Dieta na hemoroidy - produkty wskazane i przeciwwskazane. Zalecana dieta po operacji hemoroidów

Fot: champja / gettyimages.com

Dieta przy hemoroidach jest kluczowym elementem w zapobieganiu nawrotom i zaostrzeniom choroby. Podstawowym zaleceniem żywieniowym jest jedzenie produktów bogatych w błonnik pokarmowy oraz przyjmowanie co najmniej 8 szklanek wody dziennie.

Dieta jest ważnym elementem leczenia hemoroidów. Pozwala zapobiegać nawrotom dokuczliwych i bolesnych objawów choroby. Niewłaściwa dieta, zwłaszcza uboga w błonnik pokarmowy, i siedzący tryb życia są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi żylaków odbytu.

Dieta a hemoroidy – czy żywienie ma wpływ na rozwój hemoroidów?

Dieta przy hemoroidach stanowi kluczowy element leczenia, gdyż łagodzi objawy choroby oraz zapobiega zaostrzeniom. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są bolesną dolegliwością, która dotyczy wielu osób, a współcześnie zyskała miano choroby cywilizacyjnej. Charakterystycznymi objawami towarzyszącymi żylakom odbytu są: świąd i pieczenie w okolicy odbytu, ból przy oddawaniu stolca, obecność wydzieliny (śluzu) w okolicach odbytu. Może pojawić się również krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Powstawaniu hemoroidów może sprzyjać wiele czynników, m.in.:

  • siedzący tryb życia,
  • brak regularnej aktywności fizycznej,

Jakie wybrałbyś leczenie hemoroidów?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zmodyfikowanie dotychczasowego sposobu żywienia przy hemoroidach ma na celu zapobiegać problemom z wypróżnianiem, które często prowadzą do powstawania lub nawrotów i zaostrzeń choroby. Dieta przy hemoroidach polega na zapewnieniu prawidłowej konsystencji stolca, dzięki temu ma przeciwdziałać uciążliwym zaparciom. Najważniejszą rolą w zwalczaniu zaparć będących częstą przyczyną żylaków odbytu odgrywa dieta bogata w błonnik pokarmowy. Składnik ten reguluje funkcje przewodu pokarmowego oraz pobudza jelita do pracy ułatwiając przesuwanie się mas kałowych, a tym samym wypróżnianie. W diecie na hemoroidy istotna jest również ilość przyjmowanych płynów, które mają wpływ na spoistość kału oraz są niezbędne dla korzystnego działania błonnika pokarmowego. Kolejną zasadą obowiązującą przy żylakach odbytu jest spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, najlepiej co 3-4 godziny. Ważne jest, by posiłki były jedzone częściej, ale w mniejszych porcjach. Zapewni to regularny rytm wypróżnień.

Masz hemoroidy? Zobacz nasz film i dowiedz się jak skutecznie z nimi walczyć

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Produkty wskazane w diecie na hemoroidy

Podstawowym zaleceniem żywieniowym w diecie przy hemoroidach jest duża ilość błonnika pokarmowego w codziennym jadłospisie. Wskazanymi produktami będącymi bogatym źródłem tego składnika są:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe: pieczywo razowe i żytnie, gruboziarniste kasze (np. gryczana, pęczak), ryż brązowy, otręby pszenne, płatki owsiane, makaron pełnoziarnisty,
  • owoce suszone: śliwki, figi, morele,
  • owoce świeże, surowe, ze skórką, m.in. jabłka, gruszki, kiwi, jagody, truskawki, pomarańcze, grejpfruty,
  • warzywa świeże, surowe, m.in. pomidory, marchew, rzodkiew, szpinak.

Do potraw można dodawać pestki dyni, orzechy włoskie oraz nasiona słonecznika. Wskazane jest również wzbogacanie sałatek i innych dań otrębami pszennymi lub siemieniem lnianym. W diecie przy hemoroidach powinny pojawić się również produkty mleczne, takie jak: kefir, maślanka, jogurt naturalny. Są one źródłem kultur bakteryjnych mających korzystny wpływ na fizjologiczną florę jelit. Kluczowym zaleceniem w diecie na hemoroidy jest przyjmowanie 1,5 – 2 litrów płynów dziennie. Najbardziej wskazanymi napojami są:

  • herbaty ziołowe,
  • herbaty owocowe,
  • świeże soki owocowe i warzywne.

Jak działa układ pokarmowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Produkty przeciwwskazane w diecie na hemoroidy

W diecie na hemoroidy należy unikać produktów o działaniu zapierającym. Zalicza się do nich m.in.: biały ryż, kakao, czekolada, orzechy oraz banany. Produktami przeciwwskazanymi w diecie przy hemoroidach są również: białe pieczywo pszenne, produkty typu fast food (np. pizza, hamburgery, frytki) oraz z dużą zawartością cukrów prostych (słodkie produkty piekarnicze, wszelkiego rodzaju słodycze, ciasta). Należy ograniczyć jedzenie potraw wzdymających (np. kapustnych). Nie zaleca się dań tłustych oraz smażonych, gdyż przyczyniają się one do obciążenia przewodu pokarmowego. Z żywienia należy wyeliminować potrawy ostre oraz pikantne przyprawy, które działają drażniąco na przewód pokarmowy. Potrawy należy przyprawiać ziołami. Płynami przeciwwskazanymi w diecie przy hemoroidach są: mocna, czarna herbata, słodzone napoje gazowane, mocna kawa, napoje energetyzujące i alkoholowe.

Dieta na hemoroidy – jak wzmocnić naczynia krwionośne?

W diecie na hemoroidy należy uwzględnić również produkty przyczyniające się do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Korzystny wpływ na stan żył i tętnic mają flawonoidy – związki roślinne zawarte w warzywach i owocach. Zalicza się do nich m.in. rutynę. Flawonoidy dodatkowo wykazują właściwości przeciwutleniające – redukują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych oraz działają przeciwzapalnie. Ważnym składnikiem diety przy hemoroidach jest witamina C, która przyczynia się do poprawy kondycji naczyń krwionośnych. Dobrym źródłem tej witaminy są: natka pietruszki, czarna porzeczka, truskawki, maliny, owoce cytrusowe, czerwona papryka, pomidory. W jadłospisie powinny pojawić się ryby morskie, orzechy włoskie, oleje roślinne, siemię lnianie. Produkty te dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają pozytywny wpływ na stan naczyń krwionośnych.

Dieta zalecana po operacji hemoroidów

Właściwa dieta po operacji hemoroidów jest ważnym elementem pozwalającym na szybki powrót do zdrowia bez nieprzyjemnych dolegliwości. Po zabiegu usunięcia żylaków odbytu lekarz powinien przekazać pacjentowi dokładne zalecenia żywieniowe. Bezpośrednio po operacji stosuje się dietę płynną, kleikową. Wskazane jest picie słabej herbaty, rozcieńczonych soków owocowych (np. jabłkowego, żurawinowego) i bulionów. Po diecie płynnej zazwyczaj wdraża się półpłynną opartą na zmiksowanych, rozdrobnionych i rozcieńczonych pokarmach stałych. Dopuszczalnymi produktami są m.in.: chude i półtłuste sery twarogowe zmiksowane z jogurtem naturalnym, budynie mleczne, zmielone chude mięso lub ryby, kisiele, puree ziemniaczane, musy i koktajle owocowo-warzywne. Kolejnym etapem jest przejście do diety łatwostrawnej, po której powraca się do diety bogatej w błonnik pokarmowy.

Jak działa błonnik pokarmowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Błonnik- gdzie go szukać i kiedy warto po niego sięgnąć ? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 19.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej