Euforia - czym jest? Czy euforia jest szkodliwa dla zdrowia?

Getty Images/Deagreez

Euforia to stan emocjonalny charakteryzujący się wyjątkowo dobrym samopoczuciem z tendencją do wybuchów śmiechu, gwałtownej wylewności, poczucia szczęścia, beztroski, a także wesołkowatości i dowcipkownia. Czy euforia jest groźna dla naszego zdrowia?


Nazwa „euforia”  pochodzi z greki. Powstała z połączenia słów „eu", co oznacza „dobrze” oraz „phero", które w wolnym tłumaczeniu oznacza „trzymać się".

Euforia – przyczyny

Euforia jest stanem emocjonalnym, który może dotyczyć każdego z nas. W euforię, czyli w stan „zalewającego nas szczęścia” możemy wpaść z różnorakich powodów. Euforia związana jest ze szczególnie ważnymi dla nas sytuacjami i wydarzeniami w życiu prywatnym i zawodowym, jak np. oświadczyny, zakochanie się, dostanie wymarzonej posady, długo oczekiwanego awansu, zajście w ciążę lub wysoka wygrana w konkursie.

Najczęstsze powody odczuwania euforii to:

  • sukcesy w życiu zawodowym i osobistym
  • niecodziennie wydarzenia losowe, jak np. wygrana cennej nagrody lub pieniędzy
  • picie alkoholu
  • zażywanie narkotyków

Stan emocjonalny nazywany euforią może być także związany z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.

Przeczytaj także: Post dopaminowy - nowy sposób na szczęście?

Niepokojącymi przyczynami euforii są m.in.:

  • epizody manii, hipomanii lub schizofrenii
  • zażywanie różnych substancji psychoaktywnych, takich jak kokaina, amfetamina oraz heroina
  • choroby neurologiczne: stwardnienie rozsiane, padaczka, migreny, guzy ośrodkowego układu nerwowego
  • efekty uboczne zażywania leków immunosupresyjnych, glikokortykosteroidów oraz opioidowych leków przeciwbólowych

Rola dopaminy w stanie euforii

Głównym neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za euforię jest dopamina. To ona jest odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności, dobrego samopoczucia.

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym przez komórki nerwowe mózgu i rdzenia kręgowego. Ostatnie badania wykazały, że jej produkcja zachodzi też w nerkach, trzustce i pęcherzykach płucnych. Dopamina funkcjonuje za pomocą receptorów w błonach presynaptycznych i postsynaptycznych. Powstaje na skutek przekształcenia tyrozyny w L-DOPA Dopamina zwiększa też motywację do działania, przez co jest nazywana neuroprzekaźnikiem wzmocnienia. Ludzie, którzy mają jej optymalny poziom cieszą się pełnią życia i więcej rzeczy sprawia im radość. Łatwiej jest też im budować relacje z ludźmi oraz odczuwają przyjemniejsze emocje. Wysoki skok dopaminy jest widoczny u osób zakochanych. Mają oni szybszy przepływ krwi w żyłach, większe tętno oraz czują euforię. Nie dostrzegają też wad swojego partnera. Są to stany podobne do skutków zażycia środków psychoaktywnych, które również prowadzą do nagłego wystrzału dopaminy. Zgodnie z badaniami neuroobrazowymi, nawet podczas jedzenia wyśmienitego posiłku człowiek odczuwa skok dopaminy nawet o 50%. Na skutek picia alkoholu wskaźnik ten wzrasta o 200%.

Euforia biegacza  i wysokościowa – co to?

To uczucia, których doświadczają sportowcy - biegacze długodystansowi, himalaiści i alpiniści.  

Euforię biegacza odczuwają biegacze, którzy zbliżają się do mety. Ten stan powiązany jest są ze wzmożoną produkcją endorfin. Objawy euforii biegacza charakteryzują się: poprawą nastroju, zwiększeniem wytrzymałości fizycznej, odpornością na ból, co ułatwia dalszy wytężony wysiłek, który w normalnych warunkach byłby niemożliwy. Jest to odczucie metafizyczne.

Do euforii wysokościowej dochodzi podczas przebywania na dużych wysokościach. Ten stan związany jest z niewystarczającą ilością tlenu. Jego niedobór powoduje stres organizmu i nadmierne wydzielanie endorfin w mózgu. Nagła reakcja organizmu objawia się niecodziennymi objawami, jak  majaczenie, czy halucynacje.

Czy euforia jest szkodliwa dla zdrowia? - tłumaczy psycholog

Krótkie stany euforycznego nastroju nie są groźne dla zdrowia pod warunkiem, że nie są one wywołane chorobą psychiczną lub innymi chorobami, na przykład guzem mózgu. Euforia może być niebezpieczna w momencie kiedy chorujemy miedzy innymi na chorobę dwubiegunową, która charakteryzuje się naprzemiennymi stanami euforii/manii oraz depresji. Taka przedłużająca się euforia u pacjentów z chorobą dwubiegunową bywa o tyle niebezpieczna, że w czasie jej trwania są oni bardziej skłonni do podejmowania zachowań ryzykownych (szybka jazda autem/sporty ekstremalne, których dotychczas nie wykonywali/branie kredytów/rozpoczynanie nowych biznesów/większa otwartość seksualna). Racjonalne myślenie jest zaburzone, co może być tragiczne w skutkach. Jeżeli zaobserwujemy u siebie nienaturalną lub nieadekwatną wesołość, która trwa dłuższy czas i bywa przyczyną kłopotliwych dla nas sytuacji, warto zastanowić się nad wizyta u psychologa lub psychiatry, aby wykluczyć pojawiający się epizod maniakalny. - tłumaczy psycholog i psychoterapeutka Zuzanna Butryn z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden

Przeczytaj także: Co to jest endorfina i jak działa?

Zobacz także video: Jak przestać się zamartwiać?

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 17.02.2020,
Opublikowano: 14.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej