Dzień Psa. Kilka powodów, dla których warto mieć w domu czworonoga

Fot: RUSS ROHDE / gettyimages.com

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Choć to stwierdzenie może się wydawać banałem, to liczne badania pokazują, że posiadanie psa niesie za sobą bardzo wiele korzyści, także dla zdrowia. 1 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Psa, to także doskonała okazja do tego, aby poważnie zastanowić się nad przygarnięciem czworonoga.

Dzień Psa obchodzony jest w Polsce od 2007 roku, a jego pomysłodawcą było czasopismo "Przyjaciel Pies". Święto ma na celu zwrócenie uwagi na najwierniejszych przyjaciół ludzi oraz na problem bezpańskich psów.

Jakie są korzyści z posiadania psa?

To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiedzą chyba wszyscy. Mało kto jednak wie, że posiadanie czworonoga ma korzystny wpływ na zdrowie, także to psychiczne. Zatem, dlaczego warto mieć psa?

Po pierwsze kontakt z psem pomaga obniżyć ciśnienie oraz poziom cholesterolu. Badania pokazują, że posiadacze psów, którzy przeszli zawał serca szybciej wracają do zdrowia. Zdaniem badaczy to zbawienna moc spacerów z czworonogiem.

Po drugie chroni przed chorobami. O psie powinni pomyśleć przyszli rodzice. Okazuje się, że maluchy, które wychowują się wraz ze zwierzakiem mają mocniejszy układ odpornościowy. Takie dzieciaki rzadziej łapią infekcje górnych dróg oddechowych, co z kolei chroni jej przed rozwojem alergii czy astmy. Kontaktu z psem potrzebują również dzieci z autyzmem czy ADHD. Badania pokazują, że obcowanie ze zwierzakiem pomaga im się uspokoić, a także wyładować nadmiar energii.

Zobacz film: 10 najlepszych ras psów dla dzieci

Po trzecie łagodzą ból. Posiadanie psa pozwala złagodzić przewlekły ból. Kontakt z czworonogiem polecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z reumatyzmem czy zwyrodnieniem stawów. Dzieje się tak, ponieważ temperatura ciała psa waha się od 38 do 39 stopni Celsjusza. Badania pokazują, że pacjenci, którzy mieli kontakt z psami, które były specjalnie szkolone do tego, aby wykrywać miejsce bólu i kłaść się blisko niego, czuli wyraźną różnicę i ulgę w cierpieniu.

Po czwarte kontakt z psem łagodzi stres oraz poprawia zadowolenie z pracy. Badania przeprowadzone przez prof. Randolpha Barkera, eksperta od zarządzania z Uniwersytetu w Richmond, na pracownikach jednej z firm dowiodły, że kontakt z psem ma korzystny wpływ na wykonywaną pracę. Osoby, które przyprowadzały do pracy psa miały znacznie niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a wyższy serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Tym samym nie tylko lepiej radzili sobie z napięciem, ale byli bardziej zadowoleni z pracy.

Zobacz także: Psy potrafią wykrywać raka na długo przed badaniami

Po piąte pies może wykryć groźną chorobę. Czworonogi mają bardzo czuły węch, bez większego problemu potrafią wyczuć, że coś jest nie tak. Tę niezwykłą umiejętność wykorzystują lekarze. Okazuje, że dzięki odpowiedniemu wyszkoleniu psy są w stanie wykryć chorobę nowotworową. Ale to nie koniec. Psy z łatwością wyczuwają zagrożenie. Bardzo szybko zauważają zmiany w zachowaniu swojego właściciela tym samym mogą przewidzieć spadek poziomu cukru lub atak padaczki.

Zobacz film i poznaj psa, który potrafi rozpoznać cukrzycę:

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

Po szóste pomagają utrzymać dobrą formę. Pies potrzebuje spacerów, a to ma korzystny wpływ na zdrowie ich właścicieli. Nie od dziś wiadomo, że ruch to najlepsze lekarstwo. Regularna aktywność fizyczna pomaga nie tylko pozbyć się dodatkowych kilogramów, ale przede wszystkim łagodzi stres, wzmacnia serce, a także zwiększa pojemność płuc. Posiadanie psa powinny rozważyć przede wszystkim osoby starsze. Posiadanie czworonoga sprawia, że seniorzy chętniej wychodzą i nie izolują się od najbliższego otoczenia.

Zwierzę to nie zabawka

Mimo że wszyscy doskonale o tym wiemy, to liczba psów, które są bite, dręczone, czy oddawane do schroniska, bo np. nie wpisują się w wakacyjne plany jest zatrważająca. Każdy, kto zdecyduje się na posiadanie czworonoga musi sobie zdawać sprawę, że zwierzę potrzebuje właściwej opieki i troski. Jest żywą istotą, która tak samo jak my czuje. Posiadanie psa nie jest wymogiem, dlatego każdy kto nie jest gotowy na takie zobowiązanie, nie musi go brać. Decyzję o adopcji należy przemyśleć - szczenię będzie wymagało zaangażowania i wychowania, należy liczyć się ze stratami w mieszkaniu (pogryzione buty, kable, kanapy). Starszy pies będzie już ułożony, ale z własnym, indywidualnym charakterem, który należy poznać przed adopcją. Obecnie z psami pracuje bardzo wielu behawiorystów i wolontariuszy, którzy podczas wizyty w schronisku będą w stanie opowiedzieć więcej o każdym psie. 

Data aktualizacji: 15.07.2019,
Opublikowano: 01.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej