Domowe sposoby na przejedzenie. Jak stanąć na nogi po świątecznym obżarstwie?

Fot: Elenathewise / gettyimages.com

Podczas świąt wiele osób zapomina o diecie i zdrowych nawykach żywieniowych. Niestety te "drobne" szaleństwa często kończą się bólem brzucha, niestrawnością. Jak sobie poradzić z takim dolegliwościami?

Zacznijmy od tego, że przejedzenia należy się wystrzegać! Ciągłe podjadanie, przesadzanie z ilością spożywanych posiłków oraz ilością samego jedzenia prowadzi nie tylko do otyłości, ale także do problemów ze zdrowiem.

Więcej na ten temat: Dlaczego powinniśmy unikać przejedzenia

Lepiej zapobiegać

Przejedzenie to stan, którego powinniśmy się wystrzegać, nie tylko podczas świąt. W ciągu dnia powinniśmy jeść małe posiłki, najlepiej co 3-4 godzinny. Warto zrezygnować z potraw smażonych, ciężkostrawnych na rzecz dań pieczonych, gotowanych. Lwią część naszej diety powinny stanowić warzywa. Zawierają one błonnik pokarmowy, który ułatwia trawienie i poprawia perystaltykę jelit. Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie produktów, po których mamy wzdęcia (od mleka przez fasolę - czasem jest to indywidualna sprawa). Problemy żołądkowe może wywołać także alkohol oraz napoje gazowane.

Mimo że większość z nas doskonale o tym wie, to z wprowadzeniem tych reguł w życie mamy spore kłopoty i w rezultacie, zamiast spędzać czas z rodziną przy świątecznym stole, szukamy sposób na bolący brzuch i niestrawność.

Przejedzenie - jakie daje objawy?

Najczęściej objawami przejedzenia są:

  • skurcze jelit, ból brzucha;
  • "przelewanie się" treści pokarmowej;
  • zgaga;
  • wzdęcia;
  • odbijanie się;
  • nudności;
  • wstręt do jedzenia.

Skąd się bierze zgaga? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

    Zobacz film: Skąd się bierze zgaga? Źródło: 36,6

    Sposoby na przejedzenie

    • czarna herbata - ciepła, czarna herbata stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i pomaga trawić tłuszcze;
    • zielona herbata - likwiduje uczucie przepełnienia;
    • czerwona herbata - wspomaga pracę wątroby;
    • herbata z imbirem - zwiększa produkcję soków trawiennych i przyspiesza proces przemiany materii;
    • napar z majeranku - likwiduje zgagę i wzdęcia;
    • kminek - pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwskurczowo i wiatropędnie;
    • soda - pomaga na wzdęcia oraz neutralizuje kwasy żołądkowe;
    • mięta - należy ją wypić zaraz po jedzeniu; 
    • anyż w formie naparu - łagodzi dolegliwości związane z kolkami, niestrawnością, wzdęciami i nudnościami;
    • szałwia - sprawdzi się w walce z uczuciem przepełnienia;
    • ocet jabłkowy - idealny na zaparcia. Rano na czczo należy wypić szklankę letniej wody (przegotowanej i ostudzonej) z dodatkiem octu jabłkowego i miodu.

    Można także nabyć w aptece środki farmaceutyczne na wzdęcia, zaparcia, czy biegunkę lub zaparcia. W domowej apteczce dobrze mieć krople miętowe, które pomagają w trawieniu, zwłaszcza przy ciężkostrawnych potrawach.

    O ewentualnych problemach żołądkowych warto pomyśleć już na etapie przygotowywania potraw. Zioła takie, jak majeranek, kumin, tymianek, czy zioła prowansalskie nie tylko wzbogacą smak jedzenia, ale także wspomogą trawienie.

    Zachowaj umiar

    W niektórych przypadkach uczucie ciężkości w żołądku może się utrzymywać nawet przez kilka dnia. Dlatego, aby wspomóc trawienie należy pić dużo wody, unikać ciężkich i smażonych dań. Mięso lepiej zastąpić rybą lub sałatką.

    Data aktualizacji: 13.12.2019,
    Opublikowano: 02.02.2018 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

    Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

    Czytaj więcej
    Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

    Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

    Czytaj więcej
    Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

    Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

    Czytaj więcej
    Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

    Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

    Czytaj więcej
    Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

    Czytaj więcej
    Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

    Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

    Czytaj więcej
    Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

    Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

    Czytaj więcej
    Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

    SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

    Czytaj więcej
    Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

    Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

    Czytaj więcej
    Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

    Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

    Czytaj więcej