Właściwa dieta może mieć wpływ nie tylko na zgrabną sylwetkę i zdrowie, ale również na wygląd skóry. Trądzik to częsty problem nie tylko nastolatków, ale również osób dorosłych. Kłopot z trądzikiem mogą mieć więc również osoby po 20., a nawet po 30. roku życia. Podstawowe leczenie dermatologiczne warto uzupełnić zdrową dietą – szczególnie chodzi o produkty bogate w witaminy, cynk i błonnik. Tłuste, wysoce przetworzone produkty, w tym słodkości, sprzyjają niechcianym zmianom skórnym.
Przyczyny trądziku a rodzaj diety
U osób z trądzikiem gruczoły łojowe wytwarzają nadmiar sebum. Złuszczone komórki naskórka zatykają ujścia gruczołów łojowych, tworząc zaskórniki i stając się pożywką dla bakterii, najczęściej Propionibacterium acnes. U nastolatków przyczyną trądziku może być gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które pobudzają gruczoły łojowe do produkcji sebum. Bardzo często po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej problem trądziku się zmniejsza. Nadal jednak praca gruczołów łojowych zależy od stresu, leków, a także spożywanych pokarmów. Rodzaj diety i spożywane posiłki mogą zaostrzać lub łagodzić zmiany skórne.
Czy trądzik to problem tylko nastolatków? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta
Dieta a trądzik
Dieta przy cerze trądzikowej wymaga wielu modyfikacji żywieniowych. Podstawą żywienia jest unikanie wysoce przetworzonych produktów. Absolutnie niewskazane są kolorowe napoje, słodycze, słone przekąski, a także produkty z długim terminem ważności. Produktem, który powinien być zupełnie wyeliminowany w diecie trądzikowej, jest czekolada.
Kolejną wskazówką w diecie na trądzik jest unikanie smażonych potraw. Zastąpić również należy tłuszcze zwierzęce, jak np. smalec, tłuszczami roślinnymi. Zrezygnować trzeba z produktów typu fast food. Tłuszcz nie sprzyja ustąpieniu trądziku, dlatego nawet produkty mleczne powinny być spożywane ze zredukowaną ilością tłuszczu. Do innych produktów, których należy omijać szerokim łukiem, należą:
- sól i ostre przyprawy,
- pieczywo i makarony pszenne,
- alkohol,
- cukier.
Ostre przyprawy zdecydowanie wpływają na zaostrzenie wydzielania sebum. Podobny stymulujący wpływ mają owoce morza i wysoko jodowana sól. Sushi nie jest więc najlepszym daniem w diecie dla osoby z cerą trądzikową. Sól jodowana występuje w ogromnej ilości w przetworzonych produktach i przekąskach, jak paluszki czy chipsy. Jest to kolejny argument, dlaczego warto z nich zrezygnować. Ponadto jod znajdujący się w jodowanej soli podrażnia pory skórne, co dodatkowo sprzyja tłustej cerze i zmianom w trądziku pospolitym.
Zobacz nasz film i przekonaj się czy nabiał szkodzi skórze
Co jeść w diecie trądzikowej?
Zamiast soli, ostrych przypraw można wybrać różnego rodzaju zioła. Alternatywą dla soli jodowanej może być sól morska, która nie wpływa negatywnie na skórę. Warto mimo wszystko zachować zdrowy rozsądek w ilości dodawanej soli. Produkty pszenne można zastąpić ciemnymi i pełnoziarnistymi. Osoby z trądzikiem są szczególnie wrażliwe na mikotoksyny. Są one obecne w nieświeżych orzechach, ale również w importowanych owocach przechowywanych w złych warunkach. Zaleca się więc spożycie krajowych owoców, a także dokładne ich umycie przed jedzeniem.
Ważne, by w diecie na trądzik znalazło się sporo witaminy A, która działa normalizująco na wydzielanie sebum. Produkty bogate w tę witaminę, a konkretnie w beta-karoten, to czerwone i pomarańczowe warzywa, jak papryka, pomidory czy marchew. Konieczne jest wzbogacenie talerza o kolor zielony. Szpinak, brokuł, sałata, melon i inne zielone warzywa obfitują w witaminy z grupy B, z których B6 ma bardzo dobry wpływ na skórę i znacząco redukuje ilość wyprysków. Orzechy (ale nie ziemne), rośliny strączkowe, drób, jajka i produkty pełnoziarniste również są bogate w witaminę B.
Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć? Dowiesz się tego z naszego filmu
Kolejną witaminą wskazaną u osób przy problemach z trądzikiem jest witamina E. Produkty, z których można ją pozyskać, to oliwa z oliwek czy słonecznik. Witamina E stanowi doskonały antyoksydant. Elementem niezbędnym w diecie trądzikowej jest cynk. Jest on składnikiem wielu suplementów przeciwtrądzikowych ze względu na jego pozytywny wpływ w procesie leczenia zmian skórnych. Warto więc spożywać ryby, drób, pestki słonecznika, jajka i pełnoziarniste pieczywo (w tym żytnie), ponieważ właśnie w nich można spotkać ten pierwiastek.
Dieta na trądzik u osób otyłych
Jak wspomniano wcześniej, hormony mają ogromny wpływ na powstawanie zmian trądzikowych. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą androgenów, które oddziałują na gruczoły łojowe, stymulując je do wydzielania sebum. U osób otyłych tkanka tłuszczowa wpływa na wzrost poziomu androgenów, a tym samym nasilają się zmiany trądzikowe. Taką zależność obserwuje się już przy nadwadze. Dlatego dieta na trądzik u osób z nadwagą powinna również być połączona z redukcją masy ciała.
Kontrowersyjne aspekty diety na trądzik
Niektóre badania wskazują na niekorzystny wpływ mleka krowiego na leczenie trądziku. Nie zostało to jednak potwierdzone, a dowody na istnienie tej zależności nie są zbyt przekonujące. Podobnie jest z węglowodanami złożonymi, np. ryżem. Stwierdzono, że mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę osób z trądzikiem o podłożu hormonalnym. Mimo że twierdzi się, iż dieta na trądzik powinna być bogata w antyoksydanty, cynk, witaminę A i błonnik, to jednak patomechanizm pozytywnego wpływu tych elementów na skórę trądzikową i wydzielanie sebum nie został do końca wyjaśniony.
Jak działa skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie