Dorosłe osoby z porażeniem mózgowym – źródła i skutki choroby

Fot: fotolia.com

Porażenie mózgowe u dorosłych nie musi wiązać się z potrzebą ciągłej opieki nad chorym. Wszystko zależy od stopnia i miejsca urazu. Objawy porażenia mózgowego bywają różne, czasem są to nieznaczne trudności ruchowe. Chodzić nie potrafi ok. 30% chorych, taki sam jest odsetek niepotrafiących mówić.

Dorosłe osoby z porażeniem mózgowym zwykle chorują od urodzenia – trwały paraliż jest wynikiem porażenia poporodowego lub dziecięcego. Wraz z wiekiem objawy stają się coraz bardziej widoczne. Ten rodzaj niepełnosprawności jest najczęstszy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W naszym kraju żyje ok. 30 tys. ludzi dotkniętych porażeniem mózgowym.

Co to jest porażenie mózgowe?

W literaturze fachowej porażenie mózgowe opisywane jest jako zespół objawów związanych z różnego rodzaju zaburzeniami ruchu i postawy. Wynikają one zwykle ze spowodowanego komplikacjami rozwojowymi trwałego – wewnątrzmacicznego lub okołoporodowego – uszkodzenia mózgowia u płodu. Mogą też wystąpić na skutek urazu mechanicznego głowy małego dziecka lub dorosłej osoby (wtórne porażenie mózgowe). Porażenie mózgowe jest nieuleczalne, ale nie pogłębia się, a sprawność chorego (również intelektualna) zależy od stopnia uszkodzenia struktur mózgowych.

Przyczyny porażenia mózgowego

Zazwyczaj porażenie mózgowe jest spowodowane niedotlenieniem, które zdarza się podczas porodu lub w pierwszych dniach życia u noworodków z zaburzeniami oddychania. Do czynników ryzyka zaliczają się wcześniactwo oraz związana z nim niska masa urodzeniowa, jak również szereg chorób występujących tak u ciężarnej (np. zapalenie błon płodowych), jak u dziecka (np. ciężka żółtaczka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udar mózgu). W ok. 2% przypadków porażenie mózgowe wywołują geny.

Typy porażenia mózgowego: porażenie czterokończynowe, obustronne, połowiczne, spastyczne, kurczowe, pozapiramidowe, móżdżkowe

Porażenie mózgowe występuje w wielu postaciach zależnych od tego, który obszar mózgu uległ uszkodzeniu, jaki jest stopień tego uszkodzenia i jak rozległe zmiany pociągnął za sobą uraz. Wyróżnia się:

  • porażenie kurczowe połowiczne (prawostronne lub lewostronne) powstałe na skutek dysfunkcji drogi korowo-rdzeniowej – niedowład dotyczy strony ciała przeciwnej do miejsca uszkodzenia,
  • porażenie obustronne połowiczne (czterokończynowe) związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub niedorozwojem mózgu – niedowład kończyn górnych i paraliż dolnych,
  • obustronne porażenie kurczowe (diplegia) spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego – niedowład kończyn dolnych (i niekiedy górnych, lecz w niewielkim stopniu),
  • porażenie móżdżkowe (ataksja) wynikające z uszkodzenia móżdżku – trudności z koordynacją ruchową,
  • porażenie pozapiramidowe związane z dysfunkcją układu podkorowego mózgu – rożnego rodzaju zaburzenia funkcji ruchowych: pląsawiczne, atetotyczne (bezładność), dystoniczne (mimowolność).

Porażenie mózgowe – objawy u dorosłych

Objawy porażenia mózgowego są zależne od jego postaci. Panuje błędne przekonanie, że osoby z tą chorobą są upośledzone umysłowo. Tymczasem zaburzenia funkcji intelektualnych nie dotyczą osób z lekkim porażeniem mózgowym ani nawet wszystkich chorych dotkniętych cięższymi postaciami paraliżu, niepotrafiących mówić ani chodzić. Wiele osób dorosłych z porażeniem mózgowym może podejmować normalną pracę, a także kończyć studia na uczelniach wyższych. 

Najmniej ograniczające są porażenie móżdżkowe i pozapiramidowe. Pierwsze z nich objawia się m.in. drżeniem kończyn podczas wykonywania ruchów i opóźnieniem reakcji, drugie zaś niekontrolowanymi napięciami mięśni występującymi, a także uszkodzeniem słuchu. Przy obustronnym porażeniu kurczowym występują trudności w chodzeniu i precyzyjnym wykonywaniu ruchów, schorzeniami towarzyszącymi są też często choroby oczu. Najpoważniejsze w skutkach jest porażenie obustronne połowiczne, które powoduje opóźnienie w rozwoju, uniemożliwia samodzielne poruszanie się oraz utrzymanie głowy w pozycji pionowej, sprawia, że chory wymaga stałej opieki. Często schorzeniu temu towarzyszą porażenie zwieraczy odbytu i pęcherza oraz padaczka.

Porażenie mózgowe – długość życia chorych

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo żyją osoby z porażeniem mózgowym. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę schorzenia towarzyszące, przyczyny choroby i stosunek jakości opieki medycznej do potrzeb chorego. Porażenie mózgowe może skracać życie, zwłaszcza u osób z ciężką postacią choroby, które muszą przez wiele lat przebywać w pozycji leżącej (powstają u nich odleżyny i zaniki mięśni prowadzące z czasem do zaburzeń oddychania).

Rola rehabilitacji w porażeniu mózgowym i zaburzeniach ruchu

Leczenie porażenia mózgowego nie jest możliwe, a jedyną formę pomocy osobom dotkniętym typ typem niepełnosprawności stanowi rehabilitacja, od której w dużym stopniu zależy sprawność chorego. Zaplanowane w odpowiedni sposób ćwiczenia ruchowe zapobiegają narastaniu trudności związanych z unieruchomieniem mięśni. Pozwalają również usprawnić zdrowe kończyny, które pełnią funkcję kompensacyjną – odpowiadają za wykonywanie wszystkich czynności.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

669 791 050 03.11.2022r.

Proszę o pomoc dziewczyna 32l z porażeniem mózgowym strasznie tęskni za mężczyznami sprowadza do domu bandziorów jest bita przez nich wykorzystywana finansowo psychczniemanipulowana przez dorosłych matkę ma chora po ciężkim zapaleniu opon mózgowych nie ma kto jej pomuc na tylko ciote która ma 68l i jusz nie daje rady jej pomagać niewiem co robic

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej