Depresja dwubiegunowa - przyczyny, objawy, leczenie

Fot: Pixabay / pixabay.com

Depresja dwubiegunowa czyli cyklofrenia - inaczej jest to choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), zwana także zaburzeniami maniakalno- depresyjnymi. Jest to grupa nawracających zaburzeń nastroju, w przebiegu których stany depresyjne występują naprzemiennie z epizodami hipomaniakalnymi i maniakalnymi.

Epizody depresyjne depresji dwubiegunowej trwają zwykle około pół roku lub dłużej. Faza maniakalna utrzymuje się najczęściej kilka tygodni. Pomiędzy epizodami chorobowymi następują okresy remisji, czyli całkowitego braku objawów lub obecności nielicznych symptomów o słabym nasileniu. Mogą one trwać nawet kilka lat. Tak zwana depresja dwubiegunowa dotyczy w równym stopniu mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od wieku. Zazwyczaj zaczyna się między 20. a 30. rokiem życia. Nieleczona, może utrudniać, czy wręcz uniemożliwić, choremu funkcjonowanie w społeczeństwie - podjęcie stałej pracy czy założenie rodziny.

Depresja dwubiegunowa - przyczyny

Przyczyn zaburzeń maniakalno-depresyjnych upatruje się wielu czynnikach. Choroba może wynikać między innymi z uwarunkowań genetycznych - rozpoznanie cyklofrenii u rodziców znacznie podnosi ryzyko zachorowania u dzieci, zwłaszcza jeśli zaistnieją inne okoliczności sprzyjające rozwojowi tzw. dwubiegunówki. Niektóre teorie wskazują na kluczową rolę czynników biologicznych - zaburzeń równowagi neuroprzekaźników (noradrenaliny, dopaminy), chorób somatycznych (takich jak niedoczynność tarczycy), mikrourazów mózgu. 

Udowodniono też, że wpływ na rozwój ChAD ma nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych. Istotne znaczenie dla początku i przebiegu cyklofrenii mają czynniki psychologiczne i społeczne. Wystąpienie epizodu choroby może być spowodowane szczególnie stresującym wydarzeniem (np. śmiercią kogoś bliskiego, rozpadem małżeństwa, przeprowadzką, ale też awansem w pracy czy narodzinami dziecka). Częste przyczyny zaburzeń, w tym manii i depresji, to również takie problemy, jak nieumiejętność wyrażania uczuć czy budowania satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

Jakie są pierwsze objawy depresji? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jakie są pierwsze objawy depresji? Źródło: 36,6.

Depresja dwubiegunowa - objawy

Cyklofrenia niekiedy mylnie określana jest mianem depresji dwubiegunowej - depresja stanowi jeden z dwóch biegunów ChAD. Jej przeciwieństwem jest mania. 

Istota zaburzeń maniakalno-depresyjnych tkwi właśnie w oscylowaniu nastrojów chorego pomiędzy tymi dwoma skrajnie różnymi stanami psychicznymi. W niektórych przypadkach choroba afektywna ma charakter mieszany - wówczas samopoczucie cierpiącej na nią osoby potrafi zmienić się diametralnie nawet kilka razy w ciągu dnia.

Depresja dwubiegunowa zwykle rozpoczyna się od epizodu depresji. Towarzyszą mu następujące objawy, które mogą występować w różnym nasileniu:

  •  obniżony nastrój,
  •  osłabienie koncentracji,
  •  spadek samooceny,
  •  utrata zainteresowań,
  •  brak motywacji,
  •  wycofanie się, bierność,
  •  pesymistyczne spojrzenie w przyszłość,
  •  brak troski o własny wygląd,
  •  nadmierna potrzeba snu,
  •  brak energii, szybkie męczenie się,
  •  spowolnienie psychoruchowe,
  •  utrata apetytu,
  •  zanik popędu seksualnego,
  •  bóle głowy,
  •  objawy psychotyczne (urojenia, omamy),
  •  lęk, niepokój,
  •  myśli samobójcze.

Trwające wiele miesięcy epizody depresyjne są wyniszczające - tak fizycznie, jak i psychicznie - i niejednokrotnie kończą się próbą samobójczą.

Faza maniakalna jest niczym wychylenie wahadła w drugą stronę i bynajmniej nie jest mniej obciążająca dla chorego i jego bliskich. Dla epizodu manii charakterystyczne są:

  •  euforia nieadekwatna do okoliczności,
  •  niespożyta energia,
  •  gonitwa myśli,
  •  zawyżona samoocena,
  •  brak hamulców społecznych,
  •  snucie nierealistycznych planów na przyszłość,
  •  przekonanie o własnej niezwykłości, poczucie misji,
  •  nieprzemyślane decyzje i przedsięwzięcia,
  •  ryzykowne zachowania,
  •  chaotyczne, lekkomyślne działanie,
  •  nadmiar ekspresji w wyglądzie i zachowaniu,
  •  liczne, ale powierzchowne zainteresowania,
  •  słowotok, niedopuszczanie nikogo do głosu,
  •  nieznoszenie sprzeciwu,
  •  skłonność do agresji,
  •  nadmierne pobudzenie, nadaktywność psychoruchowa,
  •  bezsenność.

Leczenie depresji - jaką terapię wybrać? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak leczyć depresję i jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6.

    Faza maniakalna potrafi siać w życiu chorego nie mniejsze spustoszenia niż epizody depresyjne. Często wiąże się z negatywną reakcją otoczenia, kończy rozpadem związków. Wskutek podjętych pochopnie decyzji osoba cierpiąca na manię może stracić pracę czy majątek.

    Jeśli objawy manii są mniej nasilone, mówimy o epizodzie hipomanii

    W jego przebiegu utrzymuje się stałe, łagodne podwyższenie nastroju, wysoka sprawność intelektualna i dobra kondycja fizyczna. Chory ma wzmożoną potrzebę kontaktu z ludźmi, silną motywację do działania. Objawy te są jednak na tyle łagodne, że nie zaburzają normalnego porządku życia i nie budzą sprzeciwu otoczenia. Faza hipomanii bywa niekiedy okresem wyjątkowej kreatywności, która przekłada się na zawodowe czy osobiste sukcesy chorego.

    Depresja dwubiegunowa - leczenie

    Podstawą leczenia ChAD jest farmakoterapia, ponieważ zaburzenia maniakalno-depresyjne mają podłoże biochemiczne. W epizodach maniakalnych stosuje się leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki, takie jak olanzapina czy kwetiapina), a w depresyjnych - leki stabilizujące nastrój (m.in. sole litu, kwas walproinowy i jego pochodne, karbamazepinę, lamotryginę). Farmaceutyki mają za zadanie wyrównać nastrój chorego, zlikwidować objawy maniakalne i depresyjne oraz zapobiegać nawrotom choroby. Ze względu na przewlekły, nawrotowy charakter ChAD, należy zażywać je bardzo regularnie, często - profilaktycznie - przez wiele lat.

    Leczenie zaburzeń maniakalno-depresyjnych powinno mieć charakter kompleksowy - farmakoterapię należy wspierać psychoedukacją i psychoterapią. Psychoedukacja ma dopomóc choremu w lepszym zrozumieniu choroby, rozpoznawaniu jej symptomów i adekwatnym reagowaniu, kiedy się pojawią. Psychoterapia służy wsparciu osoby z ChAD w jej problemach psychicznych i społecznych, które nie pozostają bez wpływu na przebieg epizodów chorobowych.

    Systematyczne i holistyczne leczenie może przynieść długotrwałe remisje choroby dwubiegunowej i stworzyć cierpiącej na nią osobie możliwość powrotu do normalnego życia.

    Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Data aktualizacji: 06.09.2018,
    Opublikowano: 04.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

    Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

    Czytaj więcej
    Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

    Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

    Czytaj więcej
    Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

    Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

    Czytaj więcej
    Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

    Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

    Czytaj więcej
    Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

    Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

    Czytaj więcej
    Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

    Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

    Czytaj więcej
    Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

    Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

    Czytaj więcej
    Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

    Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

    Czytaj więcej
    Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

    Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

    Czytaj więcej
    10 patentów na zdrowe święta

    Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

    Czytaj więcej