Dojrzewanie u dziewczynek – kiedy się zaczyna i jakie są jego etapy?

Fot. Klaus Vedfelt / Getty Images

Okres dojrzewania u dziewcząt nie jest łatwym czasem zarówno dla córki, jak i jej rodziców. Za zachodzące zmiany odpowiadają hormony – to właśnie dzięki nim dziewczynka zaczyna zmieniać się w kobietę. Metamorfoza nie ogranicza się tylko do jej wyglądu, ale również obejmuje sferę społeczną i emocjonalną.

Dojrzewanie dziewczynek oraz chłopców rozpoczyna się wtedy, kiedy mózg otrzymuje sygnał do rozpoczęcia produkcji hormonów płciowych. W tym czasie ciało zaczyna „wariować” – pierwsze symptomy dojrzewania mogą wprawić dziewczynkę w zawstydzenie, zakłopotanie, a nawet przerażenie. Warto więc pomóc dziecku rozpocząć ten ważny okres – szczera i serdeczna rozmowa przygotuje je psychicznie na nadchodzące zmiany. Niestety, pomimo wielu informacyjnych akcji społecznych nadal na forach internetowych można przeczytać wpisy zakłopotanych dzieci, z którymi nikt nie rozmawia o tym, co je czeka.

Fazy dojrzewania u dziewcząt

Dojrzewanie płciowe dziewczynek jest procesem stopniowym i trwa kilka lat. Może rozpocząć się już w 8. roku życia – od dziecięcej fazy dojrzewania. Proces ten zaczyna się od stopniowej produkcji coraz większych ilości hormonów. Kolejny etap to faza zwiastunów pokwitania – przeciętnie jej pierwsze objawy można dostrzec około 11. roku życia. Charakteryzuje ją ściemnienie brodawek sutkowych oraz ich uwypuklenie. Jest to również pora, kiedy pojawiają się pierwsze włosy łonowe. Okres ten charakteryzuje się intensywnym wzrostem i przyrostem masy ciała. Niektóre dziewczęta uskarżają się w tym czasie na „bóle kości” – jest to objaw towarzyszący intensywnemu wzrostowi.

Następnym etapem jest faza przedpokwitaniowa – rozpoczyna się ona między 9. a 15. rokiem życia, średnio jest to 12. rok. Nadal trwa intensywny wzrost i przyrost masy ciała. Piersi dziewczynki stają się stopniowo coraz większe, a brodawki sutkowe bardziej napigmentowane. Owłosienie łonowe jest coraz gęstsze i wyraźniejsze. Zaokrąglają się biodra, a pochwa zaczyna produkcję przezroczystej lub białej wydzieliny. Jest to również czas, kiedy u wielu dziewcząt pojawiają się problemy z cerą, np. trądzik młodzieńczy. Kolejna faza to pokwitanie właściwe – rozpoczyna się między 10. a 16. rokiem życia, chociaż średnio jest to 13. rok. Piersi są już wyraźnie zarysowane, a owłosienie łonowe pełne. Zaczynają rosnąć włosy pod pachami. Większość dziewcząt w tym momencie dostaje swojej pierwszej miesiączki. Ostatnim etapem dojrzewania jest faza młodzieńcza. Dziewczynka osiąga ją między 12. a 19. rokiem życia, średnio jest to 15. rok. Figura dziewczyny jest coraz bardziej kobieca, owłosienie łonowe gęste i ma kształt trójkąta. Cykle miesiączkowe stają się w tym czasie regularne.

Polecamy: Pokwitanie u chłopców i dziewczynek. W jaki sposób przebiega? Jak je rozpoznać?

Czy hormony determinują życie kobiet? Jak wygląda PMS widziany oczami mężczyzn? Przekonajcie się na filmie:

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet? Męski punkt widzenia PMS. Źródło: Dzień Dobry TVN

Okres dojrzewania u dziewcząt – jak zmienia się psychika?

Okres dojrzewania u dziewczyn to nie tylko zmieniające się ciało i pierwsza miesiączka. Wiele osób kojarzy ten czas z „burzą hormonów” naładowaną trudnymi uczuciami, problemami w ich wyrażaniu oraz ogólnie rozchwianymi emocjami. Nie zawsze jednak tak jest – część dziewcząt przechodzi ten okres stosunkowo łagodnie, szczególnie wtedy, kiedy ufają swoim rodzicom i traktują ich jak swoich przyjaciół. Pierwszym problemem natury emocjonalnej, z jakim musi zmierzyć się dziewczynka, są zmiany w jej ciele. Pojawiające się owłosienie, trądzik, zaokrąglenie bioder i piersi może powodować w niej złość i rozdrażnienie. Mogą pojawić się pierwsze kompleksy, które dodatkowo podsyca środowisko kolegów i koleżanek. Kluczem do przejścia przez te stany jest zaakceptowanie sytuacji.

Kolejnym wyzwaniem, jakie przed rodzicami stawia okres dojrzewania dziewczynki, jest rozchwiana emocjonalność. Fochy, krzyk i płacz nie są spowodowane jej złą wolą, ale szalejącymi hormonami. Szybkie zmiany ich stężeń mogą dawać objawy w postaci częstych i nieoczekiwanych zmian nastroju. Okres ten jest nacechowany skrajnościami – nawet pozornie błaha informacja może wywołać w dziewczynce złość, wzruszenie lub wybuch radość. Jest to okres fascynacją różnego rodzaju subkulturami i stanowcze piętnowanie innych.

Czas dojrzewania jest jednocześnie czasem kształtowania światopoglądu, co może wprowadzać rodziców w zdumienie. Poglądy nastolatków początkowo znacząco różnią się od tych wyznawanych przez rodziców – z tego powodu wiek nastoletni nazywany jest okresem buntu. Dojrzewanie dziewczynek to również chęć podkreślenia swojej indywidualności i wyrażenia siebie – może pojawić się krzykliwa fryzura, chęć ubierania się zgodnie z lubianą subkulturą, dziwaczne zachowania. Takie poszukiwania tożsamości są zupełnie normalne – młody człowiek ma świadomość, że jest już kimś więcej niż tylko dzieckiem. Chce być akceptowany i zauważalny nie tylko przez rodziców, ale również grupę rówieśników i ogólnie społeczeństwo. Młode dziewczynki często są dręczone wątpliwościami – jakie powinny być w przyszłości, czy są akceptowane i lubiane. Grupa rówieśnicza odgrywa więc bardzo dużą rolę w życiu młodego człowieka i wszelkie niepowodzenia z nią związane są silnie przeżywane.

Polecamy: Przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek i chłopców – skąd się bierze?

Dojrzewanie a seksualność

Dojrzewanie dziewczęcej psychiki to również rozbudzająca się seksualność – rodzi się potrzeba bliskości i czułości. Dziewczyny szukają w swoich chłopakach realizacji właśnie tych potrzeb. Inaczej jest u chłopców – ich głównym celem jest rozładowanie napięcia seksualnego. Ważne jest, aby w porę uświadomić dojrzewającą dziewczynkę o motywacjach chłopców w jej wieku i wpoić jej szacunek do swojego ciała. W przeciwnym razie może to skończyć się cierpieniem – wykorzystaniem dziewczynki, „zaliczeniem” jej, późniejszym wyśmiewaniem przez rówieśników lub w najgorszym przypadku nawet nastoletnią ciążą.

Bibliografia:

  1. Kobyłecka Wanda, Jaczewski Andrzej: O dziewczętach dla dziewcząt. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2010.
  2. Stompor Ewa: Dojrzewanie dziewcząt bez tajemnic. Wydawnictwo Literat 2009.
Data aktualizacji: 24.05.2019,
Opublikowano: 24.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej