Rozwolnienie, zwane biegunką, to częste (minimum 3 na dobę) oddawanie luźnego lub płynnego stolca, trwające od kilku godzin do nawet paru dni. Rozwolnienie wywołane jest najczęściej zatruciem pokarmowym, a także infekcją wirusową, bakteryjną, a także działaniem wielu leków. Częste wypróżnianie się powoduje znaczne odwodnienie organizmu i ryzyko zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Biegunka u dzieci, a zwłaszcza niemowląt, jest zaburzeniem wymagającym szybkiej wizyty u lekarza. Małe dzieci, podobnie jak osoby w podeszłym wieku, zdecydowanie łatwiej i szybciej ulegają odwodnieniu, które może być dla nich o wiele groźniejsze niż dla osób dorosłych.
Domowe sposoby na biegunkę – zioła i rośliny lecznicze
W przypadku zdecydowania się na leczenie biegunki domowymi sposobami po pierwsze należy na bieżąco nawadniać organizm, najlepiej poprzez regularne picie przegotowanej lub mineralnej wody po kilka łyków, co około kilkanaście minut. Picie sporych ilości płynów jest obowiązkowe podczas każdego biegunkę. Skutecznymi domowymi sposobami na pozbycie się biegunki może być spożywania naparów:
- z siemienia lnianego – najlepiej przyrządzić bardzo gęsty napar, zalewając niezbyt obficie ziarna siemienia wrzątkiem, by płyn miał stałą konsystencję, przypominającą nieco kleik,
- z kolendry – objawy rozwolnienia mogą zostać złagodzenie naparem z kolendry, który pomoże także w niestrawności i bólu brzucha. Wystarczy zalać 2–3 łyżeczki nasion kolendry gorącą wodą, odstawić na kilkanaście minut, a później odcedzić. Zaleca się stosowanie naparu minimum 3 razy dziennie,
- z piołunu – jest to bardzo gorzkie w smaku zioło, lecz jedno z najlepszych na problemy z rozwolnieniem. Łyżkę ziela należy zalać wrzątkiem, odstawić do zaparzenia i wypić po ostudzeniu. Piołun należy spożywać regularnie, w małych ilościach. Efekty można odczuć już po wypiciu pierwszej szklanki,
- z pierwiosnka zwyczajnego – do garnka z wrzącą wodą (ok. 1 l) należy wsypać ok. 50 g suszonych liści pierwiosnka zwyczajnego, zakryć w celu zaparzenia i pić ok. 3 filiżanki dziennie po uprzednim ostudzeniu,
- z koniczyny polnej – wystarczy przyrządzić leczniczy odwar, polegający na zalaniu zimną wodą ok. 50 g suszonej koniczyny i późniejszym gotowaniu przez ok. 10 min. Następnie należy odcedzić zagotowaną wodę i pić co najmniej 3 razy dziennie.
Wśród ziół wykorzystywanych w leczeniu biegunki domowymi sposobami można wymienić także napary z korzenia lukrecji, rumianku, kopru włoskiego, tymianku, piołunu oraz ziela cząbru.
Zobacz także: Biegunka u niemowlaka. Jak wygląda? Jak pomóc dziecku?
Jagody i aronia pomocne w walce z rozwolnieniem
Medycyna naturalna podkreśla wysoką skuteczność jagód i aronii w walce z biegunką. W przypadku jagód zaleca się spożywanie umytych, surowych lub suszonych owoców. Można z nich także przygotować nalewkę, jednak najskuteczniejszym sposobem na rozwolnienie jest napar z suszonych czarnych jagód. Zawarte w jagodach garbniki wpływają na pracę jelit, spowalniając ruchy robaczkowe, co ma wpływ na zatrzymanie biegunki.
Aronia i zawarte w jej owocach witaminy oraz dobroczynne związki są nie do przecenienia. Mogą stanowić również oręż dla osób borykających się z biegunką. Za sprawą zawartego w niej litu aronia działa także uspokajająco. Owoce i przetwory warto jeść także w przypadku zatruć pokarmowych i chorób wrzodowych, jednak należy pamiętać, by nie stosować zbyt dużych dawek, które mogą dać niepożądane efekty w postaci podrażnienia przewodu pokarmowego.
Podczas rozwolnienia warto jeść czekoladę i kakao!
Obecne w czekoladzie ziarno kakaowe jest źródłem wielu związków polifenolowych (m.in. wspomnianych garbników). Czekolada zawiera spore ilości cukru oraz tłuszczu, dzięki czemu stanowi znakomity dodatek energetyczny.W przypadku zdecydowania się na samo kakao, zamiast w mleku, warto rozpuścić je w wodzie.
Zobacz także: Przyczyny i objawy biegunki w ciąży
Leczenie rozwolnienia domowymi sposobami – o czym jeszcze pamiętać?
W walce z biegunką u dzieci i dorosłych należy pamiętać o częstych błędach, których nie należy popełniać. We wczesnej fazie biegunki powinno unikać się spożywania pokarmów bogatych w błonnik, pełnoziarnistego pieczywa i surowych warzyw. Powinno wprowadzić się także lekkostrawną dietę, unikać tłustych i ostrych potraw. Nie powinno się także pić alkoholu, mleka, kawy, napojów gazowanych i słodzonych. Zabrania się palenia papierosów, które mogą zaostrzyć objawy biegunki. Zaleca się spożywanie kleiku ryżowego, pieczonych lub gotowanych warzyw, a także owoców – bananów, moreli i wspomnianych jagód i aronii.
kilkana 04.12.2017r.
Najważniejsze to nie czekać, tylko reagować. Użyjecie odpowiedniego leku to szybko będzie widoczna zmiana - u nas dzieci od razu dostają smectę i to im pomaga. Nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji, żeby coś było nie tak - wystarczy dawać lek zgodnie z ulotką i będzie ok. A oczywiście sam lek bez recepty sprzedawany. Zawsze mamy zapas.