Leczenie boreliozy. Ekspert: alternatywne metody są nieskuteczne. To tylko doskonały drenaż dla... portfela!

Fot: milehightraveler / gettyimages.com

Boreliozę można bardzo skutecznie leczyć, mimo to wielu pacjentów nie ufa medycynie i woli sięgnąć po tzw. alternatywne metody leczenia. Czy słusznie? Jak powinno wyglądać leczenie boreliozy - mówi Izabela Pietrzak, specjalistka chorób zakaźnych z Centrum Medycznego Damiana.

Wraz ze wzrostem liczby kleszczy rośnie strach przed chorobami, które mogą przenosić. Najwięcej obaw budzi borelioza. Borelioza to choroba zakaźna. Za jej rozwój odpowiadają krętki borreli. Ich nosicielami są przede wszystkim kleszcze. W leczeniu boreliozy obowiązują wytyczne Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. To nimi kierują się specjaliści, zalecając chorym terapię. Nie wszyscy pacjenci, a zdarza się że i lekarze, ufają oficjalnym zaleceniom. Czy słusznie?

Jak leczyć boreliozę?

Borelioza to choroba bakteryjna, a te leczy się przede wszystkim antybiotykami - podkreśla Izabela Pietrzak, lekarz chorób zakaźnych z Centrum Medycznego Damiana. Jeszcze do niedawna podawano je każdej osobie ukłutej przez kleszcza, nawet jeśli nie miała ona żadnych objawów mogących świadczyć o chorobie.

Takie praktyki stosowano przede wszystkim na obszarach endemicznych, czyli tych, gdzie kleszczy jest wyjątkowo dużo. Dzisiaj takich regionów już nie ma i kleszcze można spotkać praktycznie wszędzie. Dlatego zgodnie z wytycznymi „profilaktyczna” antybiotykoterapia nie ma sensu – mówi specjalistka.

Podstawą do wprowadzenia leczenia jest obecność objawów charakterystycznych dla boreliozy i pozytywny wynik testów serologicznych - Elisa i Western-Blot. Właściwie dobrany antybiotyk daje niemal stuprocentową skuteczność.

Terapia jest długa i może trwać nawet 30 dni. Niektórzy lekarze proponują pacjentom tzw. metodę ILADS. Polega ona na wielomiesięcznym, a nawet wieloletnim przyjmowaniu koktajli antybiotykowych. Tymczasem taka forma leczenia jest bardzo niebezpieczna i szkodliwa. W wielu krajach lekarze, którzy ją stosują, tracą prawo do wykonywania zawodu. Niestety w Polsce też jest stosowana. Zdarza mi się leczyć pacjentów wyniszczonych przez takie podejście do boreliozy – mówi lek. Izabela Pietrzak.

Zioła, witaminy, ozonowanie krwi – czy to leczy boreliozę?

Mimo że większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że choroby bakteryjne leczy się właśnie antybiotykami, ciągle zdarzają się pacjenci, którzy korzystają z alternatywnych form leczenia.

Wlewy witaminowe, ozonowanie krwi, zioła czy magnetoterapia to metody, które nie działają i nie leczą boreliozy. Są jedynie doskonałym drenażem dla portfela i służą tylko tym osobom, które je oferują – uważa lek. Izabela Pietrzak.

To samo tyczy się diety. Choć sposób odżywiania ma olbrzymi wpływ na działanie całego organizmu, to nie jest w stanie zastąpić antybiotykoterapii.

Zdrowa dieta czy zioła mogą jedynie wspomóc leczenie, ale zanim zaczniemy wspomagać się tymi ostatnimi, skonsultujmy się ze specjalistą. Pamiętajmy też, że borelioza nie jest aż tak groźna, jak się wydaje. Można z nią bardzo skutecznie walczyć, co więcej ogromna grupa pacjentów nawet nie wie, że ją miała i o tym, że chorowała, dowiaduje się przez przypadek – dodaje.

Czy boreliozy trzeba się obawiać? Jakie choroby może przenosić kleszcze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy trzeba się bać boreliozy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Badania na boreliozę - kiedy je robić?

Mimo że choroba daje określone objawy, to jej rozpoznanie może sprawiać kłopoty.

Najprościej jest w momencie, gdy po ugryzieniu pojawia się tzw. rumień wędrujący. Jego obecność powinna zaniepokoić każdego lekarza rodzinnego i skłonić do wykonania badań, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy pacjent choruje na boreliozę, czy też nie

– mówi lek. Izabela Pietrzak.

Mimo że najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest zaczerwienie na skórze, czyli rumień wędrujący, to jego obecność wcale nie jest regułą. Dlatego, kluczowe znacznie przy stawianiu diagnozy będą miały badania serologiczne.

Zobacz także: "Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy".

Dużo zależy od doświadczenia lekarza. Czasem badania serologiczne wykonane po 3-4 tygodniach od ukłucia mogą dać fałszywy wynik. Najbardziej wiarygodne będą testy zrobione po upływie 6-8 tygodni. Czasami u pacjentów wykrywa się wczesne przeciwciała – IgM, tymczasem ich obecność wcale nie musi oznaczać boreliozy. Pojawiają się one u osób, które, np. mają choroby autoimmunologiczne, a także u kobiet w ciąży. Bardziej wiarygodna jest obecność przeciwciał IgG

– mówi specjalistka.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 21.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Aniolek 29.07.2022r.

Chyba warto wspomnieć, ze Pano doktor sama zachorowala i leczyla sie ILADS. Teraz sama leczy tą metodą... oj jak szybko zmienia sie spojrzenie, kiedy samemu doswoadczy sie cierpienia

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej