Dorosłe osoby z porażeniem mózgowym zwykle chorują od urodzenia – trwały paraliż jest wynikiem porażenia poporodowego lub dziecięcego. Wraz z wiekiem objawy stają się coraz bardziej widoczne. Ten rodzaj niepełnosprawności jest najczęstszy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W naszym kraju żyje ok. 30 tys. ludzi dotkniętych porażeniem mózgowym.
Co to jest porażenie mózgowe?
W literaturze fachowej porażenie mózgowe opisywane jest jako zespół objawów związanych z różnego rodzaju zaburzeniami ruchu i postawy. Wynikają one zwykle ze spowodowanego komplikacjami rozwojowymi trwałego – wewnątrzmacicznego lub okołoporodowego – uszkodzenia mózgowia u płodu. Mogą też wystąpić na skutek urazu mechanicznego głowy małego dziecka lub dorosłej osoby (wtórne porażenie mózgowe). Porażenie mózgowe jest nieuleczalne, ale nie pogłębia się, a sprawność chorego (również intelektualna) zależy od stopnia uszkodzenia struktur mózgowych.
Przyczyny porażenia mózgowego
Zazwyczaj porażenie mózgowe jest spowodowane niedotlenieniem, które zdarza się podczas porodu lub w pierwszych dniach życia u noworodków z zaburzeniami oddychania. Do czynników ryzyka zaliczają się wcześniactwo oraz związana z nim niska masa urodzeniowa, jak również szereg chorób występujących tak u ciężarnej (np. zapalenie błon płodowych), jak u dziecka (np. ciężka żółtaczka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udar mózgu). W ok. 2% przypadków porażenie mózgowe wywołują geny.
Typy porażenia mózgowego: porażenie czterokończynowe, obustronne, połowiczne, spastyczne, kurczowe, pozapiramidowe, móżdżkowe
Porażenie mózgowe występuje w wielu postaciach zależnych od tego, który obszar mózgu uległ uszkodzeniu, jaki jest stopień tego uszkodzenia i jak rozległe zmiany pociągnął za sobą uraz. Wyróżnia się:
- porażenie kurczowe połowiczne (prawostronne lub lewostronne) powstałe na skutek dysfunkcji drogi korowo-rdzeniowej – niedowład dotyczy strony ciała przeciwnej do miejsca uszkodzenia,
- porażenie obustronne połowiczne (czterokończynowe) związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub niedorozwojem mózgu – niedowład kończyn górnych i paraliż dolnych,
- obustronne porażenie kurczowe (diplegia) spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego – niedowład kończyn dolnych (i niekiedy górnych, lecz w niewielkim stopniu),
- porażenie móżdżkowe (ataksja) wynikające z uszkodzenia móżdżku – trudności z koordynacją ruchową,
- porażenie pozapiramidowe związane z dysfunkcją układu podkorowego mózgu – rożnego rodzaju zaburzenia funkcji ruchowych: pląsawiczne, atetotyczne (bezładność), dystoniczne (mimowolność).
Porażenie mózgowe – objawy u dorosłych
Objawy porażenia mózgowego są zależne od jego postaci. Panuje błędne przekonanie, że osoby z tą chorobą są upośledzone umysłowo. Tymczasem zaburzenia funkcji intelektualnych nie dotyczą osób z lekkim porażeniem mózgowym ani nawet wszystkich chorych dotkniętych cięższymi postaciami paraliżu, niepotrafiących mówić ani chodzić. Wiele osób dorosłych z porażeniem mózgowym może podejmować normalną pracę, a także kończyć studia na uczelniach wyższych.
Najmniej ograniczające są porażenie móżdżkowe i pozapiramidowe. Pierwsze z nich objawia się m.in. drżeniem kończyn podczas wykonywania ruchów i opóźnieniem reakcji, drugie zaś niekontrolowanymi napięciami mięśni występującymi, a także uszkodzeniem słuchu. Przy obustronnym porażeniu kurczowym występują trudności w chodzeniu i precyzyjnym wykonywaniu ruchów, schorzeniami towarzyszącymi są też często choroby oczu. Najpoważniejsze w skutkach jest porażenie obustronne połowiczne, które powoduje opóźnienie w rozwoju, uniemożliwia samodzielne poruszanie się oraz utrzymanie głowy w pozycji pionowej, sprawia, że chory wymaga stałej opieki. Często schorzeniu temu towarzyszą porażenie zwieraczy odbytu i pęcherza oraz padaczka.
Porażenie mózgowe – długość życia chorych
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo żyją osoby z porażeniem mózgowym. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę schorzenia towarzyszące, przyczyny choroby i stosunek jakości opieki medycznej do potrzeb chorego. Porażenie mózgowe może skracać życie, zwłaszcza u osób z ciężką postacią choroby, które muszą przez wiele lat przebywać w pozycji leżącej (powstają u nich odleżyny i zaniki mięśni prowadzące z czasem do zaburzeń oddychania).
Rola rehabilitacji w porażeniu mózgowym i zaburzeniach ruchu
Leczenie porażenia mózgowego nie jest możliwe, a jedyną formę pomocy osobom dotkniętym typ typem niepełnosprawności stanowi rehabilitacja, od której w dużym stopniu zależy sprawność chorego. Zaplanowane w odpowiedni sposób ćwiczenia ruchowe zapobiegają narastaniu trudności związanych z unieruchomieniem mięśni. Pozwalają również usprawnić zdrowe kończyny, które pełnią funkcję kompensacyjną – odpowiadają za wykonywanie wszystkich czynności.
669 791 050 03.11.2022r.
Proszę o pomoc dziewczyna 32l z porażeniem mózgowym strasznie tęskni za mężczyznami sprowadza do domu bandziorów jest bita przez nich wykorzystywana finansowo psychczniemanipulowana przez dorosłych matkę ma chora po ciężkim zapaleniu opon mózgowych nie ma kto jej pomuc na tylko ciote która ma 68l i jusz nie daje rady jej pomagać niewiem co robic