Energiczny choleryk – charakterystyka. Choleryk w pracy i w związku 

Fot. Justin Case / Getty Images

Choleryk to jeden z czterech typów temperamentu. Określenie to odnosi się do ekstrawertyków o wysokiej pobudliwości i wyrazistej ekspresji. Są to osoby z dużymi zdolnościami organizacyjnymi, konsekwentne w dążeniu do celu. Nie należą do łatwych w pożyciu, ale potrafią być lojalnymi partnerami. 

Sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik – to typy osobowości opisane w V w. p.n.e. przez greckiego lekarza Hipokratesa. Klasyfikacja ta stała się inspiracją dla późniejszych typologii, a jej nazewnictwo i podstawowe założenia funkcjonują do dziś. Zgodnie z odkryciami współczesnej psychologii w osobowości człowieka można wyróżnić pierwotne (wrodzone lub wykształcone w najwcześniejszym dzieciństwie) cechy, które pozostają niezmienne przez całe życie. Składają się one na temperament, który wyraża się w ekspresji jednostki, jej stylu działania w pracy czy w sposobie bycia w towarzystwie.

Cechy choleryka

Choleryk jest ekstrawertykiem. Zasadniczo to optymista o stabilnych uczuciach i przekonaniach. Kiedy jest spokojny, sprawia wrażenie osoby zasadniczej, zdystansowanej. Cechuje się jednak silną pobudliwością, impulsywnie – często w sposób nieprzewidywalny – reaguje na bodźce. Żywo okazuje emocje, wyrażając je nie tylko werbalnie, ale też postawą ciała, gestykulacją. Tryska entuzjazmem, kiedy wszystko układa się po jego myśli, ale w przeciwnym wypadku bywa wybuchowy, a nawet agresywny.

Choleryk to osoba o wysokim poziomie energii i aktywności. W działaniu jest dynamiczny, przedsiębiorczy, zdecydowany, otwarty na wyzwania. Ma duże ambicje, a dzięki zaradności i pewności siebie zwykle osiąga zamierzone cele. Bywa przy tym niecierpliwy i porywczy, ale nie brak mu wytrwałości i konsekwencji. Niekiedy jest wręcz uparty, a pewien słuszności swoich przekonań, niechętnie korzysta z kompromisowych rozwiązań. Nie lubi się mylić i źle znosi porażki.

Choleryk jest towarzyski, ale w grupie najczęściej przyjmuje postawę lidera. Jest dominujący, władczy. Przekonany o swojej racji, zwykle nie liczy się z opinią innych osób. Nie jest skłonny do współczucia, jednak kiedy już zaangażuje się w czyjeś problemy, potrafi poświęcić im wiele energii. Z natury jest niezależny, chętnie działa w pojedynkę, nie wchodzi w powierzchowne relacje. Zwykle jest oddanym przyjacielem czy rodzicem.

A co z nieśmiałością? Czy jest to zaburzenie, czy może cecha charakteru? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Choleryk w pracy

Choleryk to pracoholik i urodzony przywódca. Nie oznacza to, że musi zajmować stanowiska kierownicze, ale w związku ze swoją potrzebą aktywności, kreatywnością, ambicjami i skłonnością do rywalizacji w zespole najczęściej jest liderem. Predestynują go do tego również wysokie zdolności organizacyjne, zaufanie do własnych możliwości, łatwość podejmowania decyzji w sytuacjach wymagających szybkiego działania i umiejętność rozwiązywania problemów. Jest przebojowy, a jednocześnie bierze na siebie odpowiedzialność za swoje decyzje.

Współpraca z cholerykiem nie należy do najłatwiejszych. Potrafi być apodyktyczny, nie znosi sprzeciwu, łatwo go rozdrażnić, zwłaszcza gdy nie okaże się dostatecznych dowodów uznania dla jego starań. Niemniej współdziałanie z takim człowiekiem ma wiele dobrych stron. Choleryk ma odwagę działać nieszablonowo, podejmować trudne wyzwania, co stwarza szansę rozwoju całemu zespołowi. Choć preferuje samodzielną pracę, nad którą ma pełną kontrolę, dla dobra realizowanego projektu zwykle wspiera inne uczestniczące w nim osoby. Potrafi być całkowicie skoncentrowany na wyznaczonych celach i dążyć do nich z poświęceniem. Jego energia jest zwykle inspirująca i zaraźliwa.

Choleryk w związku

Mimo dużej otwartości nawiązywanie bliskich relacji nie przychodzi cholerykowi z łatwością. Jest on wymagający, ma problem z uznawaniem poglądów odmiennych od własnych, potrafi ranić nieprzemyślanymi reakcjami. Zwykle jednak jest lojalnym, niezawodnym partnerem. O ile zrozumie się go i zaakceptuje jego wybuchowy temperament, życie z nim może być harmonijne i fascynujące.

Jak postępować z cholerykiem? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że łatwo wyprowadzić go z równowagi, a wybuchy złości czy gniewu to naturalny dla niego sposób wyrażania negatywnych emocji. Jego zachowania są wówczas niewspółmierne do skali problemu, zwykle żałuje później słów wypowiedzianych w furii, nawet jeśli nie potrafi za nie przeprosić. Ponieważ działa pod wpływem impulsu, a nie z premedytacją, gotów jest szybko zapomnieć o każdym nieporozumieniu. Dlatego nie należy przywiązywać się do tego, co choleryk robi pod wpływem emocji, choć na pewno warto wyznaczyć granice, których nie powinien przekraczać. Dobrze jest także określić obszary, w których musi uwzględniać potrzeby i racje partnera, na pozostałych pozwalając mu realizować naturalną skłonność do zarządzania i doceniając jego wysiłki. Komunikacja z cholerykiem jest efektywna, gdy operuje się konkretami, przedstawia jasne oczekiwania. Jeśli uszanuje się jego potrzebę niezależności i poświęcenia pracy, zwykle odwdzięcza się pełnym zaangażowaniem w chwilach przeznaczonych dla rodziny.

W osobie choleryka zyskuje się partnera niezwykle odpowiedzialnego, troszczącego się o bezpieczeństwo i dobrobyt bliskich. Jest pracowity, przedsiębiorczy, dotrzymuje danego słowa. Motywuje do aktywności, rozwoju, sam starając się wciąż doskonalić w interesujących go dziedzinach. Wspólny czas potrafi wypełnić pozytywną energią, optymizmem, ciekawymi pomysłami.

Choleryk a sangwinik, melancholik i flegmatyk

Opisany powyżej typ temperamentu rzadko występuje w czystej postaci. Atrybuty choleryka mogą u danej osoby dominować, ale najczęściej ma ona także cechy sangwinika czy melancholika. Rzadziej zdarza się połączenie choleryk-flegmatyk, ponieważ są to typy przeciwstawne.

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 20.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej