Do czego może doprowadzić nieleczone płaskostopie? Poznajcie historię pani Grażyny

Zobacz film: Konsekwencje nieleczenia płaskostopia, historia Pani Grażyny. Źródło: 36,6

Płaskostopie pojawia się nie tylko u dzieci. Dolegliwość może występować także u osób dorosłych. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby po pięćdziesiątym roku życia oraz te, które są otyłe. Czy płaskostopie u osoby dorosłej także wymaga leczenia?

Na stopie opiera się praktycznie cały ciężar ciała. Jeśli ma nieprawidłowy kształt mogą się pojawić poważne problemy z zdrowiem. Nieleczone płaskostopie powoduje nie tylko problemy z kręgosłupem, zmiany zwyrodnieniowe, ale także ból. Bardzo często jest on tak silny, że chorzy mają poważne problemy z chodzeniem. Jedną z takich osób była pani Grażyna, bohaterka programu 36,6°C.

Pani Grażyna pierwsze dolegliwości zaczęła odczuwać dziesięć lat, wtedy jednak zignorowała problem. Kiedy ból stał się nie do wytrzymania kobieta zdecydowała się na wizytę u specjalisty. Wyniki badań pokazały, że zmiany są już bardzo duże i jedyną szansą na powrót do zdrowia jest wykonanie operacji. Jak wygląda taki zabieg? Dowiecie się tego z powyższego filmu.

Płaskostopie, czyli co?

Stopa zdrowego człowieka jest wygięta w delikatny łuk. W niektórych przypadkach, np. ze względu na uwarunkowania genetyczne, problemy z kręgosłupem czy wady postawy, to naturalne wysklepienie znika. Jeśli dolegliwość została odpowiednio wcześnie wykryta, wykonując odpowiednie ćwiczenia można przywrócić stopie jej anatomiczny kształt. Przykładowe ćwiczenia specjalnie dla widzów 36,6°C przygotowała Marta Jakacka, fizjoterapeutka. Film na którym pokazuje jak ćwiczyć możecie zobaczyć tutaj.

W przypadku pacjentów, u których zmiany są już bardzo zaawansowane konieczna jest operacja.

Data aktualizacji: 27.09.2019,
Opublikowano: 27.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej