Ekspert: SARS-CoV-2 może uszkadzać serce, dlatego chorzy muszą o siebie dbać i przyjmować leki

Fot: VICTOR HABBICK VISIONSSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

W ocenie specjalistów osoby, które chorują na serce są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i w czasie pandemii powinny na siebie bardzo uważać. Jakich zasad powinny przestrzegać? Pytamy oto dr. n.med. Michała Chudzika, kardiologa z Medicover Polska. 

Czy osoby z chorobami serca naprawdę należą do grupy ryzyka?

dr n.med. Michał Chudzik, kardiolog z Medicover Polska: Faktycznie osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi częściej chorują na COVID-19, ciężej przechodzą chorobę, a także - niestety - częściej umierają.

Dlaczego tak się dzieje?

Może to być spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze pacjenci cierpiący na choroby sercowo-naczyniowe to zwykle osoby starsze, których układ odpornościowy często funkcjonuje gorzej i nie jest zdolny do zwalczenia infekcji.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Po drugie, wirus wnika do naszych komórek przez receptor enzymu (specjalne białko) – tzw. „ACE2”. Występuje on nie tylko w układzie oddechowym, ale również w komórkach serca i śródbłonka naczyń. Enzym ten ułatwia wnikanie wirusa, a jest jednocześnie bardziej aktywny u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Szczególnie narażeni są więc chorzy z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową oraz niewydolnością serca.

O czym muszą pamiętać pacjenci z tymi schorzeniami? Jakich zasad muszą przestrzegać?

Wirus SARS-Cov-2 może uszkadzać komórki mięśnia sercowego, dlatego osoby chore na serce powinny szczególnie w tym okresie systematycznie przyjmować zalecone przez lekarza leki oraz unikać możliwości zakażenia – czyli stosować się do obowiązujących zaleceń Ministerstwa Zdrowia i/lub Głównego Inspektora Sanitarnego.

W tym trudnym okresie pacjenci z tej grupy, ale nie tylko, muszą zadbać o prawidłową dietę, umiarkowany wysiłek fizyczny (adekwatny do wieku, chorób współistniejących i przepisów prawa) oraz zdrowy sen, czyli naszą regeneracje. Te aspekty, bardzo często niedoceniane przez chorych, są równie ważne, jak systematyczna farmakoterapia.

Jak obecnie wyglądają wizyty kontrolne? Kiedy taką wizytę można przełożyć, a co powinno zaniepokoić i skłonić do jak najszybszego kontaktu z lekarzem?

Nawet jeżeli stan pacjenta jest stabilny i nie występują żadne nowe objawy, zachęcamy do konsultacji telefonicznej z kardiologiem. To obecnie  bezpieczniejsze rozwiązanie niż wizyta stacjonarna, a tym bardziej – brak kontaktu z lekarzem. Pamiętajmy, że zawał serca może przebiegać bez typowych objawów pod postacią tzw. „masek zawału serca” – na które wskazuje np. ból brzucha. W chorobach serca nie można wszystkiego zaplanować i przewidzieć. Szczególnie nie wolno lekceważyć: wysokich wartości ciśnień krwi, duszności, bólów w klatce piersiowej, utraty przytomności, długotrwałych „kołatań serca”.

Jak zbudowany jest układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia Źródło: 36,6

Czy w czasie pandemii, kiedy kontakt z lekarzem jest ograniczony, konieczna jest zmiana schematu przyjmowania leków?

Nie powinniśmy bez konsultacji z lekarzem dokonywać zmian w przyjmowaniu leków. Pacjenci z wieloletnim przebiegiem chorób przewlekłych – np. z nadciśnieniem tętniczym, jeżeli wcześniej ustalili to z lekarzem, mogą nieznacznie zmodyfikować leczenie dla korekty ciśnień krwi. Każda ta zmiana powinna być sygnałem do kontaktu z lekarzem. Jeśli pacjenci z chorobami serca mają możliwość kontaktu zdalnego, telefonicznego, zdecydowanie powinni z niej skorzystać.

A co badaniami kontrolnymi? Wykonuje się je czy są przekładane?

Należy w czasie teleporady ustalić z lekarzem, które badania mogą być przełożone. Myślę, że większość będziemy mogli wykonać w terminie późniejszym, pod warunkiem, że zostanie to skonsultowane z lekarzem.

Data aktualizacji: 28.04.2020,
Opublikowano: 28.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej