Dzieci w szkołach powinny nosić maseczki? Ekspert: To praktycznie niewykonalne

Fot: izusek / gettyimages.com

Zespół ds. COVID-19, który działa przy Polskiej Akademii Nauk rekomenduje, aby pracownicy szkół oraz dzieci nosiły podczas zajęć maseczki. Zdaniem Izabeli Pietrzak, lekarza chorób zakaźnych z Centrum Medycznego Damiana, to dobry pomysł, ale praktycznie niemożliwy do wykonania.

Mimo że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie zwalnia, to Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że dzieci mogą od września wrócić do szkoły. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół?

Eksperci zaznaczyli, że nie da się przewidzieć tego, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna COVID-19 za kilka miesięcy. Zdaniem specjalistów prawdopodobne są trzy scenariusze:

(...) dobry, kiedy R0 (wskaźnik przeciętnej liczby osób, jaką zakaża pojedynczy zakażony, im jest niższy tym lepiej) nie przekracza 1,1; umiarkowany, kiedy R0 jest pomiędzy 1,1 a 1,7; zły, kiedy R0 jest większy od 1,7 - czytamy w dokumencie przygotowanym przez zespół.

W ocenie badaczy, nawet jeśli sprawdzi się pierwszy scenariusz, to zarówno personel szkolny, jak i uczniowie - przynajmniej ci starsi - powinni nosić maseczki. Jeśli do czynienia będziemy mieli z drugim scenariuszem do tego zalecenia powinno dojść zwiększenie dystansu między ławkami uczniów, wydzielenie grup uczniów, którzy mogą kontaktować się ze sobą, ale nie pomiędzy grupami, oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas, ograniczenie poruszania się uczniów w przestrzeni wspólnej (np. asynchroniczne przerwy), wietrzenie pomieszczeń w ciągu dnia i dezynfekcja ławek, klamek oraz przedmiotów wspólnych po zajęciach.

Dodatkowo zespół ekspertów rekomenduje, aby nadzór sanitarny starannie śledził sytuację zdrowotną w rodzinach uczniów, nauczycieli i obsługi technicznej. Wykrycie w szkole przypadku COVID-19 powinno skutkować wprowadzeniem opracowanej wcześniej procedury sanitarnej.

W przypadku złego scenariusza szkoły, które funkcjonują w regionach o stosunkowo wysokim nasileniu epidemii i które nie mogą sprostać surowemu reżimowi sanitarnemu przedstawionemu w rekomendacjach, powinny przejść na system zajęć zdalnych.

Eksperci rekomendują władzom oświatowym, aby już teraz opracowywały zalecenia, które powszechnie obowiązywałyby w szkołach na wypadek każdego z trzech scenariuszy.

Maseczki i dystans społeczny w szkole - czy to w ogóle możliwe?

Zdaniem Izabeli Pietrzak, lekarza chorób zakaźnych, obowiązek noszenia maseczek i trzymanie dystansu społecznego w szkole to bardzo dobry pomysł. Jednak w ocenie specjalistki bardzo trudno będzie wyegzekwowanie od uczniów przestrzegania reżimu sanitarnego.

Dzieci lubią przebywać w grupie i utrzymanie dystansu społecznego będzie dla nich bardzo trudne. Nasuwa się także pytanie, kto i jak będzie weryfikował przestrzeganie zasad. W mojej ocenie kłopot z ich respektowaniem będą miały nie tylko najmłodsze dzieci, ale również te starsze. Pamiętajmy, że nawet dorośli mają problem ze stosowaniem się do zaleceń - mówi specjalistka.

Ekspertka zwraca uwagę na fakt, że maseczka działa tylko przez pewien czas i musi być regularnie wymieniana. Do tego dziecku trudno będzie powstrzymać się od dotykania twarzy.

Czy nad każdym uczniem miałby stać nauczyciel i kontrolować, jak długo nosi maseczkę i czy jej nie dotyka? - pyta retorycznie.

Powrót do szkoły - jak to będzie wyglądało?

Ministerstwo Zdrowia nie odniosło się do stanowiska przygotowanego przez zespół ds. COVID-19. Na tę chwilę Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wytyczne dla szkół. Przede wszystkim ministerstwo uczula rodziców, aby nie posyłali do szkoły dzieci, które są chore lub maja gorączkę. Uczniowie mają trzymać dystans społeczny, często myć ręce, zasłaniać nosa i usta w miejscach, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe. Uczniowie proszeni są także o nie podawanie rąk na powitanie, nie dotykanie twarzy oraz uważne słuchanie poleceń nauczyciela.

Dodatkowo resort pozwala szkołom na wprowadzenie nauki mieszanej, czyli część uczniów będzie uczyła się w szkole, a część zdalnie.

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie:

Zobacz film: Dlaczego nowy koronawirus jest taki niebezpieczny? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.08.2020,
Opublikowano: 20.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Bea 27.08.2021r.

Przecież nie ma sensu zaczynać tak szkoly, lepiej przejść na nauczanie zdalne, po co udawać, że wszystko jest w porządku jak nie jest

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej