Zapalenie pęcherza i dróg moczowych wywołuje pieczenie oraz ból w trakcie oddawania moczu, a także uczucie parcia na pęcherz. Objawom często towarzyszy wysoka gorączka, mimowolne oddawanie moczu, lub oddawanie go małymi porcjami w nasilonych fazach zapalenia pęcherza. W przypadku mężczyzn zapalenie często jest mylone z problemami związanymi z gruczołem krokowym (prostatą). Chorobę można leczyć domowymi sposobami, lecz warto zapoznać się z opinią lekarza, który zdiagnozuje dolegliwości i wskaże na odpowiednie metody leczenia.
Żurawina – naturalny lek na zapalenie pęcherza
Od lat prym wśród naturalnych i domowych sposobów na zapalenie pęcherza moczowego wiedzie żurawina. Regularne spożywanie owoców i produktów z żurawiną zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych nawet o kilkadziesiąt procent! Wbrew dość powszechnej opinii, zbawienne działanie dla osób borykających się z zapaleniem pęcherza nie leży we właściwościach zakwaszających mocz, a w bogactwie flawonoidów, antocyjanów oraz proantocyjanidyn. Wymienione substancje, a zwłaszcza proantocyjnidyna, pomagają zwalczać bakterie i zapobiegać zakażeniom. Proantocyjanidyny „atakują” bakterie E. coli (pałeczki okrężnicy, z łac. Escherichia coli), które mogą wywołać spore spustoszenie w organizmie (wraz z zakażeniem i zapaleniem dróg moczowych).
Za sprawą substancji zawartych w żurawinie są stosunkowo szybko usuwane z organizmu. Jak podkreślają lekarze i dietetycy, wpływ żurawiny na drogi moczowe jest zauważalny po ok. 2 godzinach od spożycia i utrzymuje się przez ok. 10 godzin. W przypadku zapalenia pęcherza i chęci leczenia go żurawiną warto spożywać owoce (lub inne produkty) w dwóch dawkach: rano i wieczorem. Stosowanie żurawiny w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego rekomenduje Europejskie Towarzystwo Urologiczne.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza – nasiadówki i kąpiele ziołowe!
Zwolennicy domowego sposobu walki z zapaleniem pęcherza, wskazują na dobroczynne działanie ziołowych kąpieli oraz tzw. nasiadówek, polegających na siedzeniu w ciepłej wodzie z leczniczymi dodatkami (rumiankiem, nagietkiem, kwiatem koniczyny, szałwią, korą dębową, a nawet miazgą z cebuli). Nasiadówka powinna trwać mniej więcej 30 minut, a temperatura wody powinna wynosić od 34 do 37 °C. Nasiadówki w celu eliminowania zapalenia pęcherza powinno wykonywać się co najmniej dwa razy dziennie. Jak przygotować leczniczą nasiadówkę? Łyżkę leczniczych dodatków (szałwii, rumianku) należy zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać przez 10 minut, a następnie przecedzić i wlać napar do miski z ciepłą wodą.
Zobacz także: Choroby pęcherza moczowego – czynniki zwiększające ryzyko stanów zapalnych
W przypadku kąpieli ziołowych, które mogą przynieść znaczną ulgę w walce z zapaleniem pęcherza, warto wypróbować ciepłą kąpiel z użyciem rumianku, który ma bogate właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Do gorącej wody w wannie należy wlać ok. 1 litra uprzednio przygotowanego naparu z rumianku. Korzystne działanie oprócz rumianku ma także igliwie sosnowe. Napar z igieł sosnowych (ok. 0,5 kg) należy zalać wrzącą wodą tak, by w całości zostały przykryte. Wrzątek wraz z igłami należy przykryć i odstawić na kilkanaście minut, do momentu aż sosnowe igliwie zmięknie. Następnie przyrządzony napar powinno dolać się do gorącej wody w wannie lub misce. Kąpiel z udziałem rozmiękniętych igieł może wywoływać dyskomfort, dlatego przed wrzuceniem ich do wanny można umieścić je w płóciennym worku.
Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Dowiesz się tego z filmu:
Zioła jako naturalny i domowy sposób na zapalenie pęcherza
Napary, herbatki z ziół mogą pomóc wszystkim osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza moczowego. Kuracja ziołami jest skuteczna w nawracających infekcjach, a także pierwszych stanach zapalnych u dzieci i dorosłych. Wybierając ziołolecznictwo w walce z zapaleniem pęcherza, warto zdecydować się na herbatę z owoców oraz liści borówki, wspomniany rumianek, pokrzywę, majeranek, szałwię, dziurawiec oraz krwawnik. Wymienione rośliny mają właściwości moczopędne, a niektóre z nich również przeciwzapalne i bakteriobójcze, które pomogą osobom skarżącym się na bóle w przebiegu stanu zapalnego pęcherza moczowego.
Zobacz także: Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?
Ciepło i higiena podstawą domowego leczenia zapalenia pęcherza
Chorego pęcherza nie można oziębiać! Zaleca się stosowanie termoforów (najlepiej dwóch jednocześnie), przykładając je w okolicy krocza oraz w okolicach krzyża. Jeśli nie posiada się termoforu, można wykorzystać butelki z ciepłą wodą oraz okłady z gorących ręczników. W czasie choroby nie powinno się chodzić z odsłoniętymi plecami, które poprzez ewentualne owianie mogą nasilić objawy zapalenia pęcherza. W trakcie choroby powinno się także niezwłocznie wyprać bieliznę, ręczniki oraz pościel w temperaturze powyżej 60 °C. Nie należy kąpać się w jeziorach, basenach oraz innych zbiornikach wodnych, co może pogorszyć stan chorej osoby.
ŹRÓDŁA
Badania nad skutecznością żurawiny - Avorn J., Monane M., Gurwitz J.H., Glynn R.J., Walton R.J., Choodnovsky I., Lipstitz L.A., Reduction of bacteriuria and pyuria after ingestion of cranberry juice. JAMA 1994, 271: 751-754
Grażka 05.04.2018r.
Domowe sposoby są dobre, ale jako uzupełnienie farmakologii, bo inaczej można leczyć się nawet miesiąc. W każdym razie, kiedy ja mam zapalenie, to łykam tabletki i piję co najmniej 3 litry wody dziennie, żeby często oddawać mocz, bo to wypłukuje bakterie, które odpowiadają za zapalenie pęcherza.