Denga, czyli inaczej choroba czy też gorączka denga – charakterystyka

Fot: AbelBrata / gettyimages.com

Gorączka denga może dawać objawy o różnym nasileniu. U niektórych będzie miała łagodny przebieg, u innych ciężki. Wirus dengi transmitowany jest przez komary. Obszary endemiczne tej choroby coraz bardziej się poszerzają.

Denga to choroba o podłożu wirusowym. Jest to jedno ze schorzeń przenoszonych przez komary tygrysie w krajach tropikalnych. Komary te żerują przede wszystkim w dzień, stanowią ogromne zagrożenie, ponieważ wystarczy im niewiele wilgoci, tudzież niewielki zbiornik wody (wiadro, puszka), by mieć miejsce lęgowe.

Choroba denga – epidemiologia

Denga określana jest inaczej jako choroba denga czy gorączka denga. Wśród chorób przenoszonych przez owady stanowi jedno z najczęstszych schorzeń wirusowych, zwłaszcza w Azji. Zmiany klimatyczne postępujące w ostatnich latach przyczyniły się istotnie do zwiększenia liczby zachorowań wśród ludzi, ale przede wszystkim wpłynęły na poszerzenie zakresu terytoriów zagrożonych tą chorobą. U osób podróżujących do krajów tropikalnych denga stanowi najczęstszą przyczynę gorączki.

Gorączka denga – objawy

Objawy zakażenia ujawniają się stosunkowo szybko, bo nawet po 3 dniach od ukłucia komara, a maksymalnie do 2. tygodni. Do objawów, jakie wywołuje wirus denga, należą:

  • osłabienie,
  • bóle mięśni i stawów,
  • wysypka,

Choroba może mieć różny przebieg, od łagodnego po ciężką postać z wybroczynami, zaburzeniami krzepnięcia, krwawieniami doprowadzającymi do wstrząsu. Zaburzenia krzepnięcia mogą pojawić się dopiero po kilku dniach od zasadniczych objawów klinicznych i stanowią istotne zagrożenie dla życia chorego.

Zobacz nasz film i dowiedz się jakie szczepienia należy wykonać przed egzotycznym wyjazdem

Zobacz film: Jakie szczepienia przed wyjazdem za granicę? Źródło: 36,6.

Postępowanie przy podejrzeniu zakażenia wirusem denga

Ze względu na to, że głównym objawem choroby jest wysoka, nagła gorączka, ciężko mówić tu o charakterystycznych objawach nakierowujących na rozpoznanie. Jedyną wskazówką może okazać się wywiad z chorym wskazujący na podróż do krajów tropikalnych, a gorączka jest objawem mogącym mieć związek z wyjazdem. Ponadto chory najczęściej wie, że został pogryziony przez komara. Rzadko bowiem da się zlekceważyć świąd w miejscu ukłucia. Ważne więc, by zgłosić się do lekarza medycyny tropikalnej. Jeśli gorączka pojawia się już na wyjeździe, należy zastosować wyłącznie paracetamol. Inne popularne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych na gorączkę mogą wejść w interakcje z wirusem i nasilić problemy krwotoczne. Rozpoznanie wysuwa się po przeprowadzeniu wielu badań laboratoryjnych w postaci sprawdzenia poziomu przeciwciał we krwi, ale również z badania poziomu płytek krwi czy krwinek białych.

Leczenie gorączki denga

Nie ma leków swoistych do stosowania w zakażeniach wirusem denga. Chorobę denga leczy się objawowo, przede wszystkim nawadniając organizm. Jeśli chory nie chce przyjmować płynów doustnie, konieczne jest dożylne nawadnianie. Podaje się paracetamol celem zwalczenia gorączki. Niejednokrotnie chory leczony jest na oddziale intensywnej terapii.

Choroba denga, a właściwie jej główny objaw w postaci gorączki, mija po mniej więcej tygodniu. Jednak rekonwalescencja jest znacznie dłuższa. Rzadko kiedy denga ma przebieg inny niż ostry i nie zostawia zazwyczaj rzadkich powikłań. Rokowanie w chorobie jest zależne od warunków leczenia i stanu sanitarnego szpitala, w którym chory się znajduje.

Profilaktyka gorączki denga

Wyróżnia się cztery typy wirusa denga. Jeśli chory ulegnie zakażeniu przez jeden z rodzajów, nabywa względem niego odporność. Jednak nadal istnieje ryzyko zakażenia innymi typami. Z każdym kolejnym zakażeniem wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań choroby. Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi denga ani swoistych metod zapobiegania zakażeniu. Dlatego konieczna jest właściwa ochrona osobista przed ugryzieniami komarów.

Jak się przygotować do egzotycznej podróży? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jak się przygotować do egzotycznych wakacji? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 22.08.2018,
Opublikowano: 22.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej