% zapotrzebowania na wapń,
  • 52% zapotrzebowania na żelazo,
  • 53% zapotrzebowania na magnez,
  • 49% zapotrzebowania na mangan,
  • 52% zapotrzebowania na fosfor,
  • 27% zapotrzebowania na potas,
  • 28% zapotrzebowania na cynk.

Fasola mung – właściwości lecznicze

Fasola mung bardzo dobrze odżywia organizm, dostarcza łatwo przyswajalne białko, a przy okazji jest produktem dietetycznym i niepodnoszącym poziomu cukru we krwi. Dlatego może być polecana osobom na diecie oraz diabetykom.

Dzięki dużej zawartości błonnika pomaga oczyścić organizm, zmniejsza wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów we krwi i zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej. Ponadto reguluje wypróżnienia i zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.

Fasola mung, podobnie jak większość roślin strączkowych, zawiera duże ilości fitoestrogenów i dzięki temu może być wykorzystywana w zmniejszaniu dolegliwości związanych z menopauzą. Jej regularne spożywanie chroni też przed wystąpieniem osteoporozy.

Fasola mung polecana jest też osobom żyjącym w dużym stresie, ponieważ pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, dostarczając duże ilości witamin z grupy B oraz magnez. Warto spożywać ją planując ciąże, ponieważ znajduje się w niej także bardzo dużo kwasu foliowego.

Jedzenie fasoli mung pomoże także osobom mającym problemy z zatrzymywaniem się wody w organizmie oraz cierpiącym z powodu dolegliwości dróg moczowych. Wykazuje ona działanie moczopędne, pozwalając pozbyć się nadmiaru płynów, i działa odkażająco na układ moczowy.

Fasola mung – jak ją gotować?

Fasola mung jest na tyle drobna, że ugotowanie jej do miękkości nie wymaga uprzedniego namaczania. Warto jednak z niego nie rezygnować, gdyż ten sposób przygotowania nasion strączkowych sprawia, że zawarte w nich cenne składniki odżywcze łatwiej się przyswajają, a ryzyko wystąpienia wzdęć znacząco się zmniejsza. Namoczoną fasolę mung wystarczy gotować przez około 20 minut.

Dania z fasoli mung

Fasola mung charakteryzuje się łagodnym smakiem, dlatego można wykorzystać ją do przyrządzania różnych dań. Doskonale sprawdza się jako zamiennik mięsa:

  • jako białkowy składnik w curry i gulaszach,
  • jako podstawa do tworzenia wegańskich past i pasztetów,
  • jako głównych składnik kotletów.

Fasola mung pasuje również do wielu zup, które dzięki niej stają się bardziej sycące i mogą dzięki temu stanowić główne danie. Najprostszym wariantem takiej potrawy jest gotowanie fasoli mung z dodatkiem przypraw i łyżką klarowanego masła.

W Indiach z fasoli mung tradycyjnie przygotowywano dhal, czyli potrawę z fasoli i warzyw uduszoną w sosie pomidorowym z pikantnymi przyprawami. W Japonii z kolei z tej rośliny przygotowuje się słodycze – ciastka, a nawet lody.

Maseczka z fasoli mung

Maseczka z fasoli mung to jedna z prostszych do wykonania w domu maseczek do twarzy o działaniu peelingującym, oczyszczającym i przeciwzapalnym. Szczególnie poleca się ją osobom zmagającym się z cerą trądzikową.

W celu jej wykonania najlepiej zmielić ziarna na drobny proszek za pomocą młynka do kawy lub małego blendera. Następnie miesza się go z odrobiną wody, naparu z wybranych ziół lub hydrolatu, aż do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Maseczka z fasoli mung ma delikatne działanie i powinna być nałożona na twarz przez 30 minut.

Zobacz film: Jak przygotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Źródło: Wiem, co jem

Data aktualizacji: 20.04.2018,
Opublikowano: 19.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej