Eksperyment: Jaki sposób kichania jest najbezpieczniejszy?

Fot: kadr z programu 36,6

Kichanie to zupełnie naturalny proces. Czasem kichamy bez powodu, a czasem jest to pierwszy objaw rozwijającej się w organizmie infekcji. Jeśli jesteśmy chorzy w ten sposób rozprzestrzeniamy zarazki. Czy sposób, w jaki kichamy może zmniejszyć ilość chorobotwórczych patogenów, które rozprzestrzeniamy w czasie kichania?

Kichanie to naturalny odruch, który polega na gwałtownym wypuszczeniu powietrza. Dochodzi do niego w wyniku podrażnienia śluzówki nosa. Kiedy mózg dostanie taką informację następuje zaciśnięcie mięśni klatki piersiowej. Bierzemy wtedy głęboki wdech, a to powoduje wzrost ciśnienia i napieranie mięśni klatki piersiowej na struny głosowe. Język przyciskany jest wtedy do podniebienia, a powietrze tłoczone z płuc wydobywa się przez nos.

Dlaczego kichamy?

Przyczyn kichania może być bardzo dużo. W ogromnej większości przypadków spowodowane jest podrażnieniem błon śluzowych nosa. To z kolei może być wywołane alergią lub rozwijającym się przeziębieniem. Czasem zdarza się, że jest wynikiem nadmiernego przesuszenia nosa i gardła. U niektórych osób jest także reakcją na duże zmęczenie, pobudzenie. Niektóre osoby kichają podczas seksu lub ataku śmiechu.

Jak kichać bezpiecznie?

Powietrze, które wydobywa się nosem, ma prędkość około 160-170 kilometrów na godzinę, a wydostające się wraz z wydzieliną drobnoustroje (jeżeli kichająca osoba jest chora) są w stanie zarazić około 150 osób w ciągu zaledwie 5 minut!

Niestety to tylko liczby i trudno sobie to wyobrazić. Aby pokazać z jaką siłą kichamy i jak bardzo rozprzestrzeniamy zarazki prof. Krzysztof Łabuzek zdecydował się przeprowadzić eksperyment. Do udziału w nim zaprosił Ewę Drzyzgę. Profesor przygotował dla dziennikarki różnokolorowe preparaty i specjalny patyczek, miało to nie tylko sprowokować kichnięcie, ale także pokazać, jak daleko mogą rozprzestrzenić się groźne patogeny w zależności od tego, jak kichamy.

Zobacz także: Jak kichać aby nie zarażać? Najlepsze sposoby kichania. Mechanizm i przyczyny kichania

W czasie pierwszego testu Ewa nie zasłoniła ust. Przy takim kichaniu wydzielina z nosa, a tym samym zarazki były praktycznie wszędzie. W drugim wariancie dziennikarka została poproszona o zasłonięcie nosa i ust. Gdzie znalazła się wydzielina z nosa? Przede wszystkim na ubraniu Ewy. Trzeci i ostatni test zakładał kichanie w chusteczkę. Jakie były tego efekty? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie kichać? Profesor Łabuzek przeprowadza eksperyment na Ewie. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 03.04.2019,
Opublikowano: 03.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej