Ekspert: Odczulanie to najlepszy sposób leczenia alergii, ale musi być systematyczne

Fot: michaelpuche / gettyimages.com

Osób, które chorują na alergię przybywa, co gorsza schorzenie może dać o sobie znać w każdym wieku. Jak sobie z nim poradzić? Czy alergia u wszystkich daje identyczne objawy? Czy chorobę można leczyć samemu? Na te i inne wasze pytania na czacie odpowiadał dr Michał Sutkowski.

Mimo że objawy alergii wydają  się błahe, to sama choroba już taka nie jest. Pozostawiona bez leczenia lub leczona niewłaściwie może doprowadzić do rozwoju astmy

Jak wygląda diagnostyka alergii?

Alergia to przede wszystkim katar, wysypka na skórze oraz swędzenie i łzawienie oczu. Osoby, które od dłuższego czasu mają takie objawy powinny skonsultować się ze specjalistą. Najlepiej od razu zgłosić się do alergologa, który będzie mógł wykonać testy i sprawdzić, co konkretnie uczula.

Zazwyczaj wykonuje się dwa rodzaje testów - skórne i serologiczne. Pierwsze polegają na umieszczeniu na skórze odczynnika z alergenem i sprawdzenie, jaka jest reakcja skóry. Jeśli dany alergen uczula może pojawić się zaczerwienienie oraz świąd. Testy serologiczne badają stężenie już określonych immunoglobulin - mówi dr Michał Sutkowski.

Konsultacji wymaga także sytuacja, gdy pojawia się kaszel czy chrypka. Objawy alergii mogą być różne, nie wszyscy pacjenci mają takie same dolegliwości i wcale nie muszą pojawiać się one jednocześnie.

Alergia krzyżowa, czyli co?

Podobna reakcja może się jednak pojawić przy kontakcie nie tylko z tym alergenem, na który mamy uczulenie. Czasem zdarza, się coś na co dana nie ma uczulenia wywołuje kichanie, świąd skóry czy oczu. Dlaczego tak się dzieje?

W takich sytuacjach mówi się o alergii krzyżowa. Niektóre alergeny zbudowane są bardzo podobnie, dlatego organizm chorego może zareagować na coś, na co wcale nie jest uczulony. Jedną z częściej spotykanych alergii krzyżowych jest brzoza i jabłko - mówi specjalista.

Bez względu na to z jakim rodzajem alergii mamy do czynienia choroba wymaga leczenia. Lekarz po wykonaniu badań powinien zlecić odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zaproponować choremu odczulanie. Na czym ono polega?

Podczas odczulania podaje się - stopniowo zwiększając dawkę - osłabiony alergen. Dzięki temu organizm "przyzwyczaja się" do niego i przestaje na niego reagować.

To na tę chwilę najskuteczniejsza forma leczenia alergii. Trzeba mieć jednak świadomość, że to bardzo długi proces. Chory musi regularnie przyjmować zastrzyki, robienie przerw może spowodować, że cały proces trzeba będzie zacząć od początku - mówi specjalista.

Alergia w ciąży - jak sobie z nią poradzić? 

Kobieta w ciąży, która choruje na alergię nie powinna przerywać leczenia i być w kontakcie z lekarzem.

Nie da się przewidzieć, jaki będzie przebieg alergii w ciąży. U części kobiet burza hormonalna, która ma miejsce w tym szczególnym czasie powoduje zaostrzenie choroby, a u części jej całkowite wyciszenie - mówi dr Sutkowski.

Przyszłe mamy, zwłaszcza te z alergią, muszą mieć świadomość, że choroba może być dziedziczone i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekażą chorobę dziecku.

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 27.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej