Diabulimia – objawy, przyczyny i leczenie. Na czym polega mechanizm schorzenia?

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Diabulimia to niebezpieczne schorzenie podobne w swych przyczynach do anoreksji i bulimii. W celu obniżenia masy ciała chorzy na cukrzycę redukują lub pomijają dawki insuliny, powodując hiperglikemię, glikozurię oraz poważne zaburzenia metaboliczne.

Diabulimia jest zespołem chorobowym osób chorych na cukrzycę. Jego przyczyny upatruje się w chorobliwym zaspokajaniu potrzeby poprawienia własnego wyglądu. Prowadzi to do świadomego nieprzestrzegania reżimu leczniczego, co znacząco przyspiesza rozwój poważnych powikłań cukrzycy.

Cukrzyca i diabulimia

Cukrzyca to schorzenie metaboliczne, którego podstawowym objawem są zaburzenia glikemii (poziomu cukru we krwi). W typie I choroby podwyższenie poziomu glukozy związane jest z niedoborem insuliny – hormonu wydzielanego przez wyspy trzustkowe. Kiedy brakuje tej substancji, cukier gromadzi się we krwi, ponieważ nie przenika prawidłowo do przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Upośledzony jest też drugi mechanizm obniżający glikemię – przekształcanie glukozy w glikogen, czyli energetyczną substancję zapasową, przechowywaną głównie w mięśniach i wątrobie. W związku z tym w cukrzycy typu I dochodzi do paradoksu: we krwi znajduje się nadmiar glukozy (która w celu przywrócenia homeostazy usuwana jest przez nerki), a w komórkach powstaje jej znaczny niedobór.

Ten ostatni mechanizm wykorzystują diabetycy, którzy chcą obniżyć masę ciała. Swoją potrzebę realizują, zmniejszając dawki insuliny poniżej zalecanego poziomu albo pomijając niektóre iniekcje leku. Osłabiają w ten sposób przyswajanie glukozy przez komórki organizmu i wywołują glikozurię – wydalanie cukru z moczem. Nie jest on więc wykorzystany do przemian metabolicznych, a organizm do pozyskiwania energii zużywa rezerwy zgromadzone w postaci tłuszczów i białek.

Objawy diabulimii

Podstawowym objawem diabulimii jest znaczna utrata masy ciała przez diabetyka chorego na cukrzycę typu I, który jest poddawany ciągłej kontroli glikemii i leczony przy pomocy insuliny. W warunkach prawidłowych taki pacjent powinien mieć stabilną masę ciała albo (przy właściwym doborze diety i dawek leków) zmniejszać powoli istniejącą nadwagę. Chudnięcie może świadczyć o toczącym się w organizmie innym procesie chorobowym (np. o rozwoju nowotworu złośliwego). Jeśli taką ewentualność się wykluczy, można przyjąć, że chory cierpi na diabulimię, a przyjmowane dawki insuliny są przez niego świadomie zaniżane lub pomijane.

O tym, jak się diagnozuje cukrzyce i co powinno nas zaniepokoić dowiecie się z filmu:  

Zobacz film: Diagnostyka cukrzycy. Źródło Dzień Dobry TVN

Utracie masy ciała towarzyszy:

  • osłabienie,
  • senność,
  • częstomocz,
  • pojawienie się glukozy w moczu,
  • podwyższony poziom cukru we krwi,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zaskakująco szybkie nasilanie się objawów powikłań cukrzycy.

Osoba z diabulimią może starać się unikać towarzystwa członków rodziny czy personelu medycznego przy wykonywaniu iniekcji insuliny, szukać pretekstu, by odkładać badania kontrolne lub wizyty u diabetologa, twierdzić, że źle się czuje po zastrzykach.

Polecamy: Dieta cukrzycowa, czyli dieta zgodna z zasadami zdrowego odżywiania. Zasady diety cukrzycowej, produkty wskazane i przeciwwskazane. Jadłospis

Przyczyny i czynniki ryzyka diabulimii

Podobnie jak w przypadku bulimii i anoreksji, typowymi chorymi na diabulimię są nastolatki i młode kobiety. Mechanizmem wyzwalającym ten zespół jest przeważnie otyłość, nadwaga albo subiektywne, błędne przekonanie, że masa ciała jest nadmierna. Często uczucie to nasila się i nawet pacjentki o znacznej niedowadze uważają, że powinny nadal chudnąć w celu poprawienia swojego wyglądu i zwiększenia własnej atrakcyjności. Powoduje to powstrzymywanie się od jedzenia, prowokowanie wymiotów lub biegunek w celu pogorszenia wchłaniania spożytych pokarmów, zmuszanie się do intensywnej aktywności fizycznej, która ma zwiększyć spalanie substancji odżywczych. Niekiedy dołączają się do tego objawy bulimiczne, czyli spożywanie jednorazowo olbrzymich porcji jedzenia, które są następnie – z obawy przed utyciem – usuwane z organizmu drogą prowokowanych wymiotów. Podłożem diabulimii jest więc brak akceptacji własnego wyglądu, chorobliwe poszukiwanie sposobu na utratę wagi przy jednoczesnym lekceważeniu istnienia groźnej choroby podstawowej – cukrzycy.

Zobaczcie, jak wygląda diagnoza i leczenie cukrzycy typu 2. Początkowo schorzenie można leczyć właśnie poprzez odpowiednią dietę:

Zobacz film: Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6

Leczenie diabulimii

Podstawą leczenia diabulimii z punktu widzenia przywrócenia właściwej masy ciała jest określenie prawidłowej diety i odpowiednich dawek insuliny, a następnie bardzo konsekwentne ich stosowanie. Zwykle konieczna jest kontrola, czy pacjent stosuje się do zaleceń. Ponieważ diabulimia jest zaburzeniem o charakterze kompulsywnym, nie należy oczekiwać współpracy chorego i trwałej poprawy, jeśli nie podejmie się leczenia przyczynowego. Musi być ono ukierunkowane na przywrócenie prawidłowej oceny własnej osoby i likwidację chorobliwych nawyków. Działania te mają przede wszystkim charakter psychoterapii, a w niektórych sytuacjach mogą we wstępnej fazie być wspomagane leczeniem farmakologicznym.

Powikłania diabulimii

Skutkiem diabulimii jest gwałtowne przyspieszenie rozwoju powikłań cukrzycy. Każdy epizod podwyższenia poziomu glukozy we krwi powoduje nieodwracalne szkody. Odległymi efektami zaniedbań w leczeniu są:

  • częste powikłania infekcyjne,
  • retinopatia cukrzycowa, która prowadzi do całkowitej utraty wzroku,
  • nadciśnienie,
  • miażdżyca,
  • choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, zawały,
  • udary mózgu,
  • zmiany niedokrwienne i martwicze w obrębie kończyn,
  • nieodwracalne uszkodzenie nerek,
  • śpiączka cukrzycowa.
Data aktualizacji: 27.03.2019,
Opublikowano: 26.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej