Czy się zajmuje dermatolog?
Dermatolog głównie zajmuje się diagnozą i doborem odpowiedniego leczenia schorzeń dotyczących skóry, włosów oraz paznokci. Z racji tego, że zmiany skórne mogą wywoływać różne czynniki, dermatologia obejmuje wiedzę z różnych dziedzin medycyny, m.in. choroby wewnętrzne, endokrynologia, alergologia, onkologia, immunologia czy wenerologia (choroby przenoszone drogą płciową).
Dermatolog badając skórę szuka możliwych przyczyn nieprawidłowości w jej wyglądzie. Zmiany na skórze mogą być spowodowane jej wadliwym funkcjonowaniem lub mogą być efektem zmian hormonalnych, chorób zakaźnych i wenerycznych, alergii czy nowotworów.
Z dermatologii wywodzą się specjalizacje, które są ściśle z nią związane:
- Wenerologia – skupia się na rozpoznawaniu i leczeni chorób przenoszonych drogą płciową, np. kiła, rzeżączka,
- Dermatologia dziecięca – bada, opisuje i leczy choroby skóry u dzieci,
- Kosmetologia – dziedzina nastawiona na poprawienie wyglądu i stanu skóry, a nie na jej leczeniu. Wykorzystuje kosmetyki oraz mało inwazyjne zabiegi kosmetyczne,
- Medycyna estetyczna – podobnie jak kosmetologia służy poprawieniu wyglądu skóry, jednak w tym celu wykorzystuje leki oraz inwazyjne zabiegi dermatologiczne (z naruszeniem bariery skórnej), np. zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej (botoks), nici PDO czy peelingi chemiczne. Każdy zabieg powinien być wykonany przez wykfalifikowanego lekarza.
Kiedy udać się do dermatologa?
Do dermatologa należy się udać, kiedy zauważymy niepokojące zmiany w stanie naskórka. Od czasu do czasu wyskakujący pryszcz, okazjonalna wysypka czy łuszczenie się skóry nie powinny być powodem do zmartwień, gdyż nie świadczą o procesie chorobowym. Jednak, jeżeli zmiany skórne się utrzymują się dłuższy czas lub się nasilają, jest to znak, że warto udać się do specjalisty.
Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:
Niepokojące zmiany:
- Swędzenie skóry,
- Zaczerwienienie skóry twarzy, szyi i dekoltu.
- Nadmierna suchość skóry, łuszczenie się,
- Odbarwienia i przebarwienia skórne,
- Łamliwość paznokci, przebarwienia i zmiany w ich strukturze,
- Wypadanie włosów,
- Pojawiające się znamiona i brodawki,
- Wysypki.
- Łojotokowe zapalenie skóry,
- Łuszczyca, egzema, liszaj, łupież,
- Łysienie,
- Przebarwienia skóry, znamiona barwnikowe,
- Melanodermia,
- Albinizm, bielactwo,
- Brodawki wirusowe (kurzajki),
- Choroby przenoszone drogą płciową, np. kiła, rzeżączka, kłykciny kończyste, HIV,
- Nadpotliwość pach, dłoni i stóp,
- Rumień,
- Rozstępy,
- Trądzik i wszystkie jego odmiany, np. hormonalny, różowaty czy kosmetyczny,
- Wszawica, świerzb,
- Odleżyny,
- Oparzenia I, II i III stopnia oraz odmrożenia.
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
W pierwszej kolejności dermatolog przeprowadza wywiad medyczny, aby uzyskać informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, co pomoże w postawieniu dokładniej diagnozy. Lekarza będą interesowały objawy, z jakimi pacjent się zwraca o pomoc, przebyte choroby, alergie, przypadki zachorowań w rodzinie. Dermatolog może również pytać o pielęgnacje skóry, jakie kosmetyki stosuje pacjent i czy w ostatni czasie wykonywał jakieś zabiegi kosmetyczne. Mogą paść też pytania dotyczące sposobu żywienia i ogólnego trybu życia. Wszystkie te informacje mogą naprowadzić dermatologa i pomogą mu w postawieniu trafnej diagnozy.
Następnie lekarz przygląda się zmianom na skórze i jeżeli jest taka potrzeba do badania używa dermatoskopu. Jest to urządzenie z lupą powiększającą pole widzenia oraz z wystandaryzowanym źródłem światła. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest dokładnie przyjrzenie się zmianom. Najczęściej jest używany do zmian barwnikowych.
Dermatolog może skierować pacjenta na badania krwi, jeżeli podejrzewa, że problemy mogą mieć związek z hormonami, np. trądzik hormonalny. W przypadku, kiedy przyczyną problemu mogą być bakterie, lekarz zleca wymaz ze skóry, a w przypadku grzybicy badania mikrobiologiczne. Jeżeli dermatolog podejrzewa, że zmiany skórne mają podłoże alergiczne, kieruje na testy alergiczne lub od razu do specjalisty alergologa. Natomiast w przypadku niepokojących zmian skórnych wykonuje się biopsję w celu poddania czynnika analizie histopatologicznej.