Emetofobia – co to jest i jak się objawia? Sposoby leczenia lęku przed wymiotowaniem

Enes Evren/getty images

Emetofobia to zaburzenie nerwicowe przejawiające się lękiem przed wymiotowaniem lub widokiem ludzi wymiotujących. Choroba występuje stosunkowo rzadko. Zarówno w krajowej, jak i zagranicznej literaturze przedmiotu istnieje niewiele doniesień na jej temat

Emetofobia przejawiać się może objawami fizycznymi, poznawczymi i behawioralnymi w związku z doświadczanym lękiem. U chorych z obawy przed zwróceniem poszczególnych produktów spożywczych rozwinąć się mogą zaburzenia odżywiania. Leczenie emetofobii, tak jak i innych fobii specyficznych, opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej, niekiedy w połączeniu z farmakoterapią.

Co to jest emetofobia?

Wymioty, jak i poprzedzające je mdłości, nie należą do przyjemnych doświadczeń. Jednak są one zupełnie naturalną reakcją organizmu pojawiającą się, by wyeliminować czynnik powodujący dyskomfort. Istnieje niewiele osób, dla których wymiotowanie wiąże się z doświadczaniem irracjonalnego, nadmiernego, mimowolnego, niekontrolowanego, nieadaptacyjnego lęku. Stan ten określa mianem emetofobii. To rodzaj fobii specyficznej charakteryzujący się strachem przed wymiotowaniem lub przebywaniem w pobliżu osób wymiotujących.

Etiologia zaburzenia nie jest w pełni znana. Większość badaczy wiąże jego powstanie z doświadczeniem dramatycznych, bardzo nieprzyjemnych sytuacji w dzieciństwie, które związane były z wymiotami, ciężkim przebiegiem ciąży czy choroby alkoholowej. Innymi możliwymi determinantami jego rozwoju okazać się mogą uwarunkowania genetyczne lub uczenie się przez naśladownictwo. Częstość występowania emetofobii szacowana jest na 1,7–3,1% wśród mężczyzn i 6–7% wśród kobiet.

Objawy emetofobii

Ze względu na fakt, że lęk przed wymiotami należy do specyficznych zaburzeń, jego obraz kliniczny przedstawia się podobnie jak pozostałych rodzajów fobii prostych. Dolegliwości pojawić się mogą na skutek bezpośredniego działania bodźca fobicznego lub w wyniku jego mentalnego przedstawienia. Konsekwencją lęku przed wymiotowaniem mogą być znaczne ograniczenia pełnionych ról społecznych, życia towarzyskiego, aktywności zawodowej. Chorzy starają się zmniejszyć częstotliwość przebywania w miejscach publicznych (zwłaszcza związanych z ochroną zdrowia) z obawy, że mogliby spotkać kogoś wymiotującego. Zmieniają swoje nawyki żywieniowe. Spożywają tylko te produkty, po których na pewno nie zwymiotują. Na tej podstawie niekiedy rozwijają się u nich zaburzenia odżywiania w postaci anoreksji.

Korzystanie ze środków transportu wiąże się z odczuwaniem niepokoju przed ryzykiem pojawienia się choroby lokomocyjnej. U chorego stwierdza się hiperaktywację układu nerwowego. Doświadczyć może m.in.: zwiększenia częstości akcji serca lub oddechów, napięcia mięśniowego, bólu brzucha, nadmiernej potliwości, zawrotów i bólu głowy, podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi, duszności. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności.

Objawy poznawcze dotyczą katastrofalnych myśli, funkcjonowania zdeformowanych przekonań, wyobrażeń o możliwym szkodach płynących z zagrożenia. Często dolegliwościom tym towarzyszą cechy podobne do tych występujących w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, jak ciągłe mycie rąk, wielokrotne mycie i wąchanie jedzenia przed spożyciem, częste sprawdzanie daty przydatności do spożycia, unikanie wypowiadania słów: „wymioty”, „wymiociny”, „wymiotowanie” ze strachu, że mogą wywołać mdłości i doprowadzić do zwrócenia zawartości żołądka.

Jak leczyć emetofobię?

Leczeniem emetofobii zajmują się specjaliści – psychiatrzy, terapeuci, psychologowie. W celu postawienia diagnozy przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem i jego bliskimi. Zdarza się, że choroba ze względu na zbliżone objawy może zostać pomylona z anoreksją. Konieczna jest psychoanaliza w celu określenia podłoża emetofobii. Tak jak w przypadku innych postaci fobii prostych leczenie opiera się przede wszystkim na terapii poznawczo-behawioralnej.

Najprościej przedstawić ją można w trzech krokach:

  • restrukturyzacja poznawcza – uświadomienie sobie niepoprawnych myśli i przekonań, a następnie modyfikowanie ich i zastępowanie odpowiednimi;
  • ekspozycja na czynnik lękotwórczy, która przyjmuje dość często postać systematycznego odczulania (odwrażliwiania). Polega na skonfrontowaniu się ze źródłem strachu twarzą w twarz z lub w wyobraźni. Coraz częściej wykorzystuje się w niej techniki wizualizacji interaktywnej;
  • trening umiejętności relaksacyjnych – łagodzenie wzbudzonego układu nerwowego, zmniejszenie doświadczanego stresu poprzez np. jogę, medytację, naukę oddechu, muzykoterapię.

Niekiedy funkcję wspomagającą wobec terapii poznawczo-behawioralnej w emetofobii pełnią faramkoterapia i hipnoza. Specjaliści podkreślają konieczność prowadzenia badań nad omawianym zaburzeniem ze względu na brak informacji w literaturze dotyczące podłoża jego powstania czy konkretnych metod postępowania z chorym.

Zobacz film: Fobie

źródło:x-news


Bibliografia:

1. M. J. Boschen, Reconceptualizing emetophobia: a cognitive-behavioral formulation and research agenda, [w:] „Journal of Anxiety Disorders”, 2007, 21(3), s. 407–419.

2. K. Snaebjarnardottir, E. Sigurdsson, Emetophobia: morbid fear of vomiting and nausea, [w:] „Laeknabladid”, 2014, 100(5), s. 281–284.

3. D. J. Maack, B. J. Deacon, M. Zhao, Exposure therapy for emetophobia: a case study with three-year follow-up, [w:] „Journal of Anxiety Disorders”, 2013, 27(5), s. 527–53

Data aktualizacji: 15.09.2020,
Opublikowano: 15.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej