Eksperyment: Które metody naprawdę łagodzą nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej?

Zobacz film: Jak skutecznie walczyć z chorobą lokomocyjną? Źródło: 36,6.

Szacuje się, że z chorobą lokomocyjną zmaga się aż 30 proc. populacji. Przypadłość najczęściej pojawia się u dzieci, kobiet w ciąży oraz w czasie miesiączki. Z chorobą zmaga się także Kinga, która postanowiła przetestować najpopularniejsze sposoby walki z chorobą lokomocyjną. Które z nich naprawdę działają?

Na pierwszy ogień poszedł napój imbirowy. W opinii zwolenników tej metody imbir nie tylko doskonale smakuje, ale pozostawia przyjemny posmak w ustach oraz uwalnia od mdłości. Kindze jednak nie pomógł. Dziewczyna po kilku minutach jazdy poczuła silne mdłości i samochód musiał się zatrzymać.

Drugim testowanym przez Kingę sposobem były tabletki. Farmaceutyki faktycznie pomogły dziewczynie i zlikwidowały wszystkie nieprzyjemne dolegliwości, ale wywołały nadmierną senność.

Po tabletkach przyszedł czas na plaster, którym zakleja się pępek. Niestety – przynajmniej w przypadku Kingi – nie zadziałał.

Kolejną metodą testowaną przez dziewczynę było ssanie miętowych cukierków. Mięta od wieków uchodzi za jeden z najlepszych sposobów walki z mdłościami. Czy pomaga także na chorobę lokomocyjną? Zdaniem Kingi nie, cukierki pozwoliły jednak pozbyć się nadmiernej suchości w ustach.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Choroba lokomocyjna – skąd się bierze?

Za pojawienie się nieprzyjemnych objawów choroby lokomocyjnej odpowiada błędnik. Znajduje się on w uchu wewnętrznym i odpowiada za utrzymanie równowagi. Niestety czasem zdarza się, że nagłe przyspieszenie czy zmiany horyzontu podczas jazdy sprawiają, że błędnik zaczyna szwankować.

Błędnik zbudowany jest z trzech kanalików, które ułożone są w różnych płaszczyznach. W ich wnętrzu znajdują się odpowiednie receptory, które wyłapują ruch otolitów. Otolity przypominają małe kamyczki i podczas ruchu - np. przekręcania głowy - otolit przesuwa się w dół, a kanalik unosi się do góry. Ten ruch otolitów powinien być sprzężony z oczami i odbieranym przez nie obrazem. Sytuacja całkowicie się zmienia, kiedy jedziemy samochodem. Oczy się poruszają, a błędnik nie zmienia swojego położenia. To zaburzenie odpowiada właśnie za nieprzyjemne dolegliwości choroby lokomocyjnej.

Co jeszcze warto wiedzieć o błędniku? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Skąd się bierze choroba lokomocyjna? Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 11.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej