Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań

Fot: Joao Paulo Burini / gettyimages.com

Malaria to choroba przenoszona przez komary na ludzi i  -  co rzadko sobie uświadamiamy - z ludzi na komary. Ostatnio naukowcy odkryli, że zakażone malarią dzieci, które nie wykazują żadnych objawów choroby - mogą masowo przekazywać pasożyta komarom. Dlaczego to odkrycie jest takie ważne?

Malaria, nazywana też zimnicą, to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych. Wywołuje ją pasożyt, który jest przenoszony przez komary. Komar jest żywicielem pośrednim, tzw. wektorem zakażenia - człowiek zakaża się poprzez ukłucie komara, który wcześniej pił krew zarażonej osoby. Ostatnie badania wykazały, że dzieci między 5. a 15. rokiem życia, które przechodzą chorobę bezobjawowo mogą "oddawać" pasożyta innym komarom. Tym samym przyczyniają się do wzrostu liczby pacjentów z malarią. Odkrycie powinno całkowicie zmienić podejście do walki z epidemią malarii

Niezwykłym odkryciem podzieli się badacze podczas corocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny (ASTMH).

Zobacz także:

Malaria. Jak dzieci przenoszą malarię?

Badania przeprowadzone w Ugandzie pokazały, że dzieci, które mają w sobie pasożyta wywołującego malarię, ale same nie chorują, mogą być tzw. superprzenośnikami pasożytów. Oznacza to, że mogły one zainfekować znacznie większą liczbę komarów niż inni chorzy. Eksperymentem, w którym komary były karmione próbkami krwi od zarażonych osób. Wykazały, że ponad 60 proc. infekcji u komarów można było połączyć zaledwie z czwórką dzieci (dwója była w wieku szkolnym, pozostałe miały 3 i 4 lata).

Co ciekawe, dzieci te mogą "łapać" pasożyta wielokrotnie i nie chorować. Takie sytuacje stwarzają ogromne zagrożenie dla regionów, w których malarię udało się opanować. Jak mówi Chiara Andolina, doktorantka i ekspert od malarii na Uniwersytecie Radboud – centrum medyczne w Holandii i autorka badania aż 80 proc. zakażonych może przechodzić chorobę bezobjawowo.

Malaria. Czy osoby bezobjawowe są bardziej zakaźne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie specjaliści zaprosili do badania  531 dorosłych i dzieci z 80 gospodarstw domowych. Naukowcy na przestrzeni dwóch lat kontrolowali ich stan zdrowia, głównie pod kątem malarii. Uczestnicy co miesiąc mieli wykonywane testy diagnostyczne i pobierali próbki krwi. Badano ją na obecność pasożytów, a później karmiono nią komary.

Okazało się, że zdecydowana większość infekcji była powiązana z krwią od osób bezobjawowych. Od osób, które miały objawy malarii zainfekowało się tylko 0,6 proc. wszystkich zakażonych komarów.

Badanie pokazało również to właśnie dzieci między 5. a 15. rokiem życia odpowiadają za prawie 57 proc. przypadków "przekazywania malarii" komarom. Tuż za dziećmi w wieku szkolnym znajdują te maluchy poniżej 5. roku życia (odpowiadają za 27,5 proc. zakażeń) oraz osoby w wieku 16 lat i starsze - za 15,7 proc.

Odkrycie powinno całkowicie zmienić podejście do walki z epidemią malarii. Do tej pory leczono przede wszystkim te osoby, które miały wyraźne obawy choroby. A to zdecydowanie za mało! Bez ciągłej kontroli i leczenia także tych osób, które przechodzą malarię bezobjawowo nie uda się zatrzymać rozprzestrzeniania się choroby.

Malaria - co warto o niej wiedzieć?

Malaria to choroba zakaźna przenoszona przez samice komarów widliszków. Do zakażenia dochodzi, gdy komar ugryzie i poprzez krew wprowadzi do organizmu postać inwazyjną zarodźca (sporozoit). Później pasożyt wędruje do ludzkich narządów (wątroby i trzustki), gdzie rozmnaża się i atakuje erytrocyty. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach od ugryzienia.

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

  • wysoka gorączka
  • dreszcze;
  • bóle głowy;
  • bóle mięśni, osłabienie i obniżenie nastroju.

Wraz z postępem malarii u pacjentów obserwuje się: niedokrwistości, silny ból głowy, wymioty, nudności, ostrą biegunka, przyspieszoną praca serca i żółtaczkę.

Leczeniem malarii zajmują się wyspecjalizowane ośrodki. Najczęściej pacjentom podaje się kombinacji leków zawierających syntetyczną artemizynę. Więcej na temat malarii i jej leczenia znajdziecie w naszym materiale: Czym jest malaria? Profilaktyka, objawy i leczenie

Nie tylko malaria. Jakie inne choroby można "przywieść" z egzotycznych wakacji? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co warto wiedzieć o malarii i innych chorobach tropikalnych? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 29.11.2020,
Opublikowano: 24.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej