Drętwienie języka związane jest z jego cienka błoną śluzową i silnym unerwieniem. Sprawia to, że język jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne, co prowadzi także do niewłaściwych odczuć z języka – w konsekwencji pojawia się drętwienie, a także pieczenie, mrowienie, kłucie i czasem ból. Zespół tych objawów nazywany jest parestezją. Parestezje to najczęściej wynik zaburzeń pracy nerwów bądź receptorów.
Drętwienie języka – przyczyny mrowienia
Drętwienie języka może wynikać nie tylko ze stanów chorobowych, ale również być objawem związanym z czynnikami zewnętrznymi. Uczucie drętwienia języka może być związane np. z reakcją alergiczną na konkretny produkt spożywczy, napój bądź lek. Do najczęstszych przyczyn drętwienia języka zalicza się migrenę.
Inną przyczyną wywołującą drętwienie języka jest uszkodzenie nerwu. Język jest narządem silnie unerwionym o cienkiej błonie śluzowej, dlatego można uszkodzić nerw np. podczas zabiegu stomatologicznego i zabiegów chirurgicznych twarzy i szczęki, w wyniku urazu głowy (złamania szczęki, zwichnięcia) lub guza.
Drętwienie języka pojawia się również podczas chorób i stanów chorobowych, takich jak: półpasiec, opryszczka, grzybica i owrzodzenie jamy ustnej, stwardnienie rozsiane (SM), padaczka, niedoczynność tarczycy, udar mózgu, guz mózgu, refluks żołądkowo-jelitowy, kserostomia (zespół suchości śluzówek jamy ustnej), próchnica i choroby zębów oraz hipoglikemia podczas cukrzycy. Może występować również w ciąży. Drętwienie języka może być również skutkiem spożywania alkoholu, palenia papierosów czy zatrucia metalami ciężkimi.
Wstrząs anafilaktyczny, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz także: Parestezje kończyn – jakie są przyczyny parestezji? Czy mogą mieć związek z nerwicą?
Zdrętwiały język, usta i inne objawy towarzyszące
Drętwienie języka może występować także z drętwieniem warg, podniebienia i całej jamy ustnej. Może towarzyszyć mu także drętwienie okolic jamy ustnej, np. szyi lub głowy. Oprócz drętwienia może pojawić się także pieczenie, kłucie, a nawet ból. Objawy towarzyszące są zależne od przyczyny pojawienia się drętwienia języka, dlatego też mogą występować również symptomy, takie jak: osłabienie mięśni twarzy, brak apetytu, zaburzenia smaku, drgawki, napady padaczkowe, zaburzenia widzenia oraz ból oczu.
Objawy towarzyszące mogą sugerować na bardzo poważne stany chorobowe wymagające pilnej interwencji medycznej. Do tego typu symptomów zalicza się: zaburzenia świadomości (omamy, splątanie, urojenia, senność), zaburzenia mowy, porażenie (brak czucia jednej lub wieloma częściami ciała), nietrzymanie moczu i stolca, trudności w oddychaniu. Takie objawy towarzyszące drętwieniu języka wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.
Czemu drętwieje język w ciąży?
Drętwienie u kobiety ciężarnej dotyczy głównie drętwienia kończyn. Zdarza się ono ok. 26 tygodnia. Najczęściej dotyczy dłoni i nóg, co może być spowodowane obrzękami i stanem zatrzymania wody w organizmie. Jest to swoista ochrona kobiety przed utratą nadmiaru wody w trakcie porodu. Znaczne obrzęki uciskają na nerwy, a co za tym idzie wywołują drętwienie. Aby sobie pomóc, kobieta w ciąży powinna dużo odpoczywać. Częsta zmiana pozycji powinna pomóc zapobiec drętwieniu. Poza tym należy zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe. Kobieta ciężarna powinna dużo pić, ograniczyć sól, a także spożywać produkty, które są źródłem makroelementów, takich jak magnez, potas i wapń (ryby, strączki, kakao, winogrona, pomidory, orzechy, nasiona).
Jeśli drętwienie jest dokuczliwe, należy udać się do specjalisty – możliwe, że w tym przypadku będzie konieczna suplementacja. Warto jednak podkreślić, że sytuacja wygląda inaczej, gdy u ciężarnej pojawia się drętwienie języka. Nie jest ono związane z obrzękami i jest objawem niepokojącym. Drętwienie języka w ciąży może sugerować choroby neurologiczne. Innymi przyczynami drętwienia języka w ciąży mogą być zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i niedobory np. magnezu.
Czy drętwienie języka należy leczyć?
Drętwienie języka to objaw, który może występować czasami bez rozpoznania konkretnej przyczyny. Może być związany z wieloma czynnikami, dlatego bardzo ważne jest postawienie diagnozy. Jeśli występuje regularnie i często, powinien być skonsultowany ze specjalistą. W postawieniu diagnozy ważne jest, aby osoba, która doświadcza drętwienia języka precyzyjnie opisała także objawy towarzyszące, które mogą sugerować konkretny stan chorobowy.
Ważne jest tutaj uwzględnienie w wywiadzie klinicznym: stosowanych leków, przebytych urazów i zabiegów (w tym np. stomatologicznych), a także informacji o chorobach współistniejących. Diagnostyka opiera się na wywiadzie klinicznym i badaniu fizykalnym, jednak w niektórych przypadkach mogą być zastosowane również badania takie jak diagnostyka obrazowa bądź badania laboratoryjne. Po znalezieniu przyczyny, stosuje się leczenie objawowe, np. u kobiet w ciąży suplementację potasu, magnezu i wapnia, a u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi hormony tarczycy.