Dlaczego niebieskie światło szkodzi naszym oczom?

Fot: Superb Images / gettyimages.com

Mimo że nowoczesna technologia bardzo ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, to może także szkodzi. Najbardziej odczuwają to nasze oczy. Zdaniem specjalistów praca przed komputerem doprowadziła do epidemii krótkowzroczności. Ale to nie jedyne zagrożenie, które niesie za sobą technologia. 

Z danym Polskiego Towarzystwa Okulistycznego wynika, że niemal połowa Polaków między 16-54 rokiem życia wymaga korekty wzroku. Do najczęściej diagnozowanych wad należą krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Skąd się biorą te problemy? Przyczyny są dwie. Pierwsza to zmiany, które zachodzą wraz ze starzeniem się organizmu. Druga to nadmierne wystawianie wzroku na działanie tzw. niebieskiego światła.

Niebieskie światło, czyli co?

Światło niebieskie wchodzi w skład światła słonecznego. Dopóki oczy stykają się z nim rzadko nie ma powodu obaw. Niestety postęp techniki sprawił, że dzisiaj każdy z nas styka się z oświetleniem LED czy świetlówkowym, korzysta z telefonów komórkowych czy laptopów. Wszystkie te urządzenia generują niebieskie światło, które w dużej ilości zaczyna niebezpieczne. Badania pokazują, że nadmierna ekspozycja na ten rodzaj światła może doprowadzić do rozwoju AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej.

W jaki sposób niebieskie światło szkodzi?

Niebieskie światło, a konkretnie jego niebieskofioletowe pasmo skupia się w centralnej części siatkówki, czyli na plamce żółtej. Tam oddziałuje na barwnik wzrokowy nazywany melanopsyną. Substancja ta pod wpływem niebieskiego świtała przyczynia się do powstawania wolnych rodników, które nieodwracalnie uszkadzają komórki plamki.

Zbyt duże natężenie niebieskiego światła może zaburzać zegar biologiczny i prowadzić do problemów ze snem. Dlaczego? Ludzki mózg interpretuje niebieskie światło, jako światło dzienne. Tym samym, np. wieczorne oglądanie filmu na laptopie może zaburzyć wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zdrowy i relaksujący sen.

Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może powodować także zmęczenie, podrażnienie oraz nadmierną suchość oczu, łzawienie, zaburzenia widzenia, a także bóle głowy.

Warto zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka niebieskiego światła. Problemem jest jego nadmiar, a odporność na nie to cecha indywidualna.

Jak promieniowanie UV wpływa na wzrok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wpływ promieniowania UV na wzrok Źródło: 36,6

Jak się chronić przed niebieskim światłem?

Zdaniem specjalistów w pierwszej kolejności trzeba ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy korzystania z telefonu komórkowego. Dodatkowo osoby, które pracują przy komputerze powinny pomyśleć o zakupie okularów z tzw. antyrefleksem. To specjalna powłoka, która odbija szkodliwe światło i sprawia, że nie dociera ono do plamki żółtej. Co ciekawe, niektóre soczewki wszczepianie osobom, które chorują na zaćmę także mają taki filtr.

Dobrym pomysłem będzie także zakup specjalnej osłony na ekran komputera, które "zatrzymują" niebieskie światło. Warto zaznaczyć, że niektóre telefonu komórkowe posiadają filtry, które nie przepuszczają szkodliwego światła.

Data aktualizacji: 10.07.2020,
Opublikowano: 10.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej