Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia

Fot: zlikovec / gettyimages.com

Domowe sposoby na żylaki służą przede wszystkim profilaktyce tego schorzenia, które w zaawansowanym stadium wymaga interwencji chirurgicznej. Dzięki zastosowaniu prostych metod można jednak ograniczyć postęp choroby i złagodzić związane z nią dolegliwości.

Żylaki to patologiczne rozszerzenia naczyń żylnych powstające na skutek upośledzenia przepływu krwi. Mogą powstawać w różnych miejscach, ale najczęściej tworzą się w obrębie kończyn dolnych lub odbytu (tzw. hemoroidy). Przyczyną dolegliwości jest zwykle niska aktywność fizyczna.

Czym są żylaki i jak powstają?

Żylaki to anomalia żył powierzchownych, która polega na ich nadmiernym poszerzeniu, wydłużeniu i skręceniu na chorobowo zmienionych odcinkach. Zmiany są najczęściej wynikiem niewydolności odpływu żylnego. Jeśli jedno z naczyń jest niedrożne, następuje zwiększenie przepływu krwi w innych żyłach, co prowadzi do ich kompensacyjnego rozszerzenia.

Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Mogą wiązać się z silnymi dolegliwościami bólowymi oraz z groźnymi powikłaniami. W chorobowo zmienionych miejscach dochodzi bowiem do zastoju krwi i powstawania skrzeplin, co może stać się przyczyną niebezpiecznych dla życia zatorów. Dlatego żylaki należy leczyć, a przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu.

Skąd się biorą żylaki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Źródło: Klinika urody

Profilaktyka żylaków

Domowe sposoby na żylaki nóg lub odbytu to przede wszystkim szereg dobrych nawyków służących profilaktyce tego schorzenia. Bardzo często przyczyną powstawania żylaków jest siedzący tryb życia. Przy braku ruchu nie działa tzw. pompa mięśniowa, czyli skurcze mięśni wspomagające pracę zastawek żylnych, ułatwiające przepływ krwi w krążeniu żylnym (płynąc w stronę serca, musi ona pokonać siłę grawitacji). Niewydolności żylnej, która prowadzi do powstawania żylaków, zapobiec można dzięki regularnej aktywności fizycznej. Wskazane są przy tym ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, nordic walking, jazda na rowerze, taniec czy pływanie. Sporty siłowe mogą przyczyniać się do powstawania żylaków. Jeśli długotrwałe przebywanie w jednej pozycji (np. przy pracy biurowej) to konieczność, wskazane jest robienie częstych, kilkuminutowych przerw, podczas których należy się poruszać (np. przespacerować się, powspinać na palcach). Skutecznym domowym sposobem na żylaki kończyn dolnych jest leżenie z uniesionymi nogami (ułożonymi powyżej poziomu serca), np. podczas czytania czy oglądania telewizji. Taka praktyka wspomaga także krążenie żylne, czyli powrót krwi w stronę serca.

W profilaktyce żylaków istotne jest unikanie:

  • zakładania nogi na nogę,
  • noszenia zbyt obcisłych ubrań i obuwia na wysokim obcasie,
  • wysokich temperatur (przebywania w saunie, opalania się, kąpieli w wannie z gorącą wodą – należy później wziąć co najmniej chłodny prysznic),
  • nadmiaru soli,

Kto część choruje na żylaki? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Kto częściej choruje na żylaki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na żylaki przy ich pierwszych objawach

Żylaki nóg w zaawansowanym stadium są dobrze widoczne, więc łatwo zdiagnozować to schorzenie, jednak na tym etapie może już wymagać leczenia chirurgicznego. Trzeba więc zwracać uwagę na wczesne, nieswoiste objawy, takie jak tępy ból i uczucie ciężkości kończyn (zwykle pod koniec dnia lub po długotrwałym przebywaniu w niezmienionej pozycji), lekki obrzęk nóg, swędzenie, pulsowanie, bolesne skurcze mięśni. Symptomem wskazującym na konieczność sięgnięcia po nieco bardziej radykalne domowe metody są też pajączki na nogach. Wybór sposobu postępowania należy skonsultować z lekarzem.

Do metod zachowawczych należy noszenie specjalnych pończoch, rajstop lub skarpet uciskowych (ewentualnie opasek, bandaży), które stymulują krążenie i nie dopuszczają do poszerzania się żył. Profilaktyce żylaków służy zbilansowana dieta, a przy pierwszych objawach schorzenia warto zwiększyć podaż owoców i warzyw, które zawierają flawonoidy (wspomagają krążenie) i witaminę C (uczestniczy w produkcji kolagenu, dzięki czemu przyczynia się do wzmacniania naczyń krwionośnych). Z tych samych względów pomocne są suplementy diety, które zawierają m.in. diosminę, hesperydynę lub rutynę.

Skutecznym domowym sposobem na wczesne objawy żylaków są także preparaty do użytku zewnętrznego (kremy, maści, żele), w których składzie znajdują się wyciągi z roślin – kasztanowca, arniki, ruszczyka kolczastego, oczaru wirginijskiego czy czosnku. Zawierają one związki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, wpływają korzystnie na stan naczyń krwionośnych, poprawiają mikrokrążenie, działają przeciwbólowo.

Zobacz film i dowiedz się jak wygląda leczenie żylaków:

Zobacz film: Metoda leczenia żylaków: klejenie żylaków. Źródło: 36,6

Czy żylaków na nogach można pozbyć się domowymi sposobami?

Można złagodzić objawy żylaków kończyn dolnych lub odbytu domowymi sposobami, ale nie można tak wyleczyć schorzenia. Służą temu różnego typu zabiegi chirurgiczne. Ich celem jest zamknięcie światła naczynia, w którym toczy się proces chorobowy, lub jego usunięcie. W zależności od rozległości zmian proponuje się pacjentom:

  • skleroterapię (wstrzyknięcie do żyły substancji powodującej zwłóknienie jej ścian),
  • krioterapię lub termokoagulację (poddanie naczynia działaniu niskiej lub wysokiej temperatury),
  • zabieg laserem (z użyciem wiązki światła, co prowadzi do zwłóknienia żyły),
  • tradycyjną operację (podwiązanie i chirurgiczne usunięcie naczynia).

Bibliografia:

1. W. Noszczyk, Żylaki i inne choroby żył, Warszawa 2005.

Data aktualizacji: 09.05.2019,
Opublikowano: 09.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej