Dysplazja oskrzelowo-płucna u wcześniaków – czynniki ryzyka, jak jej zapobiec?

Fot: PALMIHELP / gettyimages.com

Dysplazja oskrzelowo-płucna to ryzyko, które niesie za sobą poród przedwczesny. Mechanizm jest bardzo złożony i na jej powstanie, a także stopień ciężkości nakłada się wiele czynników ryzyka. Jednym z częstszych jest zakażenie wewnątrzmaciczne.

Dysplazja oskrzelowo-płucna to schorzenie pojawiające się u noworodków, a właściwie u wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przedwcześnie, z małą masa ciała. Może mieć różne nasilenie, a to z kolei warunkuje postępowanie terapeutyczne tuż po urodzeniu i w dalszym okresie życia.

Dysplazja oskrzelowo-płucna – czy jest?

Granica przeżywalności u wcześniaków znacząco się przesunęła. Niegdyś dzieci urodzone poniżej 30. tygodnia ciąży nie miały szans na przeżycie. Tymczasem teraz, ratuje się już 500-gramowe noworodki urodzone w 25. tygodniu ciąży, jeśli stan dziecka na to pozwala. Nie zmienia to faktu, że zbyt wcześnie urodzone dziecko jest niedojrzałe, a często nawet skrajnie niedojrzałe. Dysplazja oskrzelowo-płucna jest tym bardziej prawdopodobna, im bardziej niedojrzałe jest dziecko. Najbardziej narażone są noworodki urodzone przed 28. tygodniem ciąży, z masą nie przekraczającą 1000 g. Dysplazja oskrzelowo-płucna polega na włóknistych zmianach w układzie oddechowym, zahamowaniu tworzenia się pęcherzyków płucnych, a zamiast tego nadmiernie powiększone istniejące pęcherzyki płucne. Może mieć postać łagodną, umiarkowaną bądź ciężką. Dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną mają przede wszystkim problemy z oddechem, mają skłonność do bezdechów i obturacji oskrzeli. Są bardziej narażone na zakażenia układu oddechowego o ciężkim przebiegu.

Przyczyny dysplazji oskrzelowo-płucnej

Przyczyną dysplazji oskrzelowo-płucnej jest wcześniactwo. Natomiast do jej powstania przyczynia się wiele dodatkowych czynników, które zwiększają jej ryzyko. Przede wszystkim takim czynnikiem jest stan zapalny w drogach rodnych kobiety. Zakażenia wewnątrzmaciczne często stanowią również bezpośrednią przyczynę porodu przedwczesnego. Poza ewentualnie zmienionym kolorem wód płodowych, rozpoznanie zakażenia opiera się o badanie łożyska. Na ryzyko rozwoju dysplazji oskrzelowo-płucnej wpływają również pourodzeniowe interwencje. Zbyt duże objętości oddechowe prowadzą do rozedmy śródmiążowej i nadmiernego rozciągnięcia tkanki płucnej, co z kolei nasila proces zapalny w tkance płucnej. Ryzyko również rośnie przy długotrwale stosowanych zbyt dużych stężeniach tlenu w mieszaninie oddechowej.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Zmniejszenie ryzyka dysplazji oskrzelowo-płucnej u wcześniaków

Nie da się zapobiec dysplazji oskrzelowo-płucnej, jednak często lekarze mają czas by interweniować, zanim dojdzie do porodu przedwczesnego. Zmniejszenie ryzyka dysplazji może być efektem właściwie wcześnie zastosowanego leczenia glikokortykosteroidami. Pozwalają one w miarę możliwości na przyspieszenie procesu dojrzewania tkanki płucnej, przez co zmniejszają pourodzeniową niewydolność oddechową. Po urodzeniu, stosowanie specjalistycznego aparatu Neopuff zamiast samorozprężalnego worka typu Ambu pozwala na kontrolowanie ciśnień w układzie oddechowym dziecka. I mniej wygeneruje się uszkodzeń tkanki płucnej przez ingerencje pourodzeniowe, tym mniejsze ryzyko dysplazji oskrzelowo-płucnej. Pomocne może również okazać się stosowanie surfaktantu. Ważne jest także utrzymanie prawidłowego przyrostu masy ciała dziecka, optymalna podaż białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Opublikowano: 03.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej