Drętwienie języka - przyczyny zdrętwiałego języka

Fot: rocketclips / fotolia.com

Drętwienie języka to dolegliwość, która może być związana nie tylko z chorobami języka i jamy ustnej, ale również ze stanami zlokalizowanymi w okolicach głowy czy szyi. Najczęściej wynika m.in. z reakcji alergicznej na pożywienie, leki lub alkohol. Uczucie drętwienia języka może być skutkiem m.in. migreny, urazów lub owrzodzeń. 

Drętwienie języka związane jest z jego cienka błoną śluzową i silnym unerwieniem. Sprawia to, że język jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne, co prowadzi także do niewłaściwych odczuć z języka – w konsekwencji pojawia się drętwienie, a także pieczenie, mrowienie, kłucie i czasem ból. Zespół tych objawów nazywany jest parestezją. Parestezje to najczęściej wynik zaburzeń pracy nerwów bądź receptorów.

Drętwienie języka – przyczyny mrowienia

Drętwienie języka może wynikać nie tylko ze stanów chorobowych, ale również być objawem związanym z czynnikami zewnętrznymi. Uczucie drętwienia języka może być związane np. z reakcją alergiczną na konkretny produkt spożywczy, napój bądź lek. Do najczęstszych przyczyn drętwienia języka zalicza się migrenę. 

Inną przyczyną wywołującą drętwienie języka jest uszkodzenie nerwuJęzyk jest narządem silnie unerwionym o cienkiej błonie śluzowej, dlatego można uszkodzić nerw np. podczas zabiegu stomatologicznego i zabiegów chirurgicznych twarzy i szczęki, w wyniku urazu głowy (złamania szczęki, zwichnięcia) lub guza. 

Drętwienie języka pojawia się również podczas chorób i stanów chorobowych, takich jak: półpasiec, opryszczka, grzybica i owrzodzenie jamy ustnej, stwardnienie rozsiane (SM), padaczka, niedoczynność tarczycy, udar mózgu, guz mózgu, refluks żołądkowo-jelitowy, kserostomia (zespół suchości śluzówek jamy ustnej), próchnica i choroby zębów oraz hipoglikemia podczas cukrzycy. Może występować również w ciąży. Drętwienie języka może być również skutkiem spożywania alkoholu, palenia papierosów czy zatrucia metalami ciężkimi.

Wstrząs anafilaktyczny, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy ukąszeniu u osób uczulonych na jad owadów. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz także: Parestezje kończyn – jakie są przyczyny parestezji? Czy mogą mieć związek z nerwicą?

Zdrętwiały język, usta i inne objawy towarzyszące

Drętwienie języka może występować także z drętwieniem warg, podniebienia i całej jamy ustnej. Może towarzyszyć mu także drętwienie okolic jamy ustnej, np. szyi lub głowy. Oprócz drętwienia może pojawić się także pieczenie, kłucie, a nawet ból. Objawy towarzyszące są zależne od przyczyny pojawienia się drętwienia języka, dlatego też mogą występować również symptomy, takie jak: osłabienie mięśni twarzy, brak apetytu, zaburzenia smaku, drgawki, napady padaczkowe, zaburzenia widzenia oraz ból oczu. 

Objawy towarzyszące mogą sugerować na bardzo poważne stany chorobowe wymagające pilnej interwencji medycznej. Do tego typu symptomów zalicza się: zaburzenia świadomości (omamy, splątanie, urojenia, senność), zaburzenia mowy, porażenie (brak czucia jednej lub wieloma częściami ciała), nietrzymanie moczu i stolca, trudności w oddychaniu. Takie objawy towarzyszące drętwieniu języka wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Czemu drętwieje język w ciąży?

Drętwienie u kobiety ciężarnej dotyczy głównie drętwienia kończyn. Zdarza się ono ok. 26 tygodnia. Najczęściej dotyczy dłoni i nóg, co może być spowodowane obrzękami i stanem zatrzymania wody w organizmie. Jest to swoista ochrona kobiety przed utratą nadmiaru wody w trakcie porodu. Znaczne obrzęki uciskają na nerwy, a co za tym idzie wywołują drętwienie. Aby sobie pomóc, kobieta w ciąży powinna dużo odpoczywać. Częsta zmiana pozycji powinna pomóc zapobiec drętwieniu. Poza tym należy zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe. Kobieta ciężarna powinna dużo pić, ograniczyć sól, a także spożywać produkty, które są źródłem makroelementów, takich jak magnez, potas i wapń (ryby, strączki, kakao, winogrona, pomidory, orzechy, nasiona). 

Jeśli drętwienie jest dokuczliwe, należy udać się do specjalisty – możliwe, że w tym przypadku będzie konieczna suplementacja. Warto jednak podkreślić, że sytuacja wygląda inaczej, gdy u ciężarnej pojawia się drętwienie języka. Nie jest ono związane z obrzękami i jest objawem niepokojącym. Drętwienie języka w ciąży może sugerować choroby neurologiczne. Innymi przyczynami drętwienia języka w ciąży mogą być zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i niedobory np. magnezu.

Czy drętwienie języka należy leczyć?

Drętwienie języka to objaw, który może występować czasami bez rozpoznania konkretnej przyczyny. Może być związany z wieloma czynnikami, dlatego bardzo ważne jest postawienie diagnozy. Jeśli występuje regularnie i często, powinien być skonsultowany ze specjalistą. W postawieniu diagnozy ważne jest, aby osoba, która doświadcza drętwienia języka precyzyjnie opisała także objawy towarzyszące, które mogą sugerować konkretny stan chorobowy. 

Ważne jest tutaj uwzględnienie w wywiadzie klinicznym: stosowanych leków, przebytych urazów i zabiegów (w tym np. stomatologicznych), a także informacji o chorobach współistniejących. Diagnostyka opiera się na wywiadzie klinicznym i badaniu fizykalnym, jednak w niektórych przypadkach mogą być zastosowane również badania takie jak diagnostyka obrazowa bądź badania laboratoryjne. Po znalezieniu przyczyny, stosuje się leczenie objawowe, np. u kobiet w ciąży suplementację potasu, magnezu i wapnia, a u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi hormony tarczycy.

Zobacz film: Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej