Fakomatoza – choroba nerwowo-skórna. Przyczyny, objawy i leczenie

Fot: iLexx / gettyimages.com

Fakomatoza to ogólne określenie schorzenia obejmującego powłoki ciała i układ nerwowy, mającego dziedziczny charakter. Jego przebieg zależny jest od typu defektu w materiale genetycznym. Niektóre objawy chorób z tej grupy mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, rozwoju nowotworów złośliwych, a nawet do przedwczesnej śmierci.

Fakomatoza jest chorobą, której przebieg wynika z zaburzeń rozwojowych płodu ludzkiego we wczesnych stadiach. Przyczyną są mutacje wpływające na nieprawidłowy rozwój struktur ciała z poszczególnych listków zarodkowych.

Czym są fakomatozy?

Fakomatozy są grupą kilkudziesięciu podobnych do siebie chorób dziedzicznych, które powstają wskutek zaburzeń struktury tzw. autosomów, czyli chromosomów występujących zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Oznacza to, że dziedziczenie nie jest bezpośrednio związane z płcią i częstość występowania fakomatoz u chłopców i dziewcząt jest zbliżona.

Fakomatoza jest skutkiem wadliwego przekształcania się listków zarodkowych w tkanki dziecka w trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego. Mówiąc w dużym uproszczeniu, dochodzi do "przemieszania się" różnego typu komórek i nieprawidłowego rozwoju skóry, układu nerwowego i (niekiedy) naczyniowego. W związku z tym schorzenia tego typu określa się jako choroby nerwowo-skórne czy skórno-nerwowe. Fakomatozy nazywa się też dysplazjami neuroektomezodermalnymi (od nazw poszczególnych, biorących udział w tym nieprawidłowym procesie listków zarodkowych).

Wśród fakomatoz najczęstszymi chorobami są:

  • nerwiakowłókniakowatość typu 1 i typu 2,
  • naczyniakowatość twarzowo-mózgowa (choroba Sturge’a-Webera).

Łącznie do grupy fakomatoz zalicza się ponad 70 różnych jednostek chorobowych.

Objawy fakomatozy

Objawy poszczególnych chorób o typie fakomatozy różnią się między sobą. Można jednak wyodrębnić grupę symptomów, które w różnych kombinacjach pojawiają się u większości pacjentów.

Podstawowym elementem, który często pozwala na szybkie rozpoznanie choroby, są zmiany skórne. Przyjmują one charakter guzów zlokalizowanych w obrębie powłok albo punktowych, pasmowatych lub płaszczyznowych stwardnień. Częste jest występowanie charakterystycznych postaci naczyniaków, włókniaków albo plam barwnikowych. Pojawiają się również znamiona bezbarwne lub zmiany określane jako confetti – dwu lub trzymilimetrowe, liczne, rozsiane odbarwione plamki.

Zmiany w obrębie układu nerwowego są równie liczne i różnorodne. Zalicza się do nich guzy ośrodkowego układu nerwowego o typie guzków podwyściółkowych, korowo-podkorowych, gwiaździaków olbrzymiokomórkowych czy nerwiakowłókniaków. Ze względu na lokalizację mogą one powodować padaczkę lub utrudniać odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego i prowadzić do wodogłowia. W niektórych typach fakomatoz objawy neurologiczne pojawiają się u zdecydowanej większości (nawet u 95%) chorych, w innych dotyczą np. 20–30% pacjentów.

Zaburzenia w obrębie układu nerwowego powodują również zmiany chorobowe w obrębie bogato unerwionej siatkówki oka albo w nerwach wzrokowych. Mogą powodować powstawanie guzków widocznych w badaniu dna oka, degenerację siatkówki, a niekiedy całkowitą utratę wzroku wskutek uszkodzenia dróg przewodzących impulsy do ośrodków wzrokowych.

Część z fakomatoz może wpływać negatywnie na stan innych narządów. W piśmiennictwie dotyczącym poszczególnych chorób z tej grupy opisuje się m.in.:

  • guzy mięśnia sercowego;
  • torbiele i mnogie guzki w nerkach;
  • zmiany w wątrobie;
  • schorzenia tkanki śródmiąższowej płuc;
  • zaburzenia rozwoju kostnego;
  • jaskrę (chorobę oczu uszkadzającą włókna nerwowe oka, która przebiega najczęściej z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym).

Fakomatoza u dzieci

Fakomatozy często objawiają się już u niemowląt. Postęp choroby może być bardzo szybki i tylko wczesne rozpoznanie umożliwia jej zahamowanie, uniknięcie powstania nieodwracalnych zmian i opóźnień w rozwoju. Dotyczy to w szczególności objawów wodogłowia czy narastającego otępienia padaczkowego.

Leczenie fakomatozy

Leczenie fakomatozy zależy od typu choroby. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie zmian skórnych oraz badania diagnostyczne, umożliwiające identyfikację miejsc, które są zajęte przez proces chorobowy. Istotne znaczenie mają badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, ultrasonografia serca i jamy brzusznej). Rozpoznanie uzupełnia się i ostatecznie potwierdza testami genetycznymi.

Leczenie ma często charakter objawowy. W uzasadnionych przypadkach obejmuje operacyjne usuwanie lub zmniejszanie objętości guzów oraz korektę zmian skórnych o typie naczyniaków. Niezbędna jest terapia wtórnych zmian chorobowych pod postacią niewydolności niektórych narządów. Jeśli do obrazu choroby należy padaczka, rozwój intelektualny i motoryczny zależny jest w dużej mierze od wcześnie wdrożonego, skutecznego zapobiegania i leczenia napadów tego typu.

Chorzy na fakomatozy muszą pozostawać pod stałą opieką wielospecjalistycznych zespołów lekarskich ze względu na duże niebezpieczeństwo narastania zmian i powstawania ognisk nowotworowych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia.

Jak działa układ nerwowy?

36,6

Bibliografia:

R. J. Podemski, Kompendium neurologii, Gdańsk 2011.

S. Jóźwiak, Choroby skórno-nerwowe (fakomatozy),

https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/176,choroby-skorno-nerwowe-fakomatozy, [dostęp 17 października 2019].

Data aktualizacji: 01.06.2021,
Opublikowano: 02.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej