Dren po operacji woreczka żółciowego – do czego służy i kiedy można go usunąć?

sudok1/getty images

Dren założony w trakcie operacji pęcherzyka (woreczka) żółciowego służy do odprowadzania poza jamę brzuszną przeciekającej do jamy otrzewnej żółci oraz do szybkiego zdiagnozowania ewentualnych krwawień. Usuwa się go, gdy ilość odprowadzanej treści jest minimalna lub gdy wyciek całkiem ustaje.

Pęcherzyk żółciowy, zwany też potocznie woreczkiem żółciowym, to narząd znajdujący się w jamie brzusznej, pod wątrobą. Standardową metodą operacji jest jego usunięcie (cholecystektomia), co wymaga zamknięcia dochodzącego do niego przewodu pęcherzykowego i naczyń krwionośnych. Na wypadek przecieku grożącego zapaleniem otrzewnej stosuje się dren zakładany do jamy brzusznej.

Zobacz także:

Na czym polega operacja pęcherzyka żółciowego?

Podstawowym celem operacji pęcherzyka (woreczka) żółciowego jest usunięcie go w sposób, który nie pozwoli na przesunięcie znajdujących się w nim złogów do dróg żółciowych. Kontroluje się również, czy w przewodzie wątrobowym nie znajdują się kamienie, które mogłyby doprowadzić do zatrzymania odpływu żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. W trakcie zabiegu podwiązuje się albo zabezpiecza klipsami zaciskowymi naczynia krwionośne i przewód pęcherzykowy. W większości wypadków uzyskuje się dzięki temu pełną kontrolę nad wypływem żółci i krwi z kikutów odciętych wraz z pęcherzykiem naczyń.

Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że w drogach żółciowych znajdują się kamienie, wykonuje się tzw. choledochotomię, czyli nacięcie dróg żółciowych, która pozwala na wprowadzenie specjalnej sondy z łyżeczką umożliwiającą usunięcie złogów.

W pewnym odsetku zabiegów dochodzi do przecieku żółci lub krwi z nieszczelnego zespolenia. Przyczyną jest zsunięcie się lub rozluźnienie podwiązki zamykającej tętnicę, żyłę lub przewód prowadzący żółć. W efekcie płyny w sposób niekontrolowany wypływają do jamy otrzewnej. Nie tylko powoduje to silne dolegliwości bólowe, ale też stwarza niebezpieczeństwo rozwoju groźnego dla życia zapalenia otrzewnej, zainfekowania tej ważnej przestrzeni i posocznicy (sepsy). Znaczny upływ krwi powoduje wstrząs krwotoczny i również stanowi śmiertelne zagrożenie dla chorego.

Dlaczego w trakcie operacji zakłada się dren?

Dren w trakcie operacji pęcherzyka (woreczka) żółciowego zakłada się w dwóch sytuacjach:

  • kiedy istnieje niebezpieczeństwo krwawienia lub wypływu żółci do jamy brzusznej z miejsca, w którym znajdował się pęcherzyk (z jego tzw. loży);
  • kiedy po nacięciu dróg żółciowych chce się je zespolić w sposób pewny i zapobiegający zwężeniu przewodu żółciowego – w takiej sytuacji stosuje się dren Kehra.

Dren umożliwia odpływ płynów poza jamy ciała, zapobiegając powstawaniu ewentualnych ropni. Nagły wzrost ilości odbieranej treści stanowi zaś dla chirurgów informację, że doszło do rozszczelnienia kikuta naczynia i niezbędne jest wykonanie kolejnego zabiegu, który tę sytuację pozwoli opanować.

Zakładane drenaże dzieli się na bierne i czynne. W odmianie biernej wykorzystuje się fakt, że w jamie brzusznej panuje nieco wyższe ciśnienie niż na zewnątrz ciała i że zbierający się w okolicy wewnętrznego ujścia drenu płyn wypływa samoistnie. Może on być absorbowany bezpośrednio przez opatrunek zabezpieczający jego zewnętrzny koniec (metoda otwarta) albo zbierany do worka (technika zamknięta). W drenażu czynnym końcówkę przewodu łączy się ze specjalną plastikową, sprężystą butelką Redona, która po zassaniu wciąga żółć lub krew dzięki wytworzonemu w niej podciśnieniu.

Jak długo po operacji założony jest dren?

Dren założony do loży po pęcherzyku żółciowym jest utrzymywany wyłącznie przez okres, kiedy odpływa z niego treść płynna – żółciowa, surowicza lub krwista. W przypadku niepowikłanych zabiegów wypływ trwa maksymalnie 1–2 dni. Po tym czasie dren wyciąga się z ciała. O ile żółć sączy się nadal – wykonanie tej procedury opóźnia się do czasu ustabilizowania sytuacji.

Inaczej wygląda technika stosowania drenu Kehra. Ma on kształt litery T i jej „poprzeczka” znajduje się w przewodzie żółciowym. Dzięki temu podpiera od wewnątrz jego ścianę i nie pozwala na jej obkurczanie się w trakcie gojenia. Zapobiega to powstawaniu zwężeń, które w późniejszym okresie mogłyby ograniczać możliwość odpływu żółci do dwunastnicy. Proces zrastania się przewodu trwa kilkanaście dni i dlatego dren Kehra usuwa się po kilku tygodniach od operacji. Do tego czasu zwykle pozostaje on drożny i odpływa przez niego część wytwarzanej w wątrobie żółci.

Zabieg usunięcia drenu trwa tylko chwilę i powoduje jedynie krótkotrwały ból w trakcie wyciągania oraz bezpośrednio po wykonaniu tej procedury. Z kanału, jaki tworzy się w powłokach w miejscu, gdzie znajdował się dren, może jeszcze przez kilka dni sączyć się niewielka ilość wydzieliny. Końcowym etapem jest zarośnięcie tego otworu i samoistne odtworzenie ciągłości tkanek.

Zakładanie drenu do loży po pęcherzyku (woreczku) żółciowym było przez wiele lat standardem w zabiegach cholecystektomii. Ostatnie badania pokazują, że z wykonania drenażu można zrezygnować:

  • jeśli anatomia dróg żółciowych była prawidłowa;
  • u szczupłych pacjentów z dobrym wglądem w pole operacyjne;
  • jeśli w trakcie operacji nie rozpoznano kamicy przewodowej oraz nie zaobserwowano krwawienia lub wycieku żółci.

Zobacz film: Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego - objawy, leczenie, dieta

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. W. Noszczyk, Chirurgia, t. II, Warszawa 2019.

2. S. Głuszek, Chirurgia. Podstawy, Warszawa 2019.

Data aktualizacji: 26.11.2020,
Opublikowano: 26.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej